Fotó: Veres Nándor
Évről évre kevesebb hőenergiamennyiséget értékesít a Goscom Rt. Csíkszeredában. A magyarázat egyszerű: a 2013-as 6100-hoz képest mostanra mindössze háromezer-száz fogyasztó maradt a városi távhőrendszeren. A hősidőkben tizenötezer háztartásnak szolgáltatott távhőt a csíkszeredai Közüzemek.
2016. február 15., 10:152016. február 15., 10:15
2016. február 15., 10:162016. február 15., 10:16
Az idei fűtésszezonban kevesebb hőenergiamennyiséget értékesített a távhőszolgáltató Goscom Rt., mint tavaly. Biró Hajnalka, a szolgáltató Goscom Rt. szóvivője közölt adatokat, amelyekből kiderült, hogy 2014 októbere és 2015 januárja közötti időszakban 13 174 gigakalóriát adtak el, ehhez képest a 2015 októbere és 2016 januárja között 2391-el kevesebbet, azaz 10 783 gigakalóriát értékesítettek. Ha csak a januári adatokat vesszük figyelembe, akkor is látható, hogy 2015 első hónapjában 4726 gigakalóriát, idén januárban pedig 600-al kevesebbet, mindössze 4126 gigakalóriát értékesítettek. A Közüzemeknek 2013-ban még 6100 fogyasztója volt, idén ennek a felére apadt a számuk, a távhőrendszeren lévő lakrészek száma 3102-re csökkent.
Csíkszeredában az első vízszintes elosztású fűtésrendszert 2014 decemberében szerelték fel a Temesvári sugárút 37-es számú tömbházában. Lakrészenként december 10-e és január 10-e között átlagban 1,55 gigakalóriát fogyasztottak el, amelynek értéke 426 lej volt. Biró Hajnalkától tudjuk, hogy a Temesvári sugárút 18-as tömbházában ebben a fűtésidényben indították el ezt a rendszert, januárban egy lakrészben legtöbb 212 lejt, legkevesebb pedig 33 lejt kell fizessenek az elfogyasztott hőenergiáért.
A Csíki Lak Kft. végzi megbízás alapján a legtöbb csíkszeredai lakószövetségnek a közös költségek elosztását. A cég részéről Nagy Kinga Katalin bocsátott rendelkezésünkre adatokat a fűtésköltségek mértékét illetően. A Tudor lakótelepen például januárban, a kétszobás lakásokban elfogyasztott hőenergiamennyiségre legtöbb 558 lejt, legkevesebb 254 lejt, a háromszobás lakásokban legtöbb 648 lejt, legkevesebb 317 lejt számláztak ki. A város központjában található garzonok lakóinak hőenergiafogyasztása december 10-e és január 10-e között 124–219 lej között alakult. Egy Szív utcai tömbházban, ahol költségelosztók (repartitorok) vannak, legtöbb 402 lejt, legkevesebb 48 lejt kell fizessenek fűtésre a lakók.
Sós Mihály, a Testvériség 14-es számú lakószövetség ügyintézője megkeresésünkre elmondta, a hozzájuk tartozó 400 lakrészből mindössze 30-an maradtak a távhőrendszeren. „A legnagyobb problémát az jelentette, hogy akik leváltak a rendszerről, azoknak is fizetniük kellett a lakásukon áthaladó fűtéscsövekre, akadt olyan eset is, hogy a 100 lejt is meghaladta ez az érték” – ismertette Sós. Az ügyintéző egyébként úgy látja, az idei fűtésköltségek mértéke hasonlóan alakult, mint a tavaly.
Silló Imre, a Stadion utca 28–30-as lakószövetség elnöke szerint sokan azért váltak le a távhőrendszerről, mert nem volt megfelelő a melegvíz-szolgáltatás. „A fűtéssel viszont nincs baj, elégedettek vele a lakók. Ráadásul, amióta négyzetméterre és nem költségelosztók (repartitorok) alapján számlázzák a fűtést, kevesebbet kell fizetni” – osztotta meg Silló.
Adatok az E-On szolgáltatótól
Tekintettel arra, hogy egyre többen fűtenek kiskazánnal a megyeszékhelyen, arra is kíváncsiak voltunk, hogy mekkora volt a lakossági gázszámla értéke a téli hónapokban. A Csíki Hírlap megkeresésére Mihai Predulescu, az E-On földgázszolgáltató vállalat részéről küldött adatokat, amelyek alapján kiderült, hogy átlagban 144 köbméternek megfelelő, hozzávetőleg 1,5 megawattórányi volt egy csíkszeredai lakrész gázfogyasztása januárban. A lakossági számla értéke pedig átlagban 198 lej áfa nélkül a januári hónapra. Mihai Predulescu ugyanakkor hozzátette, a földgázfogyasztás függ a külső hőmérsékleti értékektől, illetve az adott ügyfél fogyasztási szokásaitól is. A földgáz árát az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) szabályozza, 2015 júliusától egy megawattórányi földgáz lakossági ára 130,10 lej áfa nélkül.
Hamarosan a Mihai Eminescu utcai Márton Áron Kulturális Központ épületébe költözik a csíkszeredai városháza több szakosztálya a városháza felújítási munkálatainak idejére. A bérlés feltételeiről hétfői rendkívüli ülésen döntött a tanácsosi testület.
Fametszésre készülnek Csíkszeredában a Szabadság téren kedden, arra kérik az autósokat, ne parkoljanak a helyszínen a munkálatok ideje alatt – olvasható a Csíkszeredai Helyi Rendőrség közleményében.
Boldogok vagyunk – foglalta össze érzéseit hétfőn az államfőválasztás eredménye után Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere. A városban rekordszámú, több mint 20 ezer választó szavazott, többségük elutasítva a szélsőségességet.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
szóljon hozzá!