Fotó: Kristó Róbert
Tisztább vízhez juthatnak a Hargita megyeiek az elkövetkező évek beruházásai során, miután az ehhez szükséges támogatási szerződéseket aláírták az elmúlt héten Csíkszeredában, Borbély László környezetvédelmi és erdészeti miniszter jelenlétében.
2012. március 26., 15:282012. március 26., 15:28
2012. március 26., 15:482012. március 26., 15:48
A Környezetvédelmi Operatív Program által támogatott, víz- és csatornahálózatok felújítását célzó regionális projekt, amelynek Szentegyháza, Csíkszentdomokos, Csíkmadaras, Madéfalva és Csíkcsicsó mellett Csíkszereda is haszonélvezője, minőségi változásokat hoz a megyeszékhely vízellátásában. Mint Ráduly Róbert Kálmán polgármester elmondta, Csíkszeredát érintően három fontos beruházásról van szó.
Az első a csíkszépvízi víztározóból a városba eljutó ivóvíz fővezetékének cseréje, amely a polgármester szerint már igen szükségessé vált, mert az a múlt század hatvanas éveiben épült meg, és mára elhasználódott, korábban pedig komolyan meghibásodott . A másik fontos eleme a projektnek a megyei kórház szomszédságában, a Nagy Laji dombján épült városi vízmű felújítása – ott a berendezéseket kell teljesen kicserélni.
A várost, főleg a zsögödieket érinti a Zsögöd szennyvízhálózatának kiépítése, beleértve Zsögödfürdő egy részét is, amely szintén a projekt része. A hálózat kiépítésével együtt szivattyúállomások is készülnek – ha elkészül ez a beruházás, mindenkinek kötelező lesz rácsatlakozni.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!