Fotó: Kristó Róbert
Az iskolakerülő gyerekeik miatt megvont szociális juttatásokat követelik vissza a csíkmindszenti cigányok, akik a helyzet „megoldása” érdekében az igazgató és az osztályfőnökök megfenyegetésétől sem riadnak vissza.
2012. október 21., 17:412012. október 21., 17:41
Kánya László, a Nagy István Általános Iskola megtorlástól tartó vezetője szomorúan számolt be arról, hogy a közelmúltban egyik szülő váratlanul egy ostorral jelent meg szünetben a gyerekek előtt, nyomdafestéket nem tűrő szavakkal őrjöngve a tanároknak a gyerekpénz és a családi pótlék megvonása miatt. Egy másik szülő munkaidő után, otthonában kereste fel az igazgatót, burkolt célzásokat téve arra, hogy ha nem lesz pénz, „elintézik a dolgokat másképp”.
„A tanulóinknak körülbelül tíz százaléka cigány, többségükkel nincs gond, de vannak olyanok, akik rengeteg órát elmulasztanak, nem kérezkednek el, igazolást sem hoznak, így hamar összegyűl a húsz hiányzás” – számolt be Kánya. „Félévente jelentést küldünk a szociális osztályra és a tanfelügyelőségre, aki túllépi a limitet, attól a teljes következő félévre elveszik a járandóságot. A beszámolók megváltoztatását, eltussolását nem kockáztatjuk meg, bármikor ellenőrizhetnek, ha pedig az adatok nem egyeznek, komoly fegyelmi eljárást indíthatnak ellenünk” – tette hozzá.
Az általános iskola vezetője azt is nehezményezi, hogy az „alanyi jogon járó segély” követelésén kívül a cigányok minimálisan sem érdeklődnek a fiatalok tanulmányi eredményei iránt, mint fogalmazott, „egyetlen szülői értekezleten sem jelennek meg, és nem is érdeklődnek arról, hogy milyen teljesítményt nyújt a gyerekük, noha ez kötelességük lenne”.
Jobb a helyzet, mint korábban, de még messze nem ideális
Mivel a gépjárművezetői engedély megszerzésének egyik alapfeltétele a nyolc osztály elvégzése, ezért sokan, még ha kényszerből is, de „átrágják” magukat az általános iskolán – tudtuk meg az igazgatótól, aki azt is elárulta, hogy az elmúlt években a cigányok egy új vallási felekezethez csatlakozva némileg megváltoztak, kevésbé agresszívek, és az alkoholfogyasztással is felhagytak. „Minden nap autóval hozzák-viszik a kicsiket – igaz, ők a szüleik távozása után sokszor nem jönnek be az iskolába –, anyagi helyzetük tehát messze nem annyira drámai, hogy ilyen akcióhoz kelljen folyamodjanak, ezért is érzem túlzásnak a fenyegetéseket” – árulta el, hozzátéve, hogy a „gúnyapénzzel” kapcsolatos újabb támadó megnyilvánulás esetén a rendőrséget is értesíteni fogja.
Közös beszélgetésre hívják az érintetteket
Pál Péter, Csíkszentlélek polgármestere meglepődve áll a történtek előtt, hiszen őt az igazgató korábban nem tájékoztatta a fenyegetésekről. A községvezető már megtette a szükséges lépéseket, értesítette a rendőrséget, valamint a cigányok képviselőjével és Kánya Lászlóval is beszélt, remélve, hogy „sikerül helyben megoldani a problémát, mivel elszigetelt esetekről van szó, és nem szabad ebből túlságosan felfújt, nemzetiségi kérdést csinálni”.
Pál elmondta, hogy az egyik fenyegetőző férfi még a cigány közösségen belül is kezelhetetlennek számít, de „közösen az érintettekkel mindent megtesznek annak érdekében, hogy az alapjában véve csendes cigányok mindegyikére ne húzzák rá a vizes lepedőt”.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
szóljon hozzá!