Fotó: Kristó Róbert
Újabb alkotótábort zárt a hétvégén a Lépések Színekben és Formákban a Művészetért Alapítvány Gyimesfelsőlokon, a Timár Károly portáján néhány éve kialakított alkotótelepen.
2012. június 04., 15:292012. június 04., 15:29
2012. június 04., 17:312012. június 04., 17:31
Ott jártunkkor Török Csaba fafaragó éppen egy honvédszobron dolgozott, amint megtudtuk, egy helyi vállalkozó rendelte meg a műalkotást halastava „védelmére”. A művésztelepen általában a civil szervezet tagjai vannak jelen, és rajtuk kívül meghívnak mindig pár hivatásos képzőművészt is. Idén két friss végzős, Ferencz Erzsébet (Csíkkarcfalva), illetve Máthé Edit (Nyárádremete) kapott lehetőséget az alkotásra, utóbbinak annyira megtetszett a tábor, hogy a Nyárádmentén szeretne hasonlót létrehozni.
Egy kicsit az időjárás volt kedvezőtlen, amely ezúttal nem adott lehetőséget a természetben alkotni, de hál’ istennek van elég műteremnek kialakított helyiség az alkotótelepen – tudtuk meg Timár Károly házigazdától, a Lépések Színekben és Formákban a Művészetért Alapítvány vezetőjétől. Mint mondta, jelenleg egy könyvtár létrehozásán fáradozik, ahol szakkönyvek mellett regényeket is olvashatnak a tábor majdani részvevői.
Az idei munkákból szombaton délelőtt nyílt tárlat, amely megtekinthető a gyimesfelsőloki kaszárnyák szomszédságában található alkotóház kiállítótermében.
A tábor további részvevői: Kalló László (Udvarhely), Pap Ibolya (Brassó), Simó István (Magyarország), Szökő Zsolt (Magyarország), Oláh Katalin (Csíkszentdomokos); illetve Bács Béla János, Moldován Zsolt, Vitos Hajnal és Miklós István Csíkszeredából.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!