
Tavaly a járványügyi korlátozások miatt a kegytemplomnál tartották a búcsút, idén viszont már visszatérnek a hegynyeregbe. Archív
Fotó: Pinti Attila
A jelenleg érvényben lévő előírások szerint tilos búcsújárásokat rendezni, ezért a csíksomlyói eseményt egyházi rendezvényként szervezhetnék meg, amire csak a helybéliek, tehát kizárólag a csíkszeredaiak mehetnének el. Vannak azonban más lehetőségek is kilátásban annak érdekében, hogy a távolabbról érkezők is részt vehessenek az eseményen.
2021. május 10., 10:072021. május 10., 10:07
2021. május 10., 15:052021. május 10., 15:05
Nem arról volt szó, hogy kizárólag a beoltottak vehetnének részt a csíksomlyói búcsún, az oltásigazolás csak egy ötletként merült fel annak érdekében, hogy minél többen ellátogathassanak a hegynyeregbe – mondta el lapunknak Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője. Tehát nem kell félreértelmezni a korábban honlapunkon megjelent javaslatot. Ami viszont tény, hogy
amire csak a helybéliek, tehát kizárólag a csíkszeredaiak mehetnének el. Vannak azonban más lehetőségek is kilátásban annak érdekében, hogy a távolabbról érkezők is részt vehessenek az eseményen.
Egyrészt ezen a héten jár le az április 13-tól kezdődően harminc napig meghosszabbított veszélyhelyzet, és sok minden függ attól, hogy újból meghosszabbítják-e, és ha igen, akkor milyen korlátozások maradnak érvényben. Megtörténhet ugyanis, hogy a búcsúk szervezésére vonatkozó tiltást eltörlik, és akkor lehetővé válik a csíksomlyói esemény megszervezése a szélesebb tömegek számára.
Másrészt az egyház és az önkormányzat egy közös indítványt terjesztett fel annak érdekében, hogy tegyenek egy kivételt, és engedélyezzék a csíksomlyói búcsú megszervezését nem csak helybéliek részvételével.
Amennyiben azonban ezek közül egyik sem hoz eredményt, marad az a lehetőség, hogy egyházi rendezvényként szervezik meg a búcsút, és csak a helybéliek mehetnek el. Ezért merült fel az ötlete egy oltásigazolásnak, hiszen látszik, hogy Európa-szerte elkezdték alkalmazni ezt a megoldást, és Florin Cîţu miniszterelnök is beszélt arról, hogy
Ez az én ötletem volt, amit fel tudnék terjeszteni kérésként, de nem biztos, hogy jóváhagyást kapna. Egyelőre várunk, hogy lássuk, milyen választ kapnak a szervezők a felterjesztésükre, illetve merre változnak a héten az országos rendelkezések” – zárta Tar Gyöngyi.

A csíksomlyói búcsún való részvétel feltételeként az oltásigazolást javasolja az egészségügyi szakhatóság vezetője, hogy ne csak a helybéliek, hanem a távolabbról érkezők számára is elérhetővé váljon a zarándoklat.

Fontos bejelentést tett a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület rendes havi ülésén Korodi Attila polgármester: a csíksomlyói pünkösdi búcsú megszervezése folyamatban van, ennek helyszíne pedig nem a kegytemplom kertje, hanem ismét a hegynyereg lesz.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
2 hozzászólás