
Tavaly a járványügyi korlátozások miatt a kegytemplomnál tartották a búcsút, idén viszont már visszatérnek a hegynyeregbe. Archív
Fotó: Pinti Attila
A jelenleg érvényben lévő előírások szerint tilos búcsújárásokat rendezni, ezért a csíksomlyói eseményt egyházi rendezvényként szervezhetnék meg, amire csak a helybéliek, tehát kizárólag a csíkszeredaiak mehetnének el. Vannak azonban más lehetőségek is kilátásban annak érdekében, hogy a távolabbról érkezők is részt vehessenek az eseményen.
2021. május 10., 10:072021. május 10., 10:07
2021. május 10., 15:052021. május 10., 15:05
Nem arról volt szó, hogy kizárólag a beoltottak vehetnének részt a csíksomlyói búcsún, az oltásigazolás csak egy ötletként merült fel annak érdekében, hogy minél többen ellátogathassanak a hegynyeregbe – mondta el lapunknak Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője. Tehát nem kell félreértelmezni a korábban honlapunkon megjelent javaslatot. Ami viszont tény, hogy
amire csak a helybéliek, tehát kizárólag a csíkszeredaiak mehetnének el. Vannak azonban más lehetőségek is kilátásban annak érdekében, hogy a távolabbról érkezők is részt vehessenek az eseményen.
Egyrészt ezen a héten jár le az április 13-tól kezdődően harminc napig meghosszabbított veszélyhelyzet, és sok minden függ attól, hogy újból meghosszabbítják-e, és ha igen, akkor milyen korlátozások maradnak érvényben. Megtörténhet ugyanis, hogy a búcsúk szervezésére vonatkozó tiltást eltörlik, és akkor lehetővé válik a csíksomlyói esemény megszervezése a szélesebb tömegek számára.
Másrészt az egyház és az önkormányzat egy közös indítványt terjesztett fel annak érdekében, hogy tegyenek egy kivételt, és engedélyezzék a csíksomlyói búcsú megszervezését nem csak helybéliek részvételével.
Amennyiben azonban ezek közül egyik sem hoz eredményt, marad az a lehetőség, hogy egyházi rendezvényként szervezik meg a búcsút, és csak a helybéliek mehetnek el. Ezért merült fel az ötlete egy oltásigazolásnak, hiszen látszik, hogy Európa-szerte elkezdték alkalmazni ezt a megoldást, és Florin Cîţu miniszterelnök is beszélt arról, hogy
Ez az én ötletem volt, amit fel tudnék terjeszteni kérésként, de nem biztos, hogy jóváhagyást kapna. Egyelőre várunk, hogy lássuk, milyen választ kapnak a szervezők a felterjesztésükre, illetve merre változnak a héten az országos rendelkezések” – zárta Tar Gyöngyi.

A csíksomlyói búcsún való részvétel feltételeként az oltásigazolást javasolja az egészségügyi szakhatóság vezetője, hogy ne csak a helybéliek, hanem a távolabbról érkezők számára is elérhetővé váljon a zarándoklat.

Fontos bejelentést tett a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület rendes havi ülésén Korodi Attila polgármester: a csíksomlyói pünkösdi búcsú megszervezése folyamatban van, ennek helyszíne pedig nem a kegytemplom kertje, hanem ismét a hegynyereg lesz.
A gyergyószentmiklósi Szent Miklós római katolikus templom tornyának felújítása miatt emelték le a keresztet és a toronygömböt, amiből érdekes, 1868-ban oda elhelyezett tárgyak kerültek elő. Ezek májusig a múzeumban tekinthetők meg.
Eljárás indult egy iráni férfi és egy román nő ellen, miután megpróbáltak bejutni az Egyesült Királyság nukleáris elrettentő rendszerének egyik kulcsfontosságú haditengerészeti támaszpontjára – jelentette szombaton a PA Media és a dpa.
A román haditengerészet szombaton is folytatja a Midia kikötő térségében elsüllyedt Astana vontatóhajó balesetének kutató-mentő műveleteit – közölte a védelmi minisztérium.
Egy autóbusz borult fel szombaton az 581-es európai úton, Galac és Vaslui megye határán: többen megsérültek, egy személy pedig életét vesztette.
Nem maradt egyetlen olyan töltőállomás Székelyudvarhelyen, Csíkszeredában és Gyergyószentmiklóson sem, ahol 9 lejnél olcsóbban lehetne tankolni: a legfrissebb adatok szerint minden nagy szolgáltatónál átlépte ezt a határt az üzemanyag ára.
Székelyudvarhely után Sepsiszentgyörgyre is ellátogatott Nagy István magyar agrárminiszter, hogy a gazdákat érintő kihívásokra válaszokat adjon, és megoldásokat körvonalazzon.
A kiskereskedelmi forgalom 2026 januárjában 6,5 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest Romániában, ami a világjárvány óta a legnagyobb visszaesés.
Anyagi károkkal járó baleset történt Máréfalván pénteken – tudtuk meg a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányságnál érdeklődve.
A gazdákat fenyegető veszélyekre, illetve az ezekkel szembeni védekezési lehetőségekre hívta fel a figyelmet pénteken Nagy István, Magyarország agrárminisztere Székelyudvarhelyen, a Székelyföldi Gazdaszervezetek Egyeztető Fórumán.
Minden magyar felelős a nemzet egészéért – hangsúlyozza Kövér László házelnök, aki szerint nincs külön határon inneni és túli magyarság.
2 hozzászólás