
Évek óta húzódik a szobor kültéri helyszínének meghatározása
Fotó: Beliczay László
Noha mostanra a talapzata is elkészült Csanády György adományokból finanszírozott kültéri mellszobrának, továbbra sem tudni, hogy pontosan milyen helyszínen állítanák ki az esetenként Szoborhelynek emlegetett Székelyudvarhelyen. Az alkotás, tavalyi bemutatása óta, a helyi művelődési házban „várakozik”.
2023. február 21., 20:592023. február 21., 20:59
Négy éve kezdeményezte a Balázs Ferenc Vegyeskar, hogy szobrot állítsanak Székelyudvarhely jeles szülöttjének, Csanády Györgynek, a székely himnusz szerzőjének. Hozzájuk csatlakoztak a történelmi vitézi rend tagjai, a Szabad Emberek Pártjának (POL) székelyudvarhelyi képviselői, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, a Székely Nemzeti Tanács és több más civil szervezet.
Az elképzelés nemes volt, ám a mellszobor kültéri elhelyezése már elkészülése előtt több vitát szült Székelyudvarhelyen. A kezdeményezők több helyszínt is javasoltak erre – a Zöld utcát, a Haáz Rezső Múzeumot, a Sétateret –, ám ezek
Egy éve véglegesnek látszó döntés született, ugyanis a városháza sajtótájékoztatón jelentette be, hogy még 2022-ben, a himnusz bemutatásának 100. évfordulóján (május 22.) a belvárosi református temetőben leplezik Máthé Lóránt Pál és Biró Mihály alkotását, amelyet adományokból finanszíroztak a kezdeményezők.
A makett és az elkészített szobor. Fotók forrása: Bíró Edit, Beliczay László
Időközben a Calea Neamului (Nemzet Útja) nevű magyarellenes román egyesület bejelentette, hogy mindent megtesznek – akár Székelyudvarhelyre is eljönnek – a büszt kiállításának megakadályozása érdekében. Ez nem adott okot a Bíró Edit önkormányzati képviselőnek, a Balázs Ferenc Vegyeskar vezetőjének a meghátrálásra, sőt, hamarosan újból kifejezte azon szándékát, hogy
Végül mégis az a döntés született, hogy 2022. május 22-én a művelődési házban leplezik le a szobrot a nagyközönség előtt, ahol ideiglenes helyszínt kap. Az alkotás azóta is az intézmény falai között
Bíró Edittől megtudtuk, hogy mostanra elkészült a mellszobor talapzata, ugyanakkor még a köré elképzelt kis tér kialakításához szükséges térköveket is beszerezték. Ennek ellenére, bár többször is egyeztetett az ügyben Ölvedi Zsolt székelyudvarhelyi alpolgármesterrel, szemmel láthatóan nincs előrelépés az alkotás kültéri kiállítását illetően.
A kulturális feladatkörrel is megbízott alpolgármester lapunknak elmondta,
Vannak elképzeléseik ezügyben, amelyeket egyelőre nem szeretne nyilvánosságra hozni, azonban konkrét döntés nem született. Amint ez megtörténik, be kell szerezniük a szükséges engedélyeket az alkotás elhelyezéséhez. Ölvedi abban bízik, hogy mindez megtörténik a himnusz bemutatásának idei évfordulója előtt, így május 22-én már kültéren díszeleghet a szobor.
A költőre emlékeznek
Idén is tartanak megemlékezést Csanádi György születésének évfordulóján, a költő székelyudvarhelyi sírjánál – közölte Bíró Edit. Az esemény csütörtökön délután négy órától lesz a belvárosi református temetőben, ahová mindenkit szeretettel várnak.

Nem értett egyet a székelyudvarhelyi köztéri alkotások elhelyezését véleményező szaktestület azzal az elképzeléssel, hogy a Haáz Rezső Múzeum udvarára kerüljön Csanády György szobra. A kezdeményezők új helyszínt keresnek.
Egyfajta oktatóvideót készített a Vâlcea megyei csendőrség abból az amatőr felvételből, amit azok az emberek készítettek, akik nem voltak hajlandók megvárni a beavatkozó egységet, és maguk próbálták meg elhajtani a medvét egy lapáttal.
Túl alacsony az általános sztrájk kirobbantásának a támogatottsága a tanügyben, így – bár a felmérés kiértékelése még nem zárult le – szinte biztosan elmarad a tiltakozás. A szakszervezet képviselője szerint az időzítés már nem is lenne szerencsés.
Nagy az érdeklődés a gazdasági szereplők részéről az ország legfiatalabb repülőterének bővítése iránt. A vezetőség szerint a fejlesztés kulcsfontosságú lépés abban, hogy Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtér országos és európai csomóponttá váljon.
Körülbelül 80 ezer gazdasági társaság összesen mintegy 2,3 milliárd lejjel tartozik az államnak, de az összeget nem tudják behajtani, mert a cégeknek már nincs bankszámlájuk – nyilatkozta az országos adóhatóság elnöke egy keddi szakmai rendezvényen.
Újabb beavatkozásra volt szükség a nagyvadak miatt Zabolán, ezúttal az iskola területén. A medvét és bocsait kora reggel vette észre egy alkalmazott, így a gyerekek nem kerültek veszélybe, de az oktatást aznap biztonsági okokból felfüggesztették.
Gyanús körülmények között halt meg egy csecsemő a bukaresti Polizu szülészeten. Az ügyészség vizsgálatot indított az ügyben.
Kinevezte Magyar Péter kormányának minisztereit Sulyok Tamás köztársasági elnök kedden Budapesten, ezzel megalakult az új kabinet.
Esőre és viharokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztás van érvényben kedden az ország szinte egész területén.
Előzetes letartóztatásba helyezték a perbáthidai gyilkosság fő gyanúsítottját – tájékoztatott a Bihar megyei ügyészség kedden.
Nicușor Dan államfő kedden azt nyilatkozta, hogy „viszonylag kevés” olyan kormányalakítási forgatókönyv jöhet szóba, amelyben stabil többség támogatja a kabinetet. A technokrata miniszterelnök kinevezését „esélyes forgatókönyvnek” nevezte az elnök.
1 hozzászólás