
A per lezártáig nem kerülhet vissza a Venczel Józsefet ábrázoló dombormű
Fotó: Veres Nándor
Még várni kell a Venczel Józsefet ábrázoló dombormű visszahelyezésére a társadalomkutató egykori szülőházának helyén lévő toronyház falára Csíkszeredában. Az alkotást a tömbház hőszigetelési munkálatainak idejére távolították el. Azonban már közel két éve, hogy üresen áll a helye, ugyanis beperelte a város a hőszigetelést végző céget, miután az nem fejezte be a munkát. Amíg a per le nem zárul, nem kerülhet vissza az emléktábla a helyére.
2023. szeptember 25., 11:032023. szeptember 25., 11:03
Harminc évvel ezelőtt, 1993-ban helyezték ki Venczel József emléktábláját az egykori szülőházának helyén lévő Kossuth Lajos utcai toronyház falára Csíkszeredában. Az alkotást Vetró András erdélyi szobrászművész készítette a csíkszeredai társadalomkutató, közíró tiszteletére. Minden évben, november 4-én megemlékező ünnepséget tartottak a domborműnél, Venczel József székely társadalomkutató, egyetemi tanár, közíró születésének évfordulóján.
A domborművet azonban a Kossuth Lajos utca 20–26. szám alatti tömbház hőszigetelésének elkezdésekor
Tavaly ugyancsak megkérdeztük a városházát, hogy mi történt az emléktáblával, akkor Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere úgy válaszolt, hogy amint a munkálatokat befejezik az érintett tömbháznál, visszateszik a helyére.
Csakhogy eltelt egy újabb év, és még mindig üres az alkotás helye a toronyház oldalán. A csíkszeredai városházát újból megkerestük, válaszukból kiderült, hogy még nem vették át a tömbház felújítási munkálatait, mert az el nem végzett munka miatt perben áll a város a kivitelezővel.
– tették hozzá. Előtte azonban a pernek le kell zárulnia.
Korábban egyébként írtunk arról is, hogy nem haladnak megfelelő ütemben a hőszigetelési munkálatok, esetenként pedig pert is kilátásba helyezett a város.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el csütörtökön az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére.
Mindenki magyar, aki magyarnak vallja magát, magyarul gondolkodik, álmodik és aki szeret magyarnak lenni, éljen bárhol a nagyvilágban – jelentette ki Magyar Péter a Nemzeti összetartozás napján, csütörtökön Budapesten, a Kossuth téren.
Csütörtökön délelőtt 10 és éjjel 11 óra között elsőfokú, sárga jelzésű meteorológiai riasztás van érvényben légköri instabilitás és jelentős mennyiségű záporok miatt – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.
A hegyimentők és a határrendészek kimentettek két eltévedt ukrán állampolgárt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül jutottak át az ukrán–román határon; egyikük válságos állapotban van.
„Bűzlő” problémáról tettek panaszt a Szemerja negyed lakói a sepsiszentgyörgyi RMDSZ legutóbbi lakossági konzultációján, amely a városjáró program része. Az illetékesek rövid időn belül helyszíneltek és döntöttek.
Országszerte szünetelni fog a tanítás pénteken a pedagógusok napja alkalmából.
A két lakásán végzett házkutatás után őrizetbe vették szerda este az ügyészek Cristian Pomohaci népdalénekest.
A pünkösdi időszakot lezáró úrnapja, az oltáriszentség ünnepe a húsvétot követő hatvanadik, illetve a pünkösdvasárnap utáni tizedik napra esik. Régen szigorú munkaszüneti tilalom kötődött hozzá, például a kapálástól még a reformátusok is ódzkodtak.
Szünetelni fog a vízszolgáltatás csütörtökön Gyergyószentmiklóson, a Bucsin-negyedben a vízhálózaton végzett javítások miatt.
Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter szerint nem lehet mindenki elégedett az új közalkalmazotti bértörvény tervezetével, mert a jogszabályjavaslat „nem béremelésekről, hanem méltányosságról szól”.
1 hozzászólás