
Egyetértésben szavaztak az adókról és illetékekről a képviselők
Fotó: Erdély Bálint Előd
Hosszas vita és több módosító javaslat után a székelyudvarhelyi önkormányzati képviselők keddi soron kívüli ülésükön eldöntötték, hogy az idei évhez képest csak a kötelező inflációs rátával módosítják 2023-as évre vonatkozó helyi adók és illetékek mértékét.
2022. december 27., 14:052022. december 27., 14:05
2022. december 27., 19:532022. december 27., 19:53
„A válságos gazdasági helyzetre való tekintettel úgy döntöttünk, hogy csak az országos inflációs rátával emeljük meg az adókat” – jelentette ki a napirendi pontok megtárgyalását megelőzően Gálfi Árpád polgármester. Később azonban kiderült, hogy tartalmaz néhány változtatást az előterjesztett tervezet, elsősorban az illetékek esetében.
Az épület-, terület- és gépjárműadókat csak az 5,1 százalékos inflációval szeretnék kiegészíteni a jövő évre vonatkozóan – vezette fel a napirendi pontot Czika Edit osztályvezető. Ezenkívül az urbanisztikai- és reklámilletékek esetében már némi emelést is eszközölnének, valamint a jelenlegi 95 százalék helyett csak 50 százalékos kedvezményt nyújtanának a hibrid járművek tulajdonosainak. Javasolták ugyanakkor a vendéglátó egységekre vonatkozó hosszabbított program leszabályozását is: egyebek mellett a lakók időközönkénti jóváhagyásához kötik működést, korlátozzák ugyanakkor azt is, hogy egy héten hány nap lehetnek nyitva.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Mindemellett a helyi rendőrségtől is ki kellene váltani egy jóváhagyást. Ezt a tanácsülést megelőző szakbizottsági ülésen fejtették ki részletesebben, ahol László Szabolcs, az egység igazgatója elmondta, ők tették a javaslatot, hiszen vissza szeretnék szorítani az éjszakai rongálásokat, ugyanakkor a lakók zavartalan pihenését is szeretnék garantálni.
Szerintük részletesebb és szélesebb körű egyeztetésekre lenne szükség az új elképzelés kidolgozásához, gyakorlatba ültetéséhez. László Szabolcs hangsúlyozta, másképp a helyi rendőrség nem tud hatékonyan dolgozni, így folyamatosak maradnak a lakossági panaszok. Ez sem győzte meg a tanácsosokat.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Végül a napirendi pontok megtárgyalásakor Berde Zoltán, az RMDSZ frakcióvezetője kérte, hogy csak az inflációs rátával való kiegészítést fogadják el, hiszen a 2020-as adóemelés nyomán felgyűlt összegeket sem sikerült hasznosítani. Ezzel értett egyet Péter Balázs POL-os képviselő is, hangsúlyozva, hogy ők sem szeretnének semmilyen változtatást a tavalyi évhez képest. Tolmácsolta Dávid Endre szövetségi képviselő kollégája korábban tett javaslatát is, miszerint el kell törölni a közvécék használatáért fizetendő 1,5 lejes díjat addig, amíg az épületek nincsenek megfelelő állapotban. Végül ezekkel a módosításokkal szavazták meg a képviselők a határozattervezetet.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ezek mellett Gálfi szerint egy színvonalas rendezvénnyel bővül a székelyudvarhelyi programkínálat, miután a tanácsosok szavazata alapján a város partnerséget köthet a Fapte Egyesülettel, amely a Nagy-Küküllő partján fog jazz zenével kapcsolatos eseményt szervezni. A képviselők szintén pozitívan bírálták el, hogy 2000 lejjel egészüljön ki a költségvetés, amit a diákok utaztatására fordíthatnak.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!