
Sok mélyszegénységben élő család szorult rá az önkormányzatok és civil szervezetek segítségére. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Bár senki nem betegedett meg a járványban a segélyszervezetek munkatársai vagy azok gondozottai közül, sok helyen nehezítette a munkát a számos biztonsági intézkedés, illetve az állami támogatás hiánya.
2020. május 21., 18:482020. május 21., 18:48
A Diakóniai Keresztény Alapítvány marosvásárhelyi fiókszervezetének alkalmazottai a járvány ideje alatt is ugyanúgy végezték és végzik feladatukat, akárcsak az azt megelőző időszakban. Sőt még többet is vállaltak, hiszen az 535 állandó gondozottjuk mellett a 65 évnél idősebbek közül is kiszolgálták azokat, akik erre igényt tartottak – számolt be a Székelyhonnak Árbám Noémi.
A fiókszervezet elnöke elmondta,
hiszen míg az öregotthonokra gondot fordított a kormány, az otthoni betegápolást végző civil szervezetekre úgy tekintett, mintha nem is léteznének. Ráadásul se a helyi, se a megyei önkormányzattól nem érkezett támogatás részükre. „Az igaz, hogy Maros Megye Tanácsa minden pályázatot visszavont, kivéve a szociális szervezetek számára meghirdetett támogatásokat, azonban ezek elbírálása, odaítélése ugyanolyan lassan megy, mintha nem lenne járvány. Ha hozzá is jutunk a támogatáshoz, arra csak júliusban számíthatunk” – részletezte Ábrám Noémi, hozzátéve, hogy a szervezet viszont kétszer is részesült a magyar állam támogatásában. Első körben kisebb mennyiségű maszkot, fertőtlenítőt, kesztyűt és köpenyt kaptak, második körben már jelentős mennyiségű, 12 ezer maszk érkezett Magyarországról.
A Gyulafehérvári Caritas március második felétől felfüggesztette a különböző tevékenységeit, a gyermekprogramokat, a fogyatékkal élők fejlesztését, illetve más, csoportos foglalkozásokat – mondta Ludescher László ágazati igazgató, hozzátéve, hogy
az alapszolgálat mellett élelmiszercsomagokat is szállítottak a rászorulóknak. Volt egy-két olyan család, akik elővigyázatosságból nem igényelték a szolgáltatást, vagy az is előfordult, hogy a Caritas munkatársai, miután tudomásukra jutott, hogy külföldről tért haza egy családtag a gondozott közvetlen környezetébe, felfüggesztették a szolgálatot.
A Caritas ágazati igazgatója viszont sikeresnek nevezte az Udvarhelyszéken működő idős mentálhigiénés csoportokkal végzett online foglakozásokat, ahogy az önkormányzatokkal történő együttműködést is, ugyanis a mélyszegénységben élő, megélhetés nélkül maradt családokat segítették élelmiszercsomagokkal.
Az unitárius egyház Gondviselés Segélyszervezete Háromszéken az önkormányzatoknak a bevásárlásban segített – mondta érdeklődésünkre Gazdag Ildikó, a szervezet helyi vezetője. Marosvásárhelyen a Gondviselés Segélyszervezet az Unitarcooppal működött együtt. Főleg a rendszeres bevásárlásban, a gyógyszerek beszerzésében, a számlakifizetésben segítettek az arra rászorulóknak. Munkatársaik közül senki nem betegedett meg az óvintézkedéseknek köszönhetően, ahogy a gondozottak közül sem érintett senkit a koronavírus járvány – számolt be Gergely Orsolya, az Unitarcoop munkatársa.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!