
Sok mélyszegénységben élő család szorult rá az önkormányzatok és civil szervezetek segítségére. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Bár senki nem betegedett meg a járványban a segélyszervezetek munkatársai vagy azok gondozottai közül, sok helyen nehezítette a munkát a számos biztonsági intézkedés, illetve az állami támogatás hiánya.
2020. május 21., 18:482020. május 21., 18:48
A Diakóniai Keresztény Alapítvány marosvásárhelyi fiókszervezetének alkalmazottai a járvány ideje alatt is ugyanúgy végezték és végzik feladatukat, akárcsak az azt megelőző időszakban. Sőt még többet is vállaltak, hiszen az 535 állandó gondozottjuk mellett a 65 évnél idősebbek közül is kiszolgálták azokat, akik erre igényt tartottak – számolt be a Székelyhonnak Árbám Noémi.
A fiókszervezet elnöke elmondta,
hiszen míg az öregotthonokra gondot fordított a kormány, az otthoni betegápolást végző civil szervezetekre úgy tekintett, mintha nem is léteznének. Ráadásul se a helyi, se a megyei önkormányzattól nem érkezett támogatás részükre. „Az igaz, hogy Maros Megye Tanácsa minden pályázatot visszavont, kivéve a szociális szervezetek számára meghirdetett támogatásokat, azonban ezek elbírálása, odaítélése ugyanolyan lassan megy, mintha nem lenne járvány. Ha hozzá is jutunk a támogatáshoz, arra csak júliusban számíthatunk” – részletezte Ábrám Noémi, hozzátéve, hogy a szervezet viszont kétszer is részesült a magyar állam támogatásában. Első körben kisebb mennyiségű maszkot, fertőtlenítőt, kesztyűt és köpenyt kaptak, második körben már jelentős mennyiségű, 12 ezer maszk érkezett Magyarországról.
A Gyulafehérvári Caritas március második felétől felfüggesztette a különböző tevékenységeit, a gyermekprogramokat, a fogyatékkal élők fejlesztését, illetve más, csoportos foglalkozásokat – mondta Ludescher László ágazati igazgató, hozzátéve, hogy
az alapszolgálat mellett élelmiszercsomagokat is szállítottak a rászorulóknak. Volt egy-két olyan család, akik elővigyázatosságból nem igényelték a szolgáltatást, vagy az is előfordult, hogy a Caritas munkatársai, miután tudomásukra jutott, hogy külföldről tért haza egy családtag a gondozott közvetlen környezetébe, felfüggesztették a szolgálatot.
A Caritas ágazati igazgatója viszont sikeresnek nevezte az Udvarhelyszéken működő idős mentálhigiénés csoportokkal végzett online foglakozásokat, ahogy az önkormányzatokkal történő együttműködést is, ugyanis a mélyszegénységben élő, megélhetés nélkül maradt családokat segítették élelmiszercsomagokkal.
Az unitárius egyház Gondviselés Segélyszervezete Háromszéken az önkormányzatoknak a bevásárlásban segített – mondta érdeklődésünkre Gazdag Ildikó, a szervezet helyi vezetője. Marosvásárhelyen a Gondviselés Segélyszervezet az Unitarcooppal működött együtt. Főleg a rendszeres bevásárlásban, a gyógyszerek beszerzésében, a számlakifizetésben segítettek az arra rászorulóknak. Munkatársaik közül senki nem betegedett meg az óvintézkedéseknek köszönhetően, ahogy a gondozottak közül sem érintett senkit a koronavírus járvány – számolt be Gergely Orsolya, az Unitarcoop munkatársa.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!