Törvény van, alkalmazni még nem lehet
Fotó: Barabás Ákos
Jóllehet már három hete életbe lépett a komposzttörvény, az alkalmazásához szükséges előírások még nem jelentek meg. A jogszabály többek között előírja, hogy nem szabad elégetni a komposztálható hulladékokat, sőt, ezeket össze kell gyűjteni mindazoktól, akik a háztartási hulladékot szelektíven gyűjtik. Erre azonban sok helyen még nincs lehetőség, mint ahogy arra sem, hogy a környezetőrség munkatársai mindenhol jelen legyenek és bírságoljanak.
2021. március 13., 11:022021. március 13., 11:02
A szelektív hulladékgyűjtésről szóló szabályozás kiegészítéseként jelent meg a komposzttörvény, amely idén, február 20-án lépett életbe, és amely kimondja, hogy a köztisztasági vállalatok össze kell gyűjtsek a lakóktól a komposztálható anyagokat, ugyanakkor tiltja a faágak, nyesedékek, komposztálható hulladék elégetését. A törvényhozók szerint fontos szabályozni, hogy a komposztálható anyagokat nem szabad elégetni, mert az égés során felszabaduló anyagok szennyezik a levegőt, károsak az egészségre.
A Maros Megyei Környezetőrség igazgatója, Székely Annamária a Székelyhonnak elmondta, hogy bár törvény van, a technikai előírások hiányoznak, így nincs leszögezve, hogy a törvényhozók szerint mit lehet komposztálni, illetve mit és milyen feltételek között kell átvegyen a köztisztasági vállalat. Az igazgató arról is beszélt, hogy bár vannak olyan városok, például Hargita megyében, ahol működik a szelektív szemétgyűjtés és a háztartási, komposztálható anyagot is átveszik a lakosságtól, Maros megyében, Marosvásárhelyen erre egyelőre nincs lehetőség.
Székely Annamária azt is elmondta, hogy már most, az előírások hiányában is büntethetnek a környezetőrség felügyelői, ha valaki komposztálható anyagot éget, de ezt teljesíteni lehetetlen. Maros megyében négy, Hargita megyében három, Kovászna megyében pedig mindössze két ellenőrző csapat van a megyei környezetőrségeknél, így képtelenség, hogy mindenhol jelen legyenek.
Az illetékes szerint ezen törvény alkalmazásában nagy felelőssége kellene legyen a helyi polgármesteri hivataloknak, helyi rendőrségnek is, hiszen ők közelről tudnák felügyelni az avarégetést.
Az ellenőrzés és büntetés jogát azonban a környezetőrségre hárították. Megkérdeztük továbbá azt is, hogy mit tegyenek azok a gazdák, akiknek kertjében valamilyen súlyos betegség támadja meg a gyümölcsfákat, és csak a beteg részek elégetése akadályozhatja meg a terjedést. Székely Annamária elmondta, hogy ilyen esetben a polgármesteri hivatalokban engedélyt lehet kérni a tűzgyújtásra, égetésre, és azután gond nélkül el lehet, el kell pusztítani a beteg faágakat, törzseket. Ellenkező esetben a bírságok magánszemélyek esetében 400 lejtől 800 lejig terjednek, jogi személyeknél pedig 10 és 20 ezer lej között mozognak.
Az RMDSZ elnöke, egyúttal államfőjelöltje is leadta voksát vasárnap délelőtt, ezt követően pedig reményeiről beszélt a következő kormányzatot illetően.
A székelyföldi politikusok közül többen már vasárnap reggel leadták szavazatukat az államfőválasztás első fordulójában. Mint fogalmaztak, a józan ész hangját választották.
Vasárnap reggelre a rossz időjárás által érintett összes Hargita megyei településen helyreállt az áramszolgáltatás – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság.
Több mint 18 millió román állampolgárt várnak vasárnap az országszerte reggel 7 órakor megnyitott közel 19 ezer szavazóhelyiségbe, hogy a 14 államelnökjelölt valamelyikére szavazzon.
A Kovászna megyei közlekedésrendészet munkatársai a téli időjárási körülmények közepette fokozott szigorúsággal szűrték ma ki a forgalmi rend ellen vétőket és összesen 30 525 lej értékben büntették a szabálytalankodókat.
Szombat délután az összes vasútvonalon továbbra is télies körülmények között közlekedtek a vonatok, különösen a iaşi-i és brassói regionális kirendeltség körzetében, a sűrű havazás és az alacsony hőmérséklet miatt – számolt be a CFR.
Még egy hónap után sem tisztázódott teljesen Nagy Zoltán polgármester számára az önkormányzat gazdasági helyzete, még zajlik a problémák feltérképezése, de már eredményekről is be tud számolni a Székelyhonnak adott interjúban.
Tizenegy Hargita megyei település közel négyezer lakójának háztartásában még mindig szünetel az áramszolgáltatás, miután a heves havazás és az erős szél megrongálta az elektromos hálózatot.
Gyergyóalfalu község történetének legnagyobb összegű infrastrukturális fejlesztése kezdődik el. Aláírták azt a kivitelezési szerződést, amelynek részeként 47 millió lej értékű ivóvíz- és csatornahálózat-fejlesztést valósítanak meg.
A szél felerősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat huszonhárom megyére.
szóljon hozzá!