Törvény van, alkalmazni még nem lehet
Fotó: Barabás Ákos
Jóllehet már három hete életbe lépett a komposzttörvény, az alkalmazásához szükséges előírások még nem jelentek meg. A jogszabály többek között előírja, hogy nem szabad elégetni a komposztálható hulladékokat, sőt, ezeket össze kell gyűjteni mindazoktól, akik a háztartási hulladékot szelektíven gyűjtik. Erre azonban sok helyen még nincs lehetőség, mint ahogy arra sem, hogy a környezetőrség munkatársai mindenhol jelen legyenek és bírságoljanak.
2021. március 13., 11:022021. március 13., 11:02
A szelektív hulladékgyűjtésről szóló szabályozás kiegészítéseként jelent meg a komposzttörvény, amely idén, február 20-án lépett életbe, és amely kimondja, hogy a köztisztasági vállalatok össze kell gyűjtsek a lakóktól a komposztálható anyagokat, ugyanakkor tiltja a faágak, nyesedékek, komposztálható hulladék elégetését. A törvényhozók szerint fontos szabályozni, hogy a komposztálható anyagokat nem szabad elégetni, mert az égés során felszabaduló anyagok szennyezik a levegőt, károsak az egészségre.
A Maros Megyei Környezetőrség igazgatója, Székely Annamária a Székelyhonnak elmondta, hogy bár törvény van, a technikai előírások hiányoznak, így nincs leszögezve, hogy a törvényhozók szerint mit lehet komposztálni, illetve mit és milyen feltételek között kell átvegyen a köztisztasági vállalat. Az igazgató arról is beszélt, hogy bár vannak olyan városok, például Hargita megyében, ahol működik a szelektív szemétgyűjtés és a háztartási, komposztálható anyagot is átveszik a lakosságtól, Maros megyében, Marosvásárhelyen erre egyelőre nincs lehetőség.
Székely Annamária azt is elmondta, hogy már most, az előírások hiányában is büntethetnek a környezetőrség felügyelői, ha valaki komposztálható anyagot éget, de ezt teljesíteni lehetetlen. Maros megyében négy, Hargita megyében három, Kovászna megyében pedig mindössze két ellenőrző csapat van a megyei környezetőrségeknél, így képtelenség, hogy mindenhol jelen legyenek.
Az illetékes szerint ezen törvény alkalmazásában nagy felelőssége kellene legyen a helyi polgármesteri hivataloknak, helyi rendőrségnek is, hiszen ők közelről tudnák felügyelni az avarégetést.
Az ellenőrzés és büntetés jogát azonban a környezetőrségre hárították. Megkérdeztük továbbá azt is, hogy mit tegyenek azok a gazdák, akiknek kertjében valamilyen súlyos betegség támadja meg a gyümölcsfákat, és csak a beteg részek elégetése akadályozhatja meg a terjedést. Székely Annamária elmondta, hogy ilyen esetben a polgármesteri hivatalokban engedélyt lehet kérni a tűzgyújtásra, égetésre, és azután gond nélkül el lehet, el kell pusztítani a beteg faágakat, törzseket. Ellenkező esetben a bírságok magánszemélyek esetében 400 lejtől 800 lejig terjednek, jogi személyeknél pedig 10 és 20 ezer lej között mozognak.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!