
A mezőpaniti óvoda udvarán fog épülni a bölcsőde
Fotó: Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség
Mezőpanitban és Erdőszentgyörgyön valósulhatnak meg kisgyermekeket érintő beruházások sikeres Maros megyei pályázatoknak köszönhetően. Európai uniós pénzalapokból 6,7 millió lej fordíthatnak bölcsődeépítésre és óvoda-felújításra.
2019. május 07., 19:392019. május 07., 19:39
2019. május 07., 19:412019. május 07., 19:41
Mint Bodó Előd Barna mezőpaniti polgármester a Székelyhonnak elmondta, a nagyközségben bölcsődét építenek a községközponti óvoda udvarára. Jelenleg minden faluban működik óvoda, amelyekbe 130–150 kisgyermek jár, de egyre nagyobb igény mutatkozik arra, hogy az óvodáskor előtti gyermekeket is legyen ahová beadniuk a munkába visszatérő szőlőknek.
„Közvélemény-kutatást végeztünk a fiatal szülők körében, és kiderült, nagyon jó lenne, ha másfél éves, illetve ennél nagyobb gyerekeket is lenne ahová beadni. Az óvodába, napközibe csak hároméves kora körül fogadják a kicsiket, de az édesanyák nagy részének korábban vissza kell térnie dolgozni. Éppen ezért nyújtottunk be pályázatot egy hatvan férőhelyes bölcsőde megépítésére. Fontos, hogy
– mondta a polgármester. A pályázat nem fogja fedezni a kiadások teljes részét, helyi költségvetésből is jelentős pénzösszeggel járulnak hozzá a beruházáshoz. Bodó Előd Barna úgy véli, hogy a munkálatoknak jövőre foghatnak neki, addig lesznek kész az előkészületek, tervek, engedélyek, illetve zárulnak le a versenytárgyalások. A megvalósítási határidő három év.
Ezt az erdőszentgyörgyi épületet fogják kibővíteni és felújítani
Fotó: Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség
Erdőszentgyörgyön az uniós támogatásból egy régi oktatási épületet fognak teljes felújítani és kibővíteni. Jelenleg Erdőszentgyörgyön két helyiségben foglalkoznak az óvódásokkal, az egyik a Fő út mellett van, ahol rövid programos az oktatás, a polgármesteri hivatallal szemben pedig van egy napközi. A két épületbe 150 gyermek jár, ám szükség lenne egy olyan helyre, ahol minden gyermek elfér.
Egy jelenleg nem használt épületet manzárdosítanak, bővítenek és teljesen felújítanak, illetve új berendezésekkel látnak el. A tervek szerint az épületben lesz egy közösségi terem is, ahová majd bejárhatnak különböző foglalkozásokra a nyugdíjas önkéntesek is. Szeretnék őket is bevonni az óvodásokkal való foglalkozásokba közös programok szervezése által. A pályázat összértéke több mint 2 millió 850 ezer lej, az önkormányzat önrésze pedig két százalék. Kivitelezési határidő 2021. március.
Csibi Attila erdőszentgyörgyi polgármester, Simion Creţu ügynökségi igazgató és Bodó Előd Barna mezőpaniti községvezető
Fotó: Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség
A szerződések aláírásakor Simion Creţu, a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség igazgatója elmondta,
és mindez azt bizonyítja, hogy régiószerte szükség van az óvodák, iskolák korszerűsítésére, bővítésére. Kiemelte, örvend, hogy a két Maros megyei település sikeresen pályázott, hiszen mindkét önkormányzati vezető munkáját jól ismeri. Erdőszentgyörgyön szintén uniós pénzalapokból parkot alakítanak ki, Mezőpanit községben pedig a csittszentiváni iskolát hőszigetelik.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
szóljon hozzá!