Az utóbbi időben a tejgyár már nem vette át a kisgazdáktól a tejet, csak azoktól, akiknek saját hűtőjük van. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Nem alaptalanul terjedt el Csíkszeredában a hír két hete, hogy bezárja helyi gyárát a Lactalis tejfeldolgozó. Mint kiderítettük, az utóbbi időben a tejgyár már nem vette át a kisgazdáktól a tejet, ezért több tejcsarnok is bezárt Csíkszéken, illetve a felvásárlási árat is nevetségesen alacsonyra tették.
2024. június 14., 21:122024. június 14., 21:12
2024. június 14., 21:182024. június 14., 21:18
A Lactate Rt. tejgyár a sepsiszentgyörgyi székhelyű Covalact tejgyárral és több más hasonló egységgel együtt a bukaresti Lactalis cégcsoporthoz tartozik. A székelyföldi gyárak vezetőit, vagyis a szentgyörgyi és csíkszeredai egységek vezetőit többszöri nekirugaszkodásra sem sikerült elérnünk két héttel ezelőtt. Mindössze annyi szivárgott ki korábban, hogy a szóbeszédnek talán „az lehet az alapja, hogy átszervezések voltak az egységben, és múlt hónapban (áprilisban) elbocsátottak két-három alkalmazottat. Egyébként azonban ők is
– mondta a neve mellőzését kérő egyik alkalmazott a Székelyhonnak, még mielőtt pénteken bejelentették hivatalosan: bezárják a csíkszeredai üzemet és elbocsátják az alkalmazottakat.
Bezárja csíkszeredai gyárát a Lactalis tejfeldolgozó: az üzem mind a 95 munkavállalóját elbocsátják, a csíkszeredai egység feladatait a Lactalis négy másik romániai üzeme veszi át – írja az MTI a vállalat közleményére hivatkozva.
Még akkor megkerestük Becze Istvánt, a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének elnökét, tud-e arról, hogy a beszállítóknak problémája lenne a tejgyárral. Az általa elmondottak szerint annyi változás valóban történt az utóbbi időben, hogy a tejgyár már nem vette át a kisgazdáktól a tejet, csak azoktól, akiknek saját hűtőjük van, ezért
illetve hogy az utóbbi hónapokban a gyár már csak 80 baniért vette át a tej literét, ezzel mintegy kényszerítve az állattartókat, hogy hagyjanak fel a tejtermeléssel, állattenyésztéssel.
„Ez az a helyzet, amikor a gazdák nekifognak szervezkedni” – mondta a gazdaszervezet elnöke. Több helyen szövetkezet létesítésében gondolkodnak, ez könnyebben tud beruházni, pályázni. Összefogással, a közbirtokosságok bevonásával esély nyílik a tej biztonságos értékesítésére, illetve arra, hogy 1, 40–1,60 lejes felvásárlási árat is ki tudjanak csikarni a felvásárlóktól. Egyelőre annyit, vagy akár 2 lejt is, csak saját tagjaiknak tudnak fizetni a szövetkezetek.
– vélekedett megkeresésünkre Becze István.
Időközben érdeklődtünk a Hargita és a Kovászna megyei munkaerő-elhelyező ügynökségeknél is, azt firtatva, hogy jelentettek-e be tömeges létszámleépítést, azonban mindkét helyszínről nemleges választ kaptunk.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
5 hozzászólás