Hirdetés
Hirdetés

Benedek-Huszár János jelöltségét támogatja az RMDSZ Baróton

Gál Károly, a baróti RMDSZ elnöke jelentette be a szavazás eredményeit •  Fotó: Farkas Orsolya

Gál Károly, a baróti RMDSZ elnöke jelentette be a szavazás eredményeit

Fotó: Farkas Orsolya

Meglepő fordulatok és váratlan kijelentések után megszületett az RMDSZ baróti választmányának döntése a városban induló polgármesterjelölt kérdésében. A szervezeti tagok nagy többsége a jelenlegi városvezető mellett voksolt, Bán István mindössze két szavazatot kapott. Mindeközben Tamás Sándor megyeitanács-elnök a harmadik, vélhetően függetlenül induló polgármesterjelölt megkérdőjelezhető önállóságára hívta fel a figyelmet.

Farkas Orsolya

2024. április 10., 21:012024. április 10., 21:01

2024. április 10., 21:152024. április 10., 21:15

Az összesen 35 tagból álló választmányból 33-an voltak jelen, közülük 5-en érvénytelen szavazólapot dobtak be az urnába. A jelenlegi polgármesterre 26-an, vetélytársára 2-en szavaztak.

Benedek-Huszár János 2020-ban függetlenként pályázott a polgármesteri tisztségre, akkor 1272 szavazatot kapott ellenfelével, a szintén független Bán Istvánnal szemben, aki akkor 810 voksot gyűjtött össze.

Hirdetés

A két fél, akik az előző választások során is versenyhelyzetbe kerültek egymással, az elmúlt években rendszeresen összetűzésbe keveredtek.

Az idei választási évben az RMDSZ helyi szervezetének választmánya döntött a jelölésükről.

Érveltek a jelöltek

A szavazás előtt mindkét jelöltnek volt alkalma beszámolni a tervekről. Bán István beszédében kijelentette, nincs mit mondania az elmúlt négy év kapcsán, tekintve, hogy szerinte Barót nem lépett előre a négyéves mandátum alatt.

Bán István •  Fotó: Török Etele Galéria

Bán István

Fotó: Török Etele

Felidézte, hogy független tanácsosként egyvalamire iparkodott, arra viszont nagy hangsúly fektetett: hogy

kimondja az igazságot, amit eddig senki nem tett meg.

Benedek-Huszár János visszaemlékezett: az előző választásokra tízéves programot állított össze, és már akkor is hangsúlyozta, hogy

csupán négyéves ciklusban nem érdemes fejlesztésben gondolkodni.

Ami a városi közérzetet, kommunikációt és döntéshozatali átláthatóságot illeti, szerinte jócskán történt előrelépés, közel húsz beruházással számolnak most, amelyek előkészítése folyamatban van, szemben az előző mandátumokkal, amikor alig-alig pályáztak.

Benedek-Huszár János •  Fotó: Török Etele Galéria

Benedek-Huszár János

Fotó: Török Etele

„Ezt a négy évet közvagyon és magánvagyon helyzetének tisztázásával töltöttük, hogy tudjuk elindítani a beruházásokat” – fogalmazott.

Tamás Sándor kimondta, amit a „barótiak jól tudnak”

A megyeitanács-elnök hozzászólása követte a jelöltek beszédét, reagálva a Bán István által fejtegetett igazságra. A megyei vezető a választmány előtt is kimondta:

Derzsi-Ráduly Kázmér másfél éve benyújtotta az indulási szándékát, de mindezt mások befolyása alatt tette, többek között Bán István és Lázár-Kiss Barna hatására.

Az elnök hozzátette, hogy ezt nem maga találta ki, ez nyilvánvaló a köz számára, a barótiak jól tudják.

Tamás Sándor •  Fotó: Török Etele Galéria

Tamás Sándor

Fotó: Török Etele

Így Tamás Sándor szerint Derzsi-Ráduly Kázmér „bábpolgármester” volna, akit a háttérből irányítanak, márpedig ennek nem szabad szükségét érezni egy olyan városban, mint Barót. Az elnök kijelentette továbbá, hogy

az erdővidéki városban mindeddig túl gyakran váltogatták a polgármestert, és ez a válasz arra, hogy nem hasonlítható össze például Kovászna városával,

ahol volt idő elejétől a végéig végigvinni az elképzeléseket.

Több kérdésben is szavaztak

Ami a megyeitanács-elnökséget illeti, az ülés második napirendi pontjaként Baróton is bejelentették Tamás Sándor indulását az ötödik mandátumért, a helyi szervezet ebben az ügyben kézfelemeléssel jelezte támogatási szándékát.

•  Fotó: Török Etele Galéria

Fotó: Török Etele

Végezetül a tanácsosi listán szereplő RMDSZ-jelölteket is ismertették a következő szerkezettel: első helyen a frakcióvezető, majd baróti képviselő, nőszervezeti, felsőrákosi képviselő, ismét két baróti, egy köpeci képviselő, nyolcadik helyen az alpolgármester, majd újabb baróti, bibarcfalvi, nőszervezeti, ifjúsági, bodosi, baróti,és miklósvári képviselőket jelöltek, ebben a sorrendben.

A listára adott 31 szavazattal elfogadták a tanácsosjelölteket, az előbb felsorolt helyekhez mérten, sorrendben: Pál Szilágyi Zoltán, Bende Levente, Buda Rozália, Kotecz Attila, Fehér Zoltán, Lázár Csaba, Szász Levente, Szakács László, Lázár János, Bogyor-Máté Dalma, Vida Enikő, Balázs Tamás, Gáspár Jenő, Ráduly László Dezső és Vajda Irén a választottak.

Van, aki a háttérben munkálkodik

A választmány eredetileg ugyan Derzsi-Ráduly Kázmér és Benedek-Huszár János közül választott volna jelöltet szerdán, ám előbbi visszavonta indulási szándékát, habár több mint egy éve pályázott a címre. Kihívó azonban így is akadt, Bán István ugyanis meglepetésszerűen nyújtotta be a jelentkezését, megadva ezzel a választási lehetőséget a tagoknak. A döntés értelmében azonban

Bán István alulmaradt, így függetlenként sem indulhat az önkormányzati választáson.

A választmányi gyűlés előtt a Székelyhonnak úgy nyilatkozott, szerinte éppen ezért lépett vissza Derzsi-Ráduly Kázmér is, a mai ülésen elhangzottak alapján azonban levonható a következtetés, hogy vélhetően ebben a döntésben is „hátulról” segítették. Az eredetileg RMDSZ színekben induló jelölt egyébként egyáltalán nem hagyott fel a kampánnyal, nemrégiben jelentette be ugyanis, hogy előkészítette választási programját.

•  Fotó: Török Etele Galéria

Fotó: Török Etele

Benedek-Huszár János kicsivel több mint egy éve állt be az RMDSZ-be, ötvenévnyi függetlenséget feladva azzal a feltett szándékkal, hogy a város és Erdővidék fejlődését hatékonyabban segítheti. 2020-as győzelmekor nemcsak a független Bán Istvánt, hanem az akkor RMDSZ színeiben induló Lázár-Kiss Barnát is lekörözte. Benedek-Huszár János 2004-ben is volt már polgármester Illyefalván, tisztségéről azonban lemondott 2007-ben.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Kisebbségi kormány körvonalazódik, ugyanazt a pártot nevesítették többen is

A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.

Kisebbségi kormány körvonalazódik, ugyanazt a pártot nevesítették többen is
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Kiskérődző-pestis nyomaira bukkantak Hargita megyében

A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.

Kiskérődző-pestis nyomaira bukkantak Hargita megyében
2026. június 23., kedd

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból
2026. június 23., kedd

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról

Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek
2026. június 23., kedd

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat

Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat
2026. június 23., kedd

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból

Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból

Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból
2026. június 23., kedd

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani
2026. június 23., kedd

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást

A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást
Hirdetés