Fotó: Csíkkozmási Bojzás Néptánccsoport
Csíkkozmási, csíklázárfalvi és csíkszentmártoni gyerekekből, fiatalokból álló aktív tánccsoportok működnek Csíkkozmáson, a község életének szerves részeként. Ha nincs fellépés, akkor sem áll le a munka, nemrégiben például intenzív táncoktatáson vettek részt a csoport tagjai.
2018. március 11., 11:242018. március 11., 11:24
2018. március 11., 11:272018. március 11., 11:27
Egy maréknyi, táncolni szerető fiatal kezdeményezésére alakult meg 2003 tavaszán a Bojzás Néptánccsoport Csíkkozmáson, a kozmási ifjúsági szervezet, a KOMISZ keretében. Korábban, már 1997-ben is volt próbálkozás, de az akkori csoport nem működött sokáig.
A Bojzás csoport tagjai célul tűzték ki maguk elé őseik hagyományainak megőrzését, újjáélesztését, továbbadását. A csoport neveként a bodza népies, a településen használt nevét választották, ugyanakkor így hívják a falu egyik legszebb dűlőjét is – magyarázta Hadnagy Gyöngyvér, a csoport jelenlegi vezetője, aki Léstyán Évától, majd Szász Lenkétől vette át két évvel ezelőtt a stafétabotot.
Kezdetben Kozák Katalin koreográfus irányította a csoportot. Akkor még a saját vidékük táncait, a felcsíki és sóvidéki táncokat sajátították el a csoporttagok, később már Rigmányi Katalin vezetésével a méhkerékit, a szatmárit, a kalotaszegit, a székit, mezőségit, szentiványit és a gyimesi táncokat is megtanulták. 2013-tól Sándor Csaba, később Donovál Zoltán táncoktatók segítették a csoportok fejlődését. 2006-ban létrejött a Bojzácska, az óvodásokból és kisiskolásokból álló tánccsoport. Ők, amikor már elérnek egy bizonyos korhatárt, a Bojzás csoportba kezdenek járni, ahol ötödik osztályostól kezdve, középiskolások és egyetemisták is vannak.
2016-tól Ábrahám Róbert oktatja a tánclépéseket. A próbákat heti rendszerességgel tartják, péntek délután hat órától a kicsik, hét órától a nagyok ropják a táncot. Amennyiben fellépésre készülnek, akkor hetente több alkalommal is találkoznak próbálni.
„Mivel a fellépéseinken arra törekedtünk, hogy többnyire élőzene szóljon, a kezdetektől velünk volt András Tibor prímás, majd megalakult a Zúgató zenekar Ábrahám Róberttel, aki a zenekar brácsása, gardonyosnak Csilip Juliannát szoktuk hívni Csíktaplocáról, bőgősnek Bács Lászlót Csíkszentdomokosról.
– mutatott rá a csoportvezető.
Ahogy a csoport tagjai és az elsajátított táncok, úgy évről évre a fellépések száma is gyarapodott. Minden évben bemutatják táncaikat a szentmártoni, lázárfalvi és kozmási falunapokon, megtartják a farsangtemetést, karácsonykor pásztorjátékot mutatnak be a templomban, betlehemest a kultúrotthonban, húsvét előtt közös tojásírást tartanak a csoport tagjainak és a szülőknek. Ugyanakkor évente ott találjuk a csoportot a Nyerges-tetői megemlékezés fellépői között. Részt vettek a második Alcsíki Folkfeszten Csíkszentimrén, valamint az Alcsíki Fúvóstalálkozón is gazdagították a programot. De nem csak a községben és a környező falvakban táncolnak szívesen, Csíkszeredában a Csíki Majálison, a Csűrdöngölő gyermek- és ifjúsági néptánctalálkozón, az Ezer Székely Leány Napján is megörvendeztetik a nézőket táncaikkal.
Magyarországon Isaszegen, Forráskúton, Méhkeréken, Kozármislenyen, valamint Kunszentmártonban léptek fel. Tavaly nyáron a Szarkaláb, egy kolozsvári baráti tánccsoport meghívására egy lengyelországi nemzetközi táncfesztiválon vettek részt Legnicában, korábban pedig Zakopanéban, Otmuchówban és Pultuskban, Ziemia Sedziejowickában is láthatták a kozmási csoportok műsorait.
Hadnagy Gyöngyvér
Fotó: Pinti Attila
A Bojzás és Bojzácska működését a helyi önkormányzat, a csíkkozmási, csíklázárfalvi, csíkszentmártoni közbirtokosságok támogatják, de segítenek magánszemélyek, vállalkozók is. Ugyanakkor a szülők is hozzájárulnak mindig a költségekhez. A Csíkkozmásért Egyesületen keresztül sikeresen pályáztak a Hargita megyei tanácshoz, így sikerült beszerezni székely csizmát, karaktercipőket. A jövőben szintén pályázat útján szereznének be viseleteket.
A tánccsoport megalakulásának tizedik évfordulóján nagy ünnepséget csaptak, meghívták a régi csoporttagokat is, és közös koreográfiát készítettek. Hadnagy Gyöngyvér rámutatott, a falu fiatalságának nagy része táncolt a csoportban, és
A táncos múlt szülte azt az igényt is, hogy létrejöjjön egy házasemberekből álló tánccsoport a faluban. Igaz, hogy most jelenleg szünetel a tevékenységük, de lenne érdeklődés iránta.
„Ez a csoport egy olyan tömörülés, amelyben a gyerekek találkoznak, jól érzik magukat, fontossá válik számukra a hagyományok felelevenítése, megtartása, identitástudatunk fejlesztéséhez járul hozzá. A szülők is lelkesen hozzák a gyerekeket. Aki csak tud, hozzájárul a sikerhez, ahhoz, hogy működni tudjanak ezek a csoportok” – zárta a csoportvezető.
A csíkkozmási táncosok
Bojzácska Néptánccsoport: Ábrahám Ágota, Ábrahám Nikolett, Antal Beáta, Antal Henrietta, Bács Tamás, Bálint Ágnes, Bálint Júlia, Barabás Blanka, Barabás István, Bódi Melinda, Borbély András, Borbély Bíborka, Borboly Gabriella, Csegzi Benedek, Csegzi Tamás, Dániel Norbert, Dobos Ádám, Dobos Brigitta, Dobos Szabolcs, Dobos Szende, Dobos Zsombor, Forró Tibor, István Gabriella, István Izabella, János Edina, Kajcsa Janka, Keresztes Anita, Keresztes Brigitta, Kozma Bence, Kozma Kamilla, Máté Szende, Máté Szilárd, Máthé Orsolya, Mátyás Ágota, Nedelka Hanna, Nedelka Nóra, Potyó Boglárka, Salló Bernadett, Sass Anikó, Sass Máté, Sass Panna, Szabó Anita, Szakács Renáta, Szakács Szilárd, Szakács Zsolt, Szántó Réka, Szántó Szidónia, Szász Botond, Szőcs Kristóf, Szőcs Márk, Virág Annamária.
Bojzás Néptánccsoport: András Beáta, Bakó István, Bálint Zsolt, Balogh Katalin, Balogh Zsombor, Basa Antónia, Boga Imre, Boga Zsombor, Csiszér Kinga, Dobos Andrea, Ferencz Lilla, Györfi Szidónia, György László, Hadnagy Gyöngyvér, János Zoltán, Jánosi Balázs, Kovács Eszter, Lakics Tihamér, Lestyán Nikolett, Lestyán Ödön, Márton Tímea, Mihály Noémi, Nagy Andrea, Nagy Barnabás, Nagy István, Petrikó Zsolt, Sánta Csilla, Sánta Tünde, Szabó Szilárd, Szász József, Szávuly Gellért, Vitos Balázs, Vitos Dorottya.
Maláriával diagnosztizáltak egy bukaresti férfit – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium.
Az alpolgármesternek fontos feladatai vannak a kisebb községekben is, nem róluk kellene lemondani, hanem inkább a tanácsosok számát kellene csökkenteni – javasolja a Romániai Községek Országos Szövetsége, a kormány megszorító intézkedéseire reagálva.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Egyfeszt összművészeti fesztivált idén július 31 és augusztus 3. között tartják Gyergyószentmiklóson. Mutatjuk a fellépőket.
A Saul fia című film főszereplője, Röhrig Géza költőként mutatkozik be július 16-án, szerdán 18 órától a marosvásárhelyi Kandaké kávézóban, a Bernády tér 3. szám alatt.
A romániai európai parlamenti (EP-) képviselők közül nyolcan szavazták meg csütörtökön az Ursula von der Leyen és az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, ketten tartózkodtak, 12-en ellene szavaztak, 11-en pedig nem vettek részt.
Átadták a forgalomnak csütörtök délután az észak-erdélyi (A3-as) autópályát az 1-es országúttal Tordatúr közelében összekötő gyorsforgalmi utat.
Befogták az egyik bocsát annak az anyamedvének amelyet a napokban lőttek ki, miután az megölt egy motorost a Transzfogarason – közölte Facebook-oldalán a környezetvédelmi minisztérium.
Kenőpénz elfogadásán érték tetten az ügyészek csütörtökön a bukaresti Floreasca kórház egyik ortopéd szakorvosát – értesült az Agerpres ügyészségi forrásokból.
Július 13. és 27. között ünnepli 15. születésnapját a Csíki Jazz Fesztivál. Idén az emlékezés és a világzene jegyében zajló eseménysorozat világszínvonalú fellépőkkel, tehetségkutatóval, gyerekprogramokkal és közösségi örömzenéléssel várja a közönséget.
szóljon hozzá!