Az önkéntesek komoly szakmai képzésen vesznek részt, ahol elsajátítják a telefonos segítségnyújtás elméleti és gyakorlati alapjait, módszertanát. Archív
Fotó: Rédai Attila
Pszichés vagy testi betegségek, elmagányosodás, izoláció, családi, valamint más kapcsolati nehézségek – leggyakrabban ezekkel a felmerülő problémákkal fordulnak a Hallgatlak Lelkisegély-szolgálathoz, ahol mintegy ötven képzett önkéntes áll a segélykérők szolgálatában.
2024. február 17., 20:562024. február 17., 20:56
Gyakran halljuk, hogy az év első hónapja lelkileg jobban megviseli az embereket, többen fogalmazták meg,
nehezebben veszik az akadályokat és a hangulatuk a szokásosnál jóval rosszabb. Ráadásul mára elterjedt a köztudatban, hogy január harmadik hétfője az év legszomorúbb napja, ez a Blue Monday, azaz szomorú hétfő nevet kapta. És bár már túl vagyunk ezen a perióduson, kíváncsiak voltunk, a gyakorlat igazodik-e a tézisekhez.
Tőke-Mátéffy Noémi, az Áradat Egyesület munkatársa, pszichológus lapunknak kifejtette, hogy
– érdekes módon múlt év januárjában ez nem volt ennyire jellemző. Mint mondta, a karácsonyi periódusban a hívások száma az átlaghoz közelített, azaz nem tapasztaltak kiugró különbséget az év többi időszakához képest.
„Mindig vannak sűrűbb és kevésbé sűrű időszakok, de nincs egy szabályszerűség arra vonatkozóan, hogy melyik időszakban szokott a legtöbb vagy legkevesebb hívásunk lenni. A hívások száma sok mindentől függhet: a visszahívók számától, a szolgálat aktuális reklámozottságától, a világ aktuális történéseitől” – fejtette ki érdeklődésünkre.
A lelkisegély-szolgálathoz múlt évben összesen 702 hívás érkezett. A leggyakrabban megjelenő problémák a lelki egészséggel, magánnyal és izolációval, testi betegségekkel, családi és házassági vagy más kapcsolati problémákkal, esetenként anyagi nehézségekkel kapcsolatosak.
– tudtuk meg.
A pszichológus, elmondta, nem annyira a korosztályhoz köthető a veszélyeztetettség, inkább a pszichés vagy testi betegségekkel, az elmagányosodással, izolációval, családi vagy más kapcsolati nehézségekkel szemben állókra kell fokozottan figyelni. Természetesen emellett az egyedül élő, idősebb korosztályra is nagyobb figyelmet kell fordítani – emelte ki.
Leggyakrabban telefonon keresik fel őket, de rendszeresen érkeznek e-mailen vagy chaten keresztül is segélykérések, amelyekre az önkéntesek rövid időn belül válaszolnak. Tehát
– részletezte a pszichológus.
A szolgálat telefonon keresztül a 0754 800 808-as számon érhető el reggel 8 és 24 óra között. Ebben az időintervallumban bármikor hívható a vonal, hiszen az önkéntesek előre meghatározott program szerint be vannak osztva erre az időszakra. Bármilyen problémával, elakadással, nehézséggel lehet jelentkezni,
Az e-mailes megkeresés a hallgatlak.lelkisegely@gmail.com címen keresztül lehetséges. A soron következő ügyelő megkapja a segélykérő e-mailt és onnantól kezdve ő válaszol az adott üzenetre, vele folyik a kapcsolattartás. Az e-mail vagy chates üzenet a nap bármely pontján elküldhető, nemcsak 8 és 24 óra között. Az önkéntesek napokon belül válaszolnak rá.
Előfordulnak egyszeri hívások, illetve gyakoriak az úgynevezett ,,visszahívók’’ is , akik több alkalommal is igénybe veszik a szolgálatot. Ilyenkor gyakran adnak visszajelzést is a hívók, arra vonatkozóan, hogy hogyan segített az előző beszélgetés abban, hogy tovább tudjanak lendülni egy nehéz élethelyzetből, vagy másképpen tudjanak rálátni egy adott szituációra – részletezte.
A szolgálatnál folyó munka önkéntes alapú, és jelenleg 48 önkéntes dolgozik, emellett még többen segítik a szolgálat működését adminisztrációs, szervezői, logisztikai, marketinges munkával.
Mielőtt az önkéntesek elkezdenék a segítő munkát, egy komoly szakmai képzésen vesznek részt, ahol elsajátítják a telefonos segítségnyújtás elméleti és gyakorlati alapjait, módszertanát. Ez többek között kiterjed az értő figyelem, empátia, semlegesség, elfogadás gyakorlására is, amely elengedhetetlen a segítő munkában – zárta a pszichológus.
Nem fog az udvarokon maradni a tavaszi fametszések, kertek takarítása után keletkező zöld hulladék Gyergyószentmiklóson. Az önkormányzat ismét biztosítja ezek elszállítását.
Átfogó kutatást indított a brassói Transilvania Egyetem a Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtér kapcsán. A felmérés Kovászna és Hargita megye lakóinak véleményét is feltérképezi.
Március 29. és április 4. között tíz esetben szólított fel az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) közösségimédia-platformokon megjelent illegális tartalmak eltávolítására.
A Richter-skálán 3,2-es erősségű földrengés volt pénteken 14 óra 50 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A magyar kormány nemzetpolitikáért felelős államtitkára arra kéri a román hatóságokat, határozottan lépjenek fel a magyarellenes megnyilvánulásokkal szemben.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A Bákói Ítélőtábla elévülés miatt megszüntette a büntetőeljárást az úzvölgyi temető 2019-es elfoglalásakor bántalmazott csíkszeredai férfi ügyében. Az elkövetőket nem vonják felelősségre, de kötelesek kártérítést fizetni.
A Közüzemek Rt. legfrissebb statisztikái szerint a város 4975 tömbházlakásának 44,9 százaléka halmozott fel ezer lejnél nagyobb adósságot. A szolgáltató felhívja a figyelmet: amennyiben nem rendezik az elmaradásokat, sokan víz nélkül maradhatnak.
Több riasztást is kaptak a Hargita megyei tűzoltók csütörtök este: Madéfalván egy kémény gyulladt ki, Lövétén két melléképület égett le, Gyergyószentmiklóson pedig egy füstölgő elektromos kapcsolószekrény okozott riadalmat.
Ideiglenesen lezárták munkálatok miatt Marosvásárhelyen a Ion Heliade Rădulescu utca, Băneasa és Szabadság utca közötti útsávot lezárták, ami a 9-es buszjárat útvonalát is befolyásolja.
szóljon hozzá!