
Fotó: Pinti Attila
A két világháborúban elesett székely határvédőkre emlékezik szombaton a magyar közösség az úzvölgyi katonatemetőben. Mihai Tîrnoveanu, a Calea Neamului (Nemzet Útja) román szervezet vezetője is felkérte híveit, hogy legyenek jelen a megemlékezésen.
2023. augusztus 25., 13:562023. augusztus 25., 13:56
2023. augusztus 25., 13:562023. augusztus 25., 13:56
„Csendes, békés megemlékezésre készülünk, ahogy tesszük már több évtizede, szentmisével, imával, békésen” – mondta el az MTI-nek Birtalan Sándor, az eseményt szervező Csíkszentmárton község polgármestere. Hozzátette, hogy

A székely határvédők emlékére szerveznek megemlékező ünnepséget az Úzvölgyében augusztus 26-án, szombaton 12 órától. A rendezvényre ingyenes buszjáratokat indítanak.
Az eseményen várhatóan a Calea Neamului hívei is megjelennek, Mihai Tîrnoveanu, a szervezet elnöke közösségi oldalán
Azt kérte: „diszkréten” – hogy ne lehessen őket provokációval vádolni –, de legyenek jelen a megemlékezésen.
Mihai Tîrnoveanu arra figyelmeztette híveit, hogy „jól szervezett magyarok ezrei” lesznek jelen szombaton a katonatemetőben. Azt mondta:

Ismét az úzvölgyi haditemetőre irányul a figyelem, miután románok egy csoportja arra készül szombaton délután, hogy fakereszteket rakjon az eltávolított betonkeresztek helyére. A Székelyhon a helyszínről tudósít.
Felkérte a dormánfalvi, mojnesti, kománfalvi és más közeli moldvai településeken élő szimpatizánsait, hogy
A Calea Neamului vezetője a magyar elöljáróknak, résztvevőknek is üzent, kijelentve, hogy „bármilyen hibás lépésnek következménye lesz”. Mint mondta,
„Mi békén hagytuk a ti keresztjeiteket, hagyjátok ti is békén a mieinket” – üzente Tirnoveanu.

Fakeresztekkel érkeztek román szélsőséges csoportok szombaton az úzvölgyi haditemetőhöz, hogy a június végén elbontott betonkereszteket és emlékművet valamilyen módon pótolják. Nos, ezt a módot ítélhetjük meg, ha végignézzük az eseményen készült fotókat.
Mint ismert, az úzvölgyi katonatemetőben szombaton délben az első és második világháborúban elesett székely határvédőkre emlékezik a magyar közösség. Az eseményre ingyenes buszjárat indul Csíkszentmártonból és Csíkszeredából. Csíkszentmártonban már pénteken 20 órakor elkezdődik a megemlékezés, a helyi művelődési házban levetítik a Gyimesbükkbe, az ezeréves határra kopjafákat állító Nagy-György Jánosról készült, Léptem után nyomot hagyok című portréfilmet. Szombaton helyi idő szerint 9 órakor indulnak a megemlékezők a Rugát-tetőről, honvédkeresztet áldanak meg az Aklosban, majd tábori szentmisét tartanak a katonatemetőben, amelyet koszorúzás követ. A megemlékezés társszervezője a Hargita megyei önkormányzat, illetve az RMDSZ Csík területi szervezete.

Azért nem avatkozott közbe a csendőrség szombaton az úzvölgyi haditemetőben, mert politikusok erre utasították őket – állította Borboly Csaba megyei tanácselnök. A megye prefektusa szerint előre tudták, hogy a rendfenntartók nem szólnak bele.
A Nemzet Útja (Calea Neamului) és más román szervezetek hívei július 8-án 150 fakeresztet állítottak fel a nemzetközi katonatemetőben a június 29-én eltávolított betonkeresztek helyébe. A román nemzeti színű szalaggal átkötött kisebb keresztek mellé egy nagyot és egy zászlórudat is kihelyeztek, utóbbin a román zászlóval. A román rendőrség és csendőrség nagy erőkkel volt jelen a helyszínen, de nem avatkozott be.

Hol voltak és mikor értesültek először arról, hogy valami történik Úzvölgyében? – kérdezte a moderátor csütörtökön az egyik tusványosi panelbeszélgetésen. Évek óta az egyik legfontosabb témakör Úzvölgye kérdése – a témának ezúttal is volt aktualitása.

Petícióban tiltakoznak a Hargita megyei településvezetők az úzvölgyi temetőben júliusban a hatóságok részéről tapasztalt passzív hozzáállás miatt. A megyéből 53 polgármester írta alá a petíciót.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
2 hozzászólás