Művész és méltatói: Vargyas Ildikó tanítvány, Szász Jenő, a szomszéd község szülötte
Fotó: Nemzetstratégiai Kutatóintézet
Gyergyószékiek találkozóhelyévé vált kedden a budapesti Forrás Galéria. A falakon lévő képek hazavezették őket, alkalmat adtak a nosztalgiázásra, a beszélgetésre. A lehetőséget Balázs József alfalvi festőművész teremtette meg, aki a Nemzetstratégiai Kutatóintézet meghívására Budapestre vitte alkotásainak egy részét.
2017. augusztus 23., 17:082017. augusztus 23., 17:08
A Farkas Sándor országgyűlési képviselő védnöksége alatt álló kiállítás házigazdája a csomafalvi származású Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke volt.
„Önök bizonyára jól tudják, hogy Csaba királyfi csillagösvénye alatt megfér a baráti civódás. Nekünk, székelyeknek nem adatott meg, hogy másokon uralkodjunk, ezért kénytelenek voltunk és vagyunk egymást ugratni. Művész úr bizonyára nem veszi rossznéven, ha Budapesten, a nemzet fővárosában felemlegetem a csomafalviak és az alfalviak közötti tréfás viszálykodást.
– fogalmazott az elnök, jelezve, ha Balázs József szívesen folytatná a portréfestést, lépjen át Csomafalvára, mert „ott vannak az igazán jó arcok” – számolt be lapunknak Simon Mária.
A Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke kifejtette: „Egy hete ünnepeltük Nagyboldogasszony napját. Szent István királyunk élete végén ezen a napon ajánlotta Mária oltalmába országunkat, megteremtve ezzel a Regnum Marianum eszméjét. Ezer év elteltével azonban eljött az a kor, amelyben kérdésessé válik az európai kultúra, a keresztény gyökerek megmaradása. Ezekben az időkben mindannyiunk kötelessége, hogy közösen álljunk ki az értékelvű világrend, a kétezer éves kereszténység, és a hagyományos értelemben vett európaiság mellett. A tét nem kevesebb, mint megmaradásunk – ahogy az idei csíksomlyói búcsú mottója is szól – őseink szent hitében és erényeiben. Köszönjük művész úr, hogy munkásságán és életpéldáján keresztül erre tanít mindannyiunkat!”
„Ha valaki ellátogat a Gyergyói-medencébe, bizonyára elcsodálkozik. Fent a magas hegyek között haladva, egyszer csak kinyílik a panoráma, és megpihen a szem, ott fekszik Gyergyóalfalu. Egy Hortobágyhoz hasonló sík földterületen egy fészek, egy ősi székely falu. Meggyőződésem, hogy a táj a saját képére formálja az embert, kiváltképpen, ha az ember ott született, ugyanabból az anyagból vétett” – fogalmazott a tárlat méltatója, az alfalvi származású Vargyas Ildikó képzőművész.
Balázs József tanítványa igazi reneszánsz embernek nevezte mesterét, aki
Ugyanakkor reformpedagógus, aki számára „minden gyermek egyforma, akit az alkotás örömére próbál rávezetni. Ha a gyermek elfogadja ezt a meghívást, és elindul az úton, egy teljesen új világ nyílik ki előtte. Tanítványai kezét az iskola elvégzése után sem engedi el. Elődei, mesterei munkáját folytatva, egy olyan mű és művészetpártoló közönséget próbál kinevelni a Gyergyói-medencében, amely rendszeres résztvevője, támogatója és mecénása alkotásnak és alkotónak egyaránt.”
Fotó: Nemzetstratégiai Kutatóintézet
A kereszt alatt merengő öregasszony azt az ősanyát vetíti elénk, akinek minden nap van ideje arra, hogy hálát adjon. A csendben elmélkedve szakrálissá válik az idő. Az örök körforgásban megjelenik a rend, és forog az esztendő kereke. A tavasz, az üde zöld színek, piros háztetők komplementer táncában éppúgy helye van az őszi sárgának, mint téli havak tisztaságának. Az élet, az emberek, a táj, a munka, az állatok szeretete, hit, nyitottság, idealizmus, alázat, lendület jellemzi ezeket a képeket” – fogalmazott Vargyas Ildikó, külön kiemelve a Máriás képeket, a csíksomlyói búcsús zarándokvezető hitének letükröződéseit, illetve a portrékat, a lélek tükreit, amelyeken Balázs József „nemcsak az igazat, hanem a valót ábrázolja.”
Balázs József kiállítása augusztus 30-ig tekinthető meg a budapesti Forrás Galériában, a Teréz körút 9. szám alatt. A szemlélődés közben nem árt, ha észben tartják Balázs József hitvallását: „Ha nem lehetsz csillag az égen, legyél lámpás a kunyhóban. Én sosem kerestem az utat, hogy világhírű legyek.”
Gyémántmisét mutatott be pénteken délután a csíktaplocai templomban Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgálta a csíktaplocai híveket.
Elgázolt borztetemről kaptunk fotókat, amely a felújítás alatt levő 137-es megyei út Székelyudvarhely és Székelykeresztúr közti szakaszán hever.
A legfelsőbb bíróság pénteken helyt adott az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat felfüggesztéséről szóló ítélet elleni fellebbezéseknek.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy változást idézzen elő Románia jelenlegi és jövőbeli politikájában.
Újabb hatvan napig hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei önkormányzat tisztségéből felfüggesztett és korrupciós bűncselekményekkel gyanúsított alelnöke. Barti panasszal élt a döntés ellen, de ezt elutasították.
Ingyenesen tesz elérhetővé tíz filmet tíz napon át a Filmio, a magyar filmek streaming platformja a magyar film napja alkalmából – közölte a Nemzeti Filmintézet pénteken az MTI-vel.
Tanárnak lenni Romániában nem kis kihívás, ideje átgondolni, mitől van az, hogy az a pedagógus, aki kiválóan teljesít a katedrán, nem tud jó eredménnyel versenyvizsgázni. Jövőtől ezen változtatna a tanügyminiszter.
A Gyulafehérvári Főegyházmegye jubileumi eseménysorozatának részeként április 30-án, szerdán megtartják a fogyatékkal élők napját, melynek programjai több csíksomlyói helyszínen zajlanak majd.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!