
Fotó: Antal Erika
Marosvásárhelyen több helyszínen több napon át emlékeztek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc kitörésének 170. évfordulójára. Csütörtökön napközben Petőfi Sándor szobránál és a postaréti Székely vértanúk emlékoszlopánál idézték fel az egykori események szellemét, majd este a Kultúrpalota és a Jazz&Blues Klub lesznek a március 15-ei események helyszínei.
2018. március 15., 18:162018. március 15., 18:16
2018. március 15., 18:172018. március 15., 18:17
Csütörtök délután két órától a Petőfi-szobornál az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács Maros megyei szervezete az 1848–49-es forradalom és szabadságharc évfordulója tiszteletére ünnepi megemlékezést szervezett. Az ünnepi műsorban felléptek a Bolyai Farkas Gimnázium, a Bernády György Általános Iskola, a Református Kollégium és a Művészeti Gimnázium diákjai. Flender Gyöngyvér konzul tolmácsolta Orbán Viktor üzenetét, más politikus nem szólalt fel.
Hangoztatták, „ha ők nem lettek volna, ma nem ünnepelnénk március 15-én a szabadságot”.
Fotó: Antal Erika
Délután négy órától a Székely vértanúk emlékművénél az RMDSZ szervezésében folytatták a forradalmi megemlékezést a marosvásárhelyiek. A történelmi egyházak részéről Sebestyén Péter római katolikus plébános beszélt, felidézte a március 15-i események kezdeteit, utána pedig L. Simon László, a Fidesz–KDNP országgyűlési képviselője a forradalom üzenetéről beszélt.
„A 48-as forradalom történelmünk legmeghatározóbb időszaka volt. A nemzet uniója szellemi és erkölcsi értelemben ma is lehetséges, megvalósítható” – hangoztatta, és arra biztatott mindenkit, hogy voksoljon az április 8-i anyaországi választásokon.
Fellépett a Forradalmi rímek szavalóverseny nyertese, Hegyi Boróka is. Tolmácsolták Viorica Dăncilă román miniszterelnök üzenetét és Orbán Viktor üzenetét is. Péter Ferenc, a Maros megyei önkormányzat elnöke ünnepi beszédében azt hangoztatta, hogy a szabadság ugyanolyan fontos nekünk is, mint 170 évvel ezelőtt volt elődeinknek.
Fotó: Antal Erika
Vass Levente, a marosvásárhelyi RMDSZ elnöke szerint ma másképp kell küzdenünk a jogainkért, elveink mellett ki kell állnunk. „Ha másoknak az iskola apró probléma, ha az utcanevek nem egy fontos ügy, ha a MOGYE parányi dolog, nekünk nagyon fontosak. Arra biztatok mindenkit, hogy
Részt vett a megemlékezésen a korondi fúvószenekar is, amely népszerű forradalmi dallamokat játszott, ezzel is ünnepélyesebbé téve a hangulatot. Az eseményt a magyar és székely himnuszok eléneklése, illetve koszorúzás zárta.
Este hattól a Kultúrpalota nagytermében ötödik alkalommal szervezik meg a Könyv és gyertya díjátadó gálát, ahol Erdős Róbert, a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem hallgatójának előadásában ünnepi dallamokat, valamint Tóth Eszter Nikolettől, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem végzős diákjától forradalmi verset hallhat a közönség. Az estet a magyarországi Esszencia Produkció koncertje zárja. Slam poetry esttel ért véget az 1848-as forradalom emlékére szervezett sorozat a Jazz&Blues Klubban.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!