
Fotó: Antal Erika
Marosvásárhelyen több helyszínen több napon át emlékeztek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc kitörésének 170. évfordulójára. Csütörtökön napközben Petőfi Sándor szobránál és a postaréti Székely vértanúk emlékoszlopánál idézték fel az egykori események szellemét, majd este a Kultúrpalota és a Jazz&Blues Klub lesznek a március 15-ei események helyszínei.
2018. március 15., 18:162018. március 15., 18:16
2018. március 15., 18:172018. március 15., 18:17
Csütörtök délután két órától a Petőfi-szobornál az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács Maros megyei szervezete az 1848–49-es forradalom és szabadságharc évfordulója tiszteletére ünnepi megemlékezést szervezett. Az ünnepi műsorban felléptek a Bolyai Farkas Gimnázium, a Bernády György Általános Iskola, a Református Kollégium és a Művészeti Gimnázium diákjai. Flender Gyöngyvér konzul tolmácsolta Orbán Viktor üzenetét, más politikus nem szólalt fel.
Hangoztatták, „ha ők nem lettek volna, ma nem ünnepelnénk március 15-én a szabadságot”.
Fotó: Antal Erika
Délután négy órától a Székely vértanúk emlékművénél az RMDSZ szervezésében folytatták a forradalmi megemlékezést a marosvásárhelyiek. A történelmi egyházak részéről Sebestyén Péter római katolikus plébános beszélt, felidézte a március 15-i események kezdeteit, utána pedig L. Simon László, a Fidesz–KDNP országgyűlési képviselője a forradalom üzenetéről beszélt.
„A 48-as forradalom történelmünk legmeghatározóbb időszaka volt. A nemzet uniója szellemi és erkölcsi értelemben ma is lehetséges, megvalósítható” – hangoztatta, és arra biztatott mindenkit, hogy voksoljon az április 8-i anyaországi választásokon.
Fellépett a Forradalmi rímek szavalóverseny nyertese, Hegyi Boróka is. Tolmácsolták Viorica Dăncilă román miniszterelnök üzenetét és Orbán Viktor üzenetét is. Péter Ferenc, a Maros megyei önkormányzat elnöke ünnepi beszédében azt hangoztatta, hogy a szabadság ugyanolyan fontos nekünk is, mint 170 évvel ezelőtt volt elődeinknek.
Fotó: Antal Erika
Vass Levente, a marosvásárhelyi RMDSZ elnöke szerint ma másképp kell küzdenünk a jogainkért, elveink mellett ki kell állnunk. „Ha másoknak az iskola apró probléma, ha az utcanevek nem egy fontos ügy, ha a MOGYE parányi dolog, nekünk nagyon fontosak. Arra biztatok mindenkit, hogy
Részt vett a megemlékezésen a korondi fúvószenekar is, amely népszerű forradalmi dallamokat játszott, ezzel is ünnepélyesebbé téve a hangulatot. Az eseményt a magyar és székely himnuszok eléneklése, illetve koszorúzás zárta.
Este hattól a Kultúrpalota nagytermében ötödik alkalommal szervezik meg a Könyv és gyertya díjátadó gálát, ahol Erdős Róbert, a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem hallgatójának előadásában ünnepi dallamokat, valamint Tóth Eszter Nikolettől, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem végzős diákjától forradalmi verset hallhat a közönség. Az estet a magyarországi Esszencia Produkció koncertje zárja. Slam poetry esttel ért véget az 1848-as forradalom emlékére szervezett sorozat a Jazz&Blues Klubban.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
szóljon hozzá!