
Fotó: REL-kampány
Az év végéhez közeledve úgy magánemberként, mint cégvezetőként fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság. Mindezen tulajdonságokkal rendelkeznek azok a helyi termékek, amelyeket rövid ellátási láncokból szerezhetünk be. Eheti interjúalanyunk Hajdó Csaba, az Alt Technologies Transilvanya Kft. vezérigazgatója, aki arról mesélt nekünk, hogy szerinte miért jó, ha helyi termék kerül a fa alá.
2023. december 08., 09:002023. december 08., 09:00
– Mikor találkozott először a REL, azaz a rövid ellátási lánc fogalmával?
– A székelyudvarhelyi Civitas Alapítvány kötelékében ismerkedtem meg formálisan ezzel a fogalommal körülbelül 3-4 éve, viszont informálisan már ősidők óta alkalmazom. Szokták mondani, hogy nem tudtam, hogy tudok úszni, de fennmaradtam a víz felszínén. Valahogy így vagyok a REL-el is, hiszen mióta az eszemet tudom
Magánemberként, ha tudatosan visszafordulunk azokhoz a bevásárlási szokásokhoz, amelyekbe gyermekként szocializálódtunk, máris a rövid ellátási láncokhoz kanyarodtunk vissza.
Fotó: REL-kampány
– Milyen lehetőségei vannak cégvezetőként a helyi termelők támogatására?
– Nagyszerű ötlet például, hogy az év végi protokoll ajándékokat, amelyeket partnereinknek, kollégáinknak adunk, helyi termelőktől szerezzük be. Annak idején a rendszerváltáskor elindult egy hullám, amely szerint Kínában gyártott golyóstollakat vagy egyéb eszközöket személyesítettünk meg, és azokat műanyag dobozokba adtuk át kollégáinknak ajándékként. Viszont mennyivel jobb lenne elszakadni ettől a gazdasági modelltől, és a környezetünkben termelő személyek munkáját értékelnénk vásárlásaink alkalmával.
– Mely REL-formákat részesíti előnyben?
– Úgy gondolom, hogy a világban mindennek meg van a maga helye. A kulcsszó a tudatosság és a mértékletesség. Vannak termékek, amelyeket adott esetben csak a multinacionális vállalatok kínálatában tudunk megszerezni, de vannak mások, amelyeknél a helyi termelőt kell előnyben részesíteni.
Bevallom, hogy a piacra járást a családtagjaim végzik, de én magam előszeretettel keresem fel a Helyénvaló helyi boltot például.
Fotó: REL-kampány
– Az Alt Technologies Transilvanya Kft. életében milyen szerepet tölt be a REL?
– A mi vállalkozásunkban élő cserekereskedelem alakult ki az alkalmazottak körében, melyet mi előszeretettel támogatunk.
Úgy vélem, hogy egy felelős vállalkozás igyekszik abban, hogy rövid ellátási láncokból vásároljon. Természetesen a REL szempontjából is fontos, hogy rendelkezésre álljon, legyen elég terméke, ezek elérhetőek legyenek időben és versenyképes áruk legyen. Nem érdemes azon spórolni, hogy akár saját magunk, akár kollégáink, partnereink részére ne helyi terméket adjunk, mert megfosztjuk magunkat szülőföldünk által termett kincsektől.
Fotó: REL-kampány
– Volt már példa arra, hogy az évvégi ajándékokat rövid ellátási láncból szerezték be?
– Természetesen igen. Az elmúlt években már két alkalommal is a Helyénvaló boltot bíztuk meg a karácsonyi csomagok összeállításával. Ez számunkra nagyon kényelmes volt, hiszen
Biztosan állíthatom, hogy minden megajándékozott nagyon örült. Szeretnénk, ha ebből hagyományt tudnák építeni. Ugyanakkor szeretettel bíztatom a kedves olvasókat, hogy külföldi rokonok, barátok látogatása alkalmával hívják fel a figyelmet a boltra. Személy szerint külföldi partnereinket, akik a világ számos pontjáról érkeznek elkísérem a Helyénvalóba, hogy ne csak elképzeljék a mi sokszínű vidékünk ízeit, hanem meg is kóstolhassák.
Fotó: REL-kampány
Ha érdekesnek találta cikkünket, akkor ossza meg ismerőseivel, hogy minél több emberhez eljuthasson. Maradjon velünk a továbbiakban is, hiszen az elkövetkező cikkekben, interjúkban tovább boncolgatjuk a REL, azaz a rövid ellátási láncok mibenlétét, előnyeit. Helyi gazdák, rövid élelmiszer-ellátási láncszakértől és lelkes vásárlók mesélnek majd tapasztalataikról. Azt is megmutatjuk, hogy a mindennapjaiban milyen lépéseket tud tenni egy élhetőbb környezetért, miként támogathatja a helyi termelőket. Interjúinkat meghallgathatja a Rádió GaGa műsorában is, ahol további érdekességeket tudhat meg a REL-ről. További infók: helyenvalo.ro/REL. Látogasson el a helyenvalo.ro/karacsony weboldalra is, és vásároljon helyi termékekből álló ajándékcsomagot szeretteinek, céges partnereinek! A Helyénvaló boltot megtalálja Székelyudvarhelyen, a II.Rákóczi Ferenc 15. szám alatt.
Fotó: REL-kampány
(X – fizetett hirdetés)
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
szóljon hozzá!