Fotó: Barabás Ákos
Háromhetes, főként elméleti képzés végére ért az a tizennyolc informatika szakos egyetemista, aki Székelyudvarhelyen bekapcsolódott a U-Hub IT-programba.
2017. augusztus 07., 15:382017. augusztus 07., 15:38
A programot a helyi U-Hub-tagcégek közösen szervezik, különösen figyelve a részt vevő diákok, cégek és egyetemi központok közötti kommunikációra. A közös fellépés lehetővé tette, hogy a képzéssel kapcsolatos információkat olyan fórumokra is eljuttassák, ahová a kisebb cégek nehezebben érhetnek el: bemutatókat tartottak egyetemi központokban, szakkollégiumok rendezvényein. A programot a részt vevő cégek közösen finanszírozzák, ugyanakkor egységes ösztöndíjszintet szavaztak meg, így
Ez egy rendhagyó szakmai gyakorlat, amely nem ér véget néhány hét alatt, hiszen az itt elkészített projekteket a diákok továbbvihetik diákköri konferenciákra, illetve államvizsga-dolgozatok készülhetnek belőlük – ismertette Simon Károly egyetemi oktató és szoftverfejlesztő.
– tette hozzá.
Fotó: Barabás Ákos
A részvevők többsége udvarhelyszéki származású, de Kovászna és Maros megyéből is érkeztek hallgatók: nekik ingyenes szálláslehetőséget biztosít a város, ugyanakkor a U-Hub-diákkártya is némely kedvezményt nyújtott számukra (például kedvezményes ebéd, strandbelépő).
A diákoknak az első héten Simon Károly az összetett számítástechnikai rendszerek fejlesztésével kapcsolatos általános módszerekről, technológiákról és eszközökről tartott előadásokat a Hargita Business Centerben. A második és harmadik héten már az elméleti tanulás mellett napi négy órát a programban részt vevő kilenc tagcég valamelyikénél töltöttek, és
Hétfőtől szeptember végéig két-három személyes csoportokban dolgoznak ezeken, a mentorok folyamatos felügyelete mellett. A képzést szakmai tábor koronázza meg, ahol majd bemutatják egymásnak a többhetes munka eredményét. Az egyetemi tanév folyamán csoportos projektek formájában folytatódik a fejlesztési tevékenység, ezek alapján szakdolgozatok is készülnek majd. Ehhez is folyamatos segítséget biztosítanak a mentorok – tudtuk meg Simon Károlytól.
A kolozsvári műszaki egyetemen kötelező a szakmai gyakorlat. A balánbányai Székely Árpád Tamás idén fejezte be a harmadévet automatizálás szakon, s mivel ismeri és szereti a várost – hiszen itt végezte a középiskolát –, illetve otthonához is szeretett volna közelebb lenni, jelentkezett a programra. Elmondása szerint
Az egyetem elvégzése után szeretne Székelyudvarhelyen dolgozni, és bízik abban, hogy a mentorprogramban részt vevő cégek valamelyikénél sikerül munkát találnia. Kovács Kinga Oroszhegyről került a Babeş–Bolyai Tudományegyetem informatika szakára, melynek elvégzése után beiratkozott mesterire, ahol vállalati szoftvertervezést és -fejlesztést tanul. Náluk nincs kötelező szakmai gyakorlat, azonban tanárától, Simon Károlytól értesülve a mentorprogramról jó lehetőséget látott benne disszertációtémaként és személyes fejlődésként egyaránt. Elégedett volt a háromhetes képzéssel, véleménye szerint egy letisztult, rendszerezett, átfogó programnak voltak részesei. Kinga hétfőtől a Székelyföldi Legendáriumnál folytatja a szakmai programot.
A középiskolásokat is bevonják
Augusztusban termékfejlesztési és innovációs csapatversenyt hirdetnek középiskolások számára. Az interdiszciplináris programra négy-öt fős csapatok jelentkezését várják, különböző szakokról. A hónap végén a jelentkezők bemutathatják ötleteiket, majd a továbbjutó négy-öt csapatot a U-Hub-tagcégek mentorálják novemberig. A részletek hamarosan elérhetők lesznek a U-Hub weboldalán.
Egy teherautó és egy személyautó ütközött össze Gernyeszegen vasárnap délután, a személyautóban utazó négy személy a helyszínen életét vesztette.
Egy kiskorú lány néhány hónapos kislányával önként távozott a marosvásárhelyi Materna anyaotthonból, a rendőrség keresi.
Kovászna, Hargita, Maros és Kolozs megyéből 222 óvodai csoport és iskolai osztály nevezett be a sepsiszentgyörgyi L.A.B. Életmentő Kupakok Egyesület által meghirdetett idei kupakgyűjtő versenybe az október 31-ei határidőig. De mi ennek a célja?
Pál István Szalonna és Bandája négyállomásos turnéra érkezik Erdélybe. A székelyudvarhelyi, marosvásárhelyi, sepsiszentgyörgyi és temesvári közönség örülhet idén ősszel zenéjüknek.
Noha a kriptovalutáknak, mint elektronikus fizetőeszközöknek, nincs se fény-, se árnyoldaluk, a velük való tranzakciók bizony lehetnek nagy sikertörténetek és nagy bukások is. „Kriptosztorikat” hallgattunk Sebestyén Gézától az MCC előadásán.
Hogyan érte el Brassó, hogy turistaparadicsommá váljon? Mit tanulhatunk a parányi, de turizmusban szárnyaló Szlovéniától? Mi jelentheti Erdély számára a kitörési pontot? – ezeket a kérdéseket taglalta előadásában a Pro Economica Alapítvány vezetője.
Megközelítőleg hat hektárnyi területen égett a száraz aljnövényzet Gyergyóalfalu környékén, a tűzoltók nagy erőkkel dolgoztak a lángok megfékezésén, este 8 óra előttre sikerült eloltani.
Újból elmerülhetünk a Dűne-univerzumban, folytatódik 2021 egyik legjobb animációs sorozata, Eddie Redmayne egy lenyomozhatatlan bérgyilkos bőrébe bújik, ugyanakkor megtudhatjuk, hogy van-e élet a világégést túlélőknek menedéket nyújtó silón kívül.
Két hónappal meghosszabbították a Divat és dualizmus nevet viselő kiállítást a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, melynek révén magunkat is beleképzelhetjük a múltbeli Budapest társadalmának életébe.
A Maros Megyei Természettudományi Múzeum november és december folyamán minden csütörtökön csillagászati estet szervez „Nézz az égre a múzeumból” címmel.
szóljon hozzá!