Fotó: Gergely Imre
Egy befejeződött beruházás megünneplését, különböző fesztiválok elindítását már láthattuk, de a ditrói tömbházak közti aszfaltozás és a kenyérfesztivál így is emlékezetes marad: Oana Ursache államtitkár székely viseletben jelent meg.
2021. augusztus 13., 20:522021. augusztus 13., 20:52
Ditró központjának közelében tíz tömbház van, amelyek környékén az utóbbi években az elhanyagoltság volt jellemző. Mostantól azonban élhetőbbé vált, közösségi térré alakult a tömbházak közötti terület. Egymillió lejes beruházásból új aszfalt, fedett sánc, járdák készültek az érintett településrészen, ezt adták át ünnepélyes keretek között pénteken délután az ott élők számára.
Ennek különösen örült Puskás Elemér polgármester is, aki felhívta a figyelmet, arra, hogy több gyerekrajzon szerepelt a STOP szó is. „Ez a gyerekek ösztönös üzenete az autósok felé: figyeljetek, itt lakunk, és itt szeretnénk továbbra is nyugalomban élni” – fogalmazott Puskás.
Fotó: Gergely Imre
A beruházás 45 százalékát uniós forrásból, 15 százalékát a helyi költségvetésből, és 40 százalékát a megyei önkormányzat támogatásából fedezték. A megyei tanács alelnöke, Barti Tihamér rámutatott:
az utóbbi években számos fontos fejlesztés valósult meg Ditróban, és ez a továbbiakban is folytatódni fog. A tervek szerint következik a tömbházakn felújítása is. Barti hozzátette:
Az avatáskor szokásos szalagvágást ezúttal a gyerekek végezték el, a politikusok tartották a szalagot.
Fotó: Gergely Imre
A tömbházak közti tér átadásán megjelent egy székely ruhás nő is csatlakozott a gyerekekhez, ő is krétát ragadott és kenyereket rajzolt az aszfaltra. Kiderült, hogy ő Oana Ursache, a diaszpóráért felelős államtitkár.
Fotó: Gergely Imre
Az első alkalommal megszervezett Ditrói Kenyérfesztiválra érkezett, és elmondta, hogy már korábbi látogatása során jó ötletnek tartotta volna, hogy ha megvalósul egy ilyen esemény (de erre a járvány miatt tavaly nem volt lehetőség), és örül, hogy a ditróiak megtartják ezt. Elmondta:
Most volt erre alkalom – tette hozzá – megjegyezve, hogy szépnek látja magát a ruhában.
Fotó: Gergely Imre
Ditrót egykor molnárfalunak is hívták, a falu pataka egykor több, mint 30 malmot működtetett, az itteni kenyeret pedig máshol is ismerték. Ezeket a régi időket idézi fel a most újraindított Ditrói Kenyérfesztivál – mutatott rá Puskás Elemér. Az önkormányzat felhívására 14-en jelentkeztek, hogy kenyeret sütnek, amelyek egy részt a résztvevők fogyaszthatnak el, a többségét jótékonysági célra árverezték el. Az eseményen helyi termékek vására és hagyományőrző műsor is zajlott.
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
3 hozzászólás