Fotó: Boda L. Gergely
A környezettudatosságra nevelést kisgyerek korban kell elkezdeni, hogy hová dobjuk el a szemetet, hogy nem minden hulladék megy a kukába, van, amit érdemes újrahasznosítani. A marosvásárhelyi 8-as számú óvodában évről-évre megtanítják az alig totyogó gyerekeknek is, hogy nem minden szemét, ami úgy néz ki.
2017. május 30., 18:232017. május 30., 18:23
Az Óvoda másként hét keretében egy újrahasznosított anyagokból álló kiállítással jelentkezett a Bodoni utcai óvoda pedagógus és gyerekközössége. A 8-as számú óvodába most két, vegyes életkorú csoport jár, összesen 34 gyerek.
Vargyas Judit óvónő elmondása szerint, nekik a szívük csücske a környezet védelme, és maga az újrahasznosítás, így folyamatosan elültetik ezt a gondolatot a gyerekekben is, megtanítják arra, hogy ne dobják el a szemetet az udvaron, hogy szelektíven kell gyűjteni a hulladékot, és bizony van, amikor nem is szemét, ami úgy néz ki. Az óvónők sokadik alkalommal készítettek kiállítást ezzel a szemlélettel, egyszer még díjat is nyertek a projektjükkel.
Fotó: Boda L. Gergely
Megy a tavasz, jön a nyár – ezt a címet kapta a mostani kiállítás, amelyen az évszakra jellemző tárgyakat készítettek a gyerekek. Konyhai papírtörlő megmaradt tekercséből autó készült, műanyag palack dugójából lettek a kerekei. Óvodás tej dobozából tavasztündér készült, muffin papír kifestve tökéletes kalap lehet egy gombának, de gomba készülhet dióból és faágból is.
A megunt otthoni katalógusokból virágok készültek, a virágcsokor alá pillepalackból és cédélemezből készült a magyar motívumos váza, de a tavasz jelképe, a gólya is ott fészkel, sminkpamacsból készítették a gyerekek.
Fotó: Boda L. Gergely
– mondja a másik csoport óvónője, Sikó Anna. A téma foglalkoztatja is a legkisebbeket, sokszor otthonról hozzák az újrahasznosítandó dolgokat, így nem csoda, hogy bár most készítették el a kiállításukat, már gyűlt az óvodai szekrényben a következő kiállítás anyaga. Öblítős flakon, műanyag palack várja, hogy megújuljon, és egy következő kiállítás része lehessen.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!