Egy hónap alatt Hargita megye 25 településén tartanak képzéseket
Fotó: Pinti Attila
Az egészségügyi vészhelyzeteknél a legfontosabb tényező az idő: a minél gyorsabb közbelépés életmentő lehet, vagy segíthet abban, hogy a bajbajutott megőrizze addigi életminőségét. Annak érdekében, hogy a lakosság minél nagyobb része tudjon közbeavatkozni a hasonló helyzetekben, számos településen sztrók és BLS-maratont szervez a következő egy hónapban a Hargita Megyei Mentőszolgálat az Erdély Mentőcsoport csíkszéki fiókjával.
2022. július 27., 18:522022. július 27., 18:52
2022. július 27., 19:252022. július 27., 19:25
A tavaly elért eredményeken felbuzdulva kibővítve szervezi meg ebben az évben a BLS-maratont a Hargita Megyei Mentőszolgálat az Erdély Mentőcsoport csíkszéki fiókjával: a július 29. és augusztus 27. között 25 településen tartandó képzéssorozaton az újraélesztés mellett a sztrók kerül a középpontba. A részletekről sajtótájékoztatón számolt be szerdán Péter Szilárd vezérigazgató.
Mint rámutatott, a tavalyi BLS-maraton, azaz alapszintű újraélesztést oktató képzéssorozaton az egy hónap alatt több mint 3500 személy látogatott el a különböző településeken felállított sátraikba.
„Bízva abban, hogy nagyon sokan el tudták sajátítani az alapszintű újraélesztés lépéseit, idén egy új programmal egészítettük ki a képzést, ami a sztrók (agyi érkatasztrófa) köré épül.
Ha a beteg az első négy-hat órában nem részesül szakellátásban, olyan maradandó tünetek alakulhatnak ki, amelyek az egész életét végigkísérik, például megtörténhet, hogy nem tud majd járni, nem tudja mozgatni a fél oldalát vagy akár ágyban fekvő lesz” – hangsúlyozta Péter Szilárd. Hozzátette: az említett négy óra a tünetek megjelenésétől számítandó, és az is bele kell férjen, hogy a mentő a helyszínre érjen, beszállítsa a beteget a kórházba és ott ellátásban részesüljön, ezért fontos azonnal hívni a 112-es egységes segélyhívószámot. Tudni kell, hogy Hargita megyében csak a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban tudják elvégezni az ilyenkor szükséges trombolízist, tehát minden településről oda kell szállítani a betegeket, ami nagyobb távolság esetén időigényes lehet, így a beavatkozásra jutó idő csökken.
– húzta alá a vezérigazgató. Arra is kitért, hogy ha az említett négy óra alatt nem tudják a vérrögöt feloldani, tovább kell szállítani a beteget Marosvásárhelyre, ahol egy más módszerrel távolítják el, ezért van megadva felső határként a hat óra. Ha ennél is több idő telik el, már nem lehet beavatkozni.
Péter Szilárd a megelőzés fontosságára is felhívta a figyelmet, mivel számos olyan tényező van, amely miatt gyakoribb lehet a sztrók előfordulása. Ezek közé tartozik például a magas vérnyomás, koleszterinszint és vércukorszint, az elhízás vagy a dohányzás. Fontos tudni a sztrók esetében, hogy ha súlyosbodik a beteg állapota, akkor kómába is kerülhet, eszméletét veszítheti, megállhat a szíve, ilyen esetben pedig újjáélesztésre lesz szüksége, ezért is tartják párban a két képzést.
Emellett a helyszínen lehetőség lesz ingyenes vérnyomás- és vércukorszintmérésre, illetve lesz gyereksátor is, ahol a legkisebbeknek magyarázzák el játékosan a fontos tudnivalókat. Ezt követően augusztus 27-ig további 24 településen tartanak képzéseket.
• Forrás: Hargita Megyei Mentőszolgálat • Infografika: Tóth Szilárd
Lakatos Péter Csíkszeredában
A Hargita Megyei Mentőszolgálat az Erdély Mentőcsoport csíkszéki fiókja szervezésében két előadást is tart Csíkszeredában a hétvégén Lakatos Péter életminőségi szakértő a Szakszervezetek Művelődési Házában. Július 30-án 18 órától Életmód mítoszok címmel beszél többek között a légzés és alvásminőség javításáról, a táplálkozási útvesztőkről és a testmozgásról. Július 31-én 18 órától A légzés ereje című szeminárium alkalmával az elméleti tudás mellett gyakorlati képzést is tart, amely során olyan technikákat mutat be a szakember, amelyekkel olimpiai bajnokok teljesítményén is képesek voltak javítani. Jegyek a helyszínen és a bilete.ro oldalon kaphatók.
A Gyergyói-medence magyar tannyelvű iskoláiban folytatódik az a zenei-előadássorozat, melyet a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a Rákóczi Tárogató Egyesület szervez, a kuruc hősökre és különösen II. Rákóczi Ferenc fejedelemre emlékezve.
Három székelyudvarhelyi fotós, Balázs Attila, Erdély Bálint Előd és Magyari Hunor munkáit lehet megtekinteni Székelyudvarhely központjában. A kiállításokat szerda este nyitották meg baráti hangulatban.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerint már a romániai elnökválasztás második fordulója előtt megszülethet a döntés Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról, amelyet december végéig hivatalosítanak, és a gyakorlatban jövő év tavaszától lenne érvényes.
Szinte lehetetlen megjósolni, hogy milyen árak szerepelnek majd a számlákon 2025. április 1-jétől, ettől függetlenül az energiaügyi miniszter „belőtte”, hogy nagyjából milyen intervallumban mozoghat az elektromos energia kilowattóránkénti ára.
A hálózaton végzett javítási munkálatok miatt nem lesz víz a mai napon Gyergyószentmiklós egy részén.
Csíkszereda és Izmir, valamint a két város környékének szépségeit tárják a nézők szeme elé a megyeháza földszinti kiállítóterében nyíló fotókiállítással pénteken.
Az Anghel Saligny programmal nehéz összeegyeztetni az átfogó felújításokat, mivel kizárólag aszfaltozásokra költhetők a jóváhagyott támogatások. Emiatt Csíkszeredában több beruházás, így a Nagy István festő sétány felújítása is tovább késlekedik.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön a Bethlen Gábor utcában a kórház és a múzeum közötti szakaszon – adja hírül Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
szóljon hozzá!