Levegőminőség-mérő állomás Csíkszeredában. Tavaly üzemelték be
Fotó: Veres Nándor
Megnövekedett az ózonszennyezés Csíkszeredában a korábbi évekhez képest, az elmúlt napokban többször is elérte a 4-es minősítést a város levegője, ami rossz minőségű levegőt jelent. Ugyanakkor nemcsak a hargitai megyeszékhelyen, hanem az ország több más városában is magasabb értékeket jeleztek a talajközeli ózonból a levegőminőség-mérő állomások.
2022. május 24., 22:032022. május 24., 22:03
A Csíkszeredában tavaly felállított levegőminőség-mérő állomás műszerei az utóbbi napokban az ózon (O3) megemelkedését jelezték, az elmúlt három nap legmagasabb értéke a köbméterenként 150 mikrogram volt (150µg/m³). Ez az érték ugyan nem éri el a riadóztatási értéket, az ózon-szmogriadó elrendelése ugyanis Romániában 240 mikrogrammos értékhez kapcsolódik, azonban hozzájárult a levegő jelentős szennyezettségéhez.
Kardos Carmen, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség laboratóriumának vezetője érdeklődésünkre elmondta, a jogszabályok szerint
amit úgy számolnak ki, hogy minden órában az előtte lévő nyolc óra átlagát veszik figyelembe. Tőle tudjuk, hogy Csíkszeredában már tizenegy alkalommal lépte túl év elejétől a fent említett célértéket az O3-szennyezettség.
„Általában tavasszal tapasztaljuk leginkább az értékek növekedését, a korábbi évekhez viszonyítva azonban idén valóban jelentősebben megemelkedett a talajközeli ózon szintje a városban” – jegyezte meg. Többek között ez volt az oka annak, hogy a város levegője az 1–6-ig tartó skálán többször is a 4-es minősítést érte el, ami rossz levegőt jelent. Az 1-es jó, a 2-es elfogadható, a 3-as mérsékelt, a 4-es rossz, az 5-ös nagyon rossz, a 6-os az extrém rossz levegőminőséget jelent.
A csíkszeredai mérőállomást egyébként tavaly áprilisban üzemelték be a Környezetvédelmi Alap finanszírozásával. A műszerei az ózon (O3), a benzol (C6H6), a PM2,5 mennyiségét mérik a levegőben, valamint alkalmasak a szél irányának, sebességének, a hőmérsékletnek, a nedvességnek, a légnyomásnak, a Nap sugárzásának és a csapadék mennyiségének mérésére is. Az országban felszerelt több mint száz levegőminőség-mérő állomás adatait valós időben a www.calitateaer.ro oldalon lehet követni. A weblap interaktív térképén láthattuk, hogy nemcsak Csíkszeredában, hanem az ország több pontján jeleznek emelkedett értékeket ózonkoncentrációra a mérőállomások.
Fotó: Veres Nándor
A talajközeli ózon emberi egészségre gyakorolt hatásáról Kurkó Csilla csíkszeredai tüdőgyógyászt kérdeztük, aki elmondta, az ózonszennyezésre inkább a tüdőbetegségben szenvedők reagálhatnak érzékenyebben. Azonban hozzátette, hogy
Ugyan az ózon magas koncentrációban tud károkat okozni a légúti szervekben, főleg zárt térben, a kinti levegőn azonban nagyon kevés az esélye, hogy ez előforduljon.
Az ózon természetes körülmények között a talajközeli levegőben csak igen kis mennyiségben fordul elő, hatása káros az élővilágra nézve. A 20. században megtöbbszöröződött a talaj közelében található ózon mennyisége. A mért csúcsértékek ötszörösen meghaladták a légköbméterenkénti kb. 70 mikrogrammos természetes csúcsértéket. A talajközeli levegőben lévő ózon a nitrogén-oxidok (NO, NO2), a szén-monoxid (CO) és a reaktív szénhidrogének napfény hatására lejátszódó kémiai reakcióval képződik – írja a Wikipédia szabad enciklopédia. Azaz a talajközeli ózon többek között az autók kipufogógázaiból származó nitrogén-oxidokból képződik napsugárzás hatására. Mint Kardos Carmen magyarázta,
függ többek között az időjárástól, ugyanakkor leginkább a városokban tapasztalták magasabb koncentrációban a jelenlétét, ezért az autós forgalom szennyezése is hozzájárul a keletkezéséhez. Éppen ezért nem tudnak konkrét okot, hogy ebben az évben miért növekedett meg jelentősebben a levegőben mért koncentrációja a korábbi évekhez képest.
Többen jelezték, hogy erős klórgázhoz, vegyszerekhez hasonló szagot éreztek Csíkszereda északi részén múlt péntek éjjel, amelyet legkevesebb 20–30 percig lehetett érezni a ködös levegőben. Domokos László Józsefet, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetőjét megkerestük az ügyben, aki azt válaszolta, nem tartja valószínűnek, hogy volna összefüggés az ózonszennyezés növekedése és az akkor érzett klórszag között. Azt javasolta, hogyha még előfordul, akkor jelezni kell ezt a környezetőrségnek.
Gyergyóalfalu község történetének legnagyobb összegű infrastrukturális fejlesztése kezdődik el. Aláírták azt a kivitelezési szerződést, amelynek részeként 47 millió lej értékű ivóvíz- és csatornahálózat-fejlesztést valósítanak meg.
Az időjárás függvényében Marosvásárhelyen a Tudor lakótelepen metszik a fákat a virágkertészet szakemberei. Míg előző években tanulmányozni lehetett, hogy hol vágják ki a fákat, idén erre nincs lehetőség.
A szél felerősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat huszonhárom megyére.
Szombaton reggel hét órakor véget ért az államelnök-választás első fordulójának kampányidőszaka.
Egy marosvásárhelyi családi otthonból eltávozott kiskorú lány eltűnéséről értesítették a Maros megyei rendőrséget.
A rendőrség közlekedési információs központjának (Infotrafic) tájékoztatása szerint szombaton reggel havazott és részlegesen hó borított több útszakaszt.
A szélsőséges időjárási jelenségek miatt bekövetkező áramszünet okán leállt a marosbisztrai vízmű, az ivóvízellátás több helységben szünetel. A borszéki Fontana Gyógyfürdő sem nyit ma, hasonló okok miatt.
Tűz ütött ki szombaton hajnalban egy székelyudvarhelyi tömbházban, tíz lakót evakuáltak.
Kovászna megyében kevés változás történt a nyári választásokhoz képest, vasárnap Sepsiszentgyörgyön Szemerja negyedieknek, az imecsfalvi és bibarcfalvi lakosoknak kell utánanézniük, hogy hol is kell szavazzanak.
szóljon hozzá!