Levegőminőség-mérő állomás Csíkszeredában. Tavaly üzemelték be
Fotó: Veres Nándor
Megnövekedett az ózonszennyezés Csíkszeredában a korábbi évekhez képest, az elmúlt napokban többször is elérte a 4-es minősítést a város levegője, ami rossz minőségű levegőt jelent. Ugyanakkor nemcsak a hargitai megyeszékhelyen, hanem az ország több más városában is magasabb értékeket jeleztek a talajközeli ózonból a levegőminőség-mérő állomások.
2022. május 24., 22:032022. május 24., 22:03
A Csíkszeredában tavaly felállított levegőminőség-mérő állomás műszerei az utóbbi napokban az ózon (O3) megemelkedését jelezték, az elmúlt három nap legmagasabb értéke a köbméterenként 150 mikrogram volt (150µg/m³). Ez az érték ugyan nem éri el a riadóztatási értéket, az ózon-szmogriadó elrendelése ugyanis Romániában 240 mikrogrammos értékhez kapcsolódik, azonban hozzájárult a levegő jelentős szennyezettségéhez.
Kardos Carmen, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség laboratóriumának vezetője érdeklődésünkre elmondta, a jogszabályok szerint
amit úgy számolnak ki, hogy minden órában az előtte lévő nyolc óra átlagát veszik figyelembe. Tőle tudjuk, hogy Csíkszeredában már tizenegy alkalommal lépte túl év elejétől a fent említett célértéket az O3-szennyezettség.
„Általában tavasszal tapasztaljuk leginkább az értékek növekedését, a korábbi évekhez viszonyítva azonban idén valóban jelentősebben megemelkedett a talajközeli ózon szintje a városban” – jegyezte meg. Többek között ez volt az oka annak, hogy a város levegője az 1–6-ig tartó skálán többször is a 4-es minősítést érte el, ami rossz levegőt jelent. Az 1-es jó, a 2-es elfogadható, a 3-as mérsékelt, a 4-es rossz, az 5-ös nagyon rossz, a 6-os az extrém rossz levegőminőséget jelent.
A csíkszeredai mérőállomást egyébként tavaly áprilisban üzemelték be a Környezetvédelmi Alap finanszírozásával. A műszerei az ózon (O3), a benzol (C6H6), a PM2,5 mennyiségét mérik a levegőben, valamint alkalmasak a szél irányának, sebességének, a hőmérsékletnek, a nedvességnek, a légnyomásnak, a Nap sugárzásának és a csapadék mennyiségének mérésére is. Az országban felszerelt több mint száz levegőminőség-mérő állomás adatait valós időben a www.calitateaer.ro oldalon lehet követni. A weblap interaktív térképén láthattuk, hogy nemcsak Csíkszeredában, hanem az ország több pontján jeleznek emelkedett értékeket ózonkoncentrációra a mérőállomások.
Fotó: Veres Nándor
A talajközeli ózon emberi egészségre gyakorolt hatásáról Kurkó Csilla csíkszeredai tüdőgyógyászt kérdeztük, aki elmondta, az ózonszennyezésre inkább a tüdőbetegségben szenvedők reagálhatnak érzékenyebben. Azonban hozzátette, hogy
Ugyan az ózon magas koncentrációban tud károkat okozni a légúti szervekben, főleg zárt térben, a kinti levegőn azonban nagyon kevés az esélye, hogy ez előforduljon.
Az ózon természetes körülmények között a talajközeli levegőben csak igen kis mennyiségben fordul elő, hatása káros az élővilágra nézve. A 20. században megtöbbszöröződött a talaj közelében található ózon mennyisége. A mért csúcsértékek ötszörösen meghaladták a légköbméterenkénti kb. 70 mikrogrammos természetes csúcsértéket. A talajközeli levegőben lévő ózon a nitrogén-oxidok (NO, NO2), a szén-monoxid (CO) és a reaktív szénhidrogének napfény hatására lejátszódó kémiai reakcióval képződik – írja a Wikipédia szabad enciklopédia. Azaz a talajközeli ózon többek között az autók kipufogógázaiból származó nitrogén-oxidokból képződik napsugárzás hatására. Mint Kardos Carmen magyarázta,
függ többek között az időjárástól, ugyanakkor leginkább a városokban tapasztalták magasabb koncentrációban a jelenlétét, ezért az autós forgalom szennyezése is hozzájárul a keletkezéséhez. Éppen ezért nem tudnak konkrét okot, hogy ebben az évben miért növekedett meg jelentősebben a levegőben mért koncentrációja a korábbi évekhez képest.
Többen jelezték, hogy erős klórgázhoz, vegyszerekhez hasonló szagot éreztek Csíkszereda északi részén múlt péntek éjjel, amelyet legkevesebb 20–30 percig lehetett érezni a ködös levegőben. Domokos László Józsefet, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetőjét megkerestük az ügyben, aki azt válaszolta, nem tartja valószínűnek, hogy volna összefüggés az ózonszennyezés növekedése és az akkor érzett klórszag között. Azt javasolta, hogyha még előfordul, akkor jelezni kell ezt a környezetőrségnek.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
szóljon hozzá!