Fáradtság, reményvesztettség – egy év az online oktatás világában
Fotó: Haáz Vince
Amilyen „jó bulinak” bizonyult egy évvel ezelőtt otthonról tanulni, annyira nyomasztóvá vált mostanra a távoktatás az egyetemi hallgatók számára.
2021. március 06., 11:532021. március 06., 11:53
Az online oktatás manapság már nem örvend jó hírnévnek: szülők, diákok, tanárok ezrei várják reménykedve, hogy végre visszatérhessenek a normál oktatáshoz. Pedig ez a kényszerű tanítási és tanulási mód nem csak hátrányokkal, hanem előnyökkel is jár.
Fanni, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem hallgatója például előnyként említi, hogy bárhonnan, bármilyen eszközről be tud jelentkezni az órákra, ennek csak a nem megfelelő internetkapcsolat tud gátat szabni. A másik fontos pozitívum, hogy
Itt viszont megjegyzi, hogy ez nem feltétlenül mindig jó, mivel elvonhatja a figyelmét az óráról. Negatívumként ezt említi elsőként: „úgy is nehéz figyelni az online órán, ha mást nem csinálsz, mivel rengeteg dolog megzavarhat, hirtelen minden érdekesebb lehet, mint a tanár mondanivalója (...)”. A tanárnak nincs közvetlen ráhatása a diákokra. Ő csak leadja az anyagot, de nincs garancia arra, hogy a diák figyel is órán.
A koronavírus-járvány miatt bevezetett kényszerű online oktatás legsúlyosabb problémája mégis a társasági élet hiánya. Fanni ki is emelte, hogy ez rányomja a bélyegét a hallgatók teljesítményére is. Az online oktatás alatt tanulási szokásai is változtak: papírra már szinte semmit sem jegyzetel, így kevesebb információt tud megjegyezni óra közben, szabadidejéből így több időt kell eltöltenie tanulással.
Eszter is hasonló véleménnyel van. Ő az online oktatás előnyei között említi, hogy több internetes platformot, oldalt ismert meg, amik elősegítik a tanulás hatékonyságát. Ezeket a későbbiekben is alkalmazni fogja, akkor is, ha végre hagyományos keretek között tanulhat. Negatív tényezőként az elkényelmesedést és a közösségben eltöltött kevés időt hozza fel. Továbbá az online oktatás alatt nehezebben veszi rá magát a tanulásra, mint eddig bármikor.
Ildikó is hasonlóan vélekedik; ő a pozitívumok között említi, hogy az online lét mindenképp kényelmesebb, nem kell például korán kelni, és a rossz időjárástól sem kell tartani, ami megnehezítené az utat az egyetemig. Most akár az ágyból, kezében egy bögre kávéval is „bemehet” az órákra. Viszont hátrányként tartja számon, hogy kevés időt lehet a barátaival. Továbbá
Ahogyan ő fogalmazott, „amióta online tanulunk, több egyéni munkát kell írjunk. Emellett hiányosság még az is, hogy egyáltalán nem tudjuk megszerezni a szakmai jövőnk szempontjából oly fontos gyakorlati tudást sem.” Eddig is online anyagokból tanult, így nem jelentett különösebb nehézséget neki átállni az elektronikus jegyzetekre.
Hunor, a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem másodéves hallgatója elmondta, az online oktatás kezdete óta fejlődtek a digitális kompetenciái, mivel számos új programot, felületet megtanult használni, amiknek a későbbiekben is hasznát tudja majd venni. Számára a legnagyobb előny mégis az, hogy vizsgái jelentős része könnyebb volt, mint a hagyományos oktatás alatt. Nagy hátrány viszont, hogy kevés időt tölt közösségben. Továbbá
Tapasztalatai szerint az egyetemi hallgatók egyre fáradtabbak és reményvesztettebbek. Tanulási szokásainak megváltozásáról nem igazán számolhat be, mivel eddig is főként az online dokumentumokból, jegyzetekből tanult.
Mint ismert, a koronavírus-járvány tavaly kora tavaszi romániai kirobbanás után az ország legtöbb felsőoktatási intézménye átállt az online oktatásra; az új tanévet, tavaly ősszel is online kezdték az egyetemek, akárcsak a második félévet (itt azonban nem minden esetben).
Nagy Attila
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
szóljon hozzá!