Az egyik csíki borvízforrásnál. Kiemelt fontosságú, hogy nagyobb esőzések után elemezzék a kutak vizeit. Archív
Fotó: Kristó Róbert
Noha legalább havonta javasolt vízminőségi vizsgálatokat végezni a közterületen lévő vízforrásoknál, az általunk megkérdezett csíki települések kútjainál legjobb esetben is csak évente kétszer teszik meg ezt. Csíkszeredában ezzel szemben havi rendszerességgel ellenőrzik a források vizeit.
2017. augusztus 03., 19:132017. augusztus 03., 19:13
2017. augusztus 03., 20:162017. augusztus 03., 20:16
A vonatkozó jogszabályok szerint amennyiben egy közterületen lévő vízforrásnak több fogyasztója is van,
Az önkormányzatok fizetség ellenében végeztethetik el ezeket az ellenőrzéseket a megyék közegészségügyi igazgatóságaival vagy más akkreditált cégekkel, de utóbbi esetben a hivataloknak jelenteniük kell a vizsgálatok eredményeit a közegészségügyi igazgatóságnak.
Legutóbb egy éve, tavaly augusztusban foglalkoztunk az ellenőrzések kérdésével, akkor kiderült, voltak csíkszéki kutak, amelyek vizét csak nagyon ritkán ellenőriztették. Mostani érdeklődésünkkor megtudtuk, hogy azóta
A csíkdánfalvi dugásfürdői forrás vizét legutóbb három hete ellenőriztette a helyi önkormányzat, a víz fogyasztásra alkalmasnak bizonyult – számolt be Böjte Csongor Ernő, Csíkdánfalva polgármestere. Mint mondta, egy évben legalább kétszer igyekeznek megvizsgáltatni a kutat. Székely Ernő csíkszentkirályi polgármestertől érdeklődve megtudtuk, hogy az ott található közforrások vizei legutóbb tavasszal voltak felülvizsgálva, az eredmények alapján a források nem voltak szennyezettek. Az előjáró elmondta,
Kozma István csíkszentsimoni polgármester arról számolt be, hogy náluk a csíkszentsimoni és csatószegi forrást is legutóbb a tavaszi hónapokban ellenőrizte egy erre szakosodott, akkreditált cég.
– tájékoztatott az elöljáró. A tusnádi, európai út melletti ásványvízforrást pénzhiány miatt egyelőre nem állt még módjában ellenőriztetni a helyi önkormányzatnak az utóbbi esztendőben – közölte érdeklődésünkre György József polgármester.
A Csíkszereda területén található, a lakosság által is fogyasztott csíktaplocai, zsögödi és csíksomlyói források vizeit
– tudatta kérdésünkre Pál Árpád, a csíkszeredai polgármesteri hivatal műszaki tanácsadója. Elmondta, a vizek ihatók, egyedül
A szakembert tavaly is kerestük a téma kapcsán, akkor is megjegyezte, hogy a Csíkszereda közeli,
Nincs ez másként most sem, az önkormányzat munkatársai hiába helyeznek ki oda figyelmeztető táblákat, hogy a víz nem alkalmas a fogyasztásra, a táblák általában néhány nap alatt eltűnnek – közölte csütörtöki érdeklődésünkkor a szakember. „Veszélyes onnan inni, de az úgynevezett természetgyógyászok itassák az emberekkel nyakra-főre” – fogalmazott.
Havonta egyszer javasolt
Legalább havonta javasolt ellenőriztetni a közterületen lévő kutakat. A hóolvadás és nagyobb esőzések után kiemelten fontos a vizsgálat, mivel leginkább olyankor szennyeződhetnek a források. A szennyezett források baktériumai főként gyomorrontást, hasmenést okozhatnak – nyilatkozta érdeklődésünkre Máthé Isván, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karának környezetmérnöki szakának oktatója, aki a tiszta, fogyasztásra alkalmas ásványvizek jótékony hatásáról is beszélt. „Ezek a források vizei ásványi anyagokat tartalmaznak: vasat, kalciumot, magnéziumot, karbonátokat. Egyes vizekben vannak bizonyos mikroelemek, amelyek szintén fontosak a szervezet számára. Változó összetételű ásványvizeket kell fogyasztani, ne mindig ugyanabból a forrásból, így egészségesebb” – javasolta a szakember.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.
Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.
Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.
Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.
Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
További három évre igényelhető nagycsaládos kártyát hirdetett meg Csíkszereda önkormányzata. A kártyát számos intézményben lehet használni, melyeket egy egységes matrica fog jelölni.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
szóljon hozzá!