Marosvásárhely lenne a pozitív példa, ahol egységesebb a városkép
Fotó: Haáz Vince
A romániai építészkamara szeretné, ha az építkezési engedélyeket harminc, vagy még annál is rövidebb idő alatt bocsátanák az igénylők rendelkezésére a hivatalok, megakadályozva ezzel számos törvénytelenséget, spekulációt, illetve a városkép romlását.
2018. július 15., 13:402018. július 15., 13:40
Nagyon sok romániai városhoz vagy nagyobb községhez közeledve az tapasztalható, hogy hiányzik az egységes településkép koncepciója. Tervezés nélkül, más-más elképzelés szerint épített házak sorakoznak, különböző alapanyagok használatával, szétszóródva az út szélén, láthatóan egy általános terv hiányában. Vannak települések, ahol a törvénytelen építkezéseket megállítják, az építményeket lebontják, máshol engedélyek kérvényezésével és jóváhagyásával próbálják a törvényesség útjára terelni ezeket. Az egyik magyarázata ennek a problémának az, hogy
Egy új honlapot, a 30zile.ro című weboldalt indított a közelmúltban a Romániai Építészek Kamarája, azzal a céllal, hogy valamennyi érdekelt – tervezők, építészek, civil szervezetek, hivatalok, intézmények, szakmai egyesületek – megossza tapasztalatait, véleményeit és ötleteit, hogyan lehetne eljárni az építkezési engedélyekkel kapcsolatban, hogy azokat valóban a törvény által előírt harminc nap alatt megkaphassák az érintettek.
Mert az igaz, hogy a törvény szerint most is harminc nap áll az építkezők, tervezők, renoválók rendelkezésére, hogy beszerezzék az építkezési munkálatokhoz szükséges engedélyeket, mégsem így történik ez – figyelmeztette egy sajtótájékoztatón a Romániai Építészek Kamarájának új elnöke, Alexandru Găvozdean az érdekelteket – számol be az Agerpres hírügynökség.
A 30zile.ro holnapon arra is felhívja a figyelmet az elnök, hogy a szabályozatlan építkezések, a nem egységes városi arculatok, a műemléképületeken végzett engedély nélküli változtatások, a falvakban és városszéleken folyó törvénytelen építkezések is azzal magyarázhatók, hogy nincs következetesség a törvény betartását illetően.
– hangsúlyozta Găvozdea.
Újságírói kérdésre, miszerint tervez egy újabb törvényt, az építészek elnöke úgy fogalmazott, hogy a fejlesztési minisztériummal együtt szeretnének lépni ez ügyben. Az ügyintézés digitalizálásában látja a nagy lehetőséget, amely számos hivatalnokot felszabadítana attól a munkától, ami az iratok kitöltését, ellenőrzését, iktatását jelenti és sokkal több lehetőségük és idejük maradnak az igazi szakmai kérdésekkel foglalkozni.
Nagyvárad mellett Maros megyét és Marosvásárhelyt említette pozitív példaként Alexandru Găvozdean, rámutatva arra, hogy ezekben a megyékben már eleve úgy iktatják az építkezési engedélyeket, hogy azokat láttamozta a városfejlesztési hivatal és a helyi önkormányzatok jóváhagyását is elnyerték tanácsi határozat formájában.
Érdeklődésünkre, hogy hogyan történik az építkezési engedély kibocsátása, egy marosvásárhelyi szakember, Kerekes Valéria elmondta, első lépésként az urbanisztikai engedélyt kell kérni, aminek kibocsátási határideje 30 nap. Azzal párhuzamosan a különböző jóváhagyások – mint a gáz, az elektromosság, víz bevezetésének – következnek, illetve elkészül a tervrajz, amit a szakemberek is ellenőriznek.
– magyarázta a szakember, hozzátéve, hogy ha minden iratot sikerült is összegyűjteni, de éppen egy nappal korábban ülésezett a műemlékvédelmi hivatal, akkor újabb egy hónapot kell várakozni.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
szóljon hozzá!