Románia számos településén jelentős probléma az esővíz és a háztartási víz keveredése, főleg az elmúlt, rendkívül esős időszakban tapasztalhattuk ezt. Csíkszeredában is sok helyen az esővizet a szennyvízcsatornákba engedték, megterhelve a hálózatokat, amelyek nem bírták elvezetni a hatalmas mennyiségű vizet. A Harvíz által javasolt megoldás a szennyvíz- és az esővíz-elvezető rendszer teljes szétválasztása.
2010. szeptember 08., 13:522010. szeptember 08., 13:52
2010. szeptember 08., 14:482010. szeptember 08., 14:48
Csíkszereda azon városok közé tartozik, amelyeknek megvan a külön háztartási szennyvíz-összegyűjtő és külön a csapadékvíz-összegyűjtő rendszerük. Amellett azonban, hogy a rendszerek elhasználódtak, gondot jelent a polgárok hanyagsága, ugyanis a csatornázási munkálatok során számos esetben nem tettek különbséget a két rendszer között, így sajnos a városban sok helyen keveredik a két hálózat, és a két típusú fáradt víz összefolyik – vázolta a helyzetet Zólya László, a Harvíz Rt. vezérigazgatója. Hozzáfűzte: a csatornarendszer minőségi hibái miatt a talajvíz is sok helyen beszivárog a háztartási szennyvízrendszerbe, és esős időszakokban vagy záporok esetén a háztartási szennyvízrendszer nem győzi elvezetni az összegyűjtött vizet. Ennek következménye az a nagyon kellemetlen jelenség, amikor a csatornából artézi kút jelleggel feltör a víz az úttestre.
A kétféle víz keveredésének egy másik következménye, hogy megnövekedik a derítőállomás működésének költsége: 100–120 liter/szekundum szennyvízhozam helyett 250–300 l/s hozam érkezik az állomásra, aminek a feldolgozása közel kétszer annyiba kerül, mint normális hozam esetén – tudtuk meg a szakembertől. Hangsúlyozta: így a tisztításra nem szoruló esővizet is tisztítani kell, az emelőpumpát maximális kapacitással üzemeltetni, és plusz vegyszer hozzáadagolása szükséges, nem beszélve arról, hogy az így felhígult háztartási szennyvíz a tisztító baktériumflóra elhalálozásához vagy mennyiségi csökkenéséhez vezet, aminek a következménye a nem megfelelően tisztított szennyvíz.
A Harvíz vezérigazgatója szerint a megoldás a két rendszer szétválasztása, amire pénzt kell áldozni. Emellett a város lakóinak sem szabadna mindegy legyen, hogy az esővizet, illetve a háztartási szennyvizet melyik csatornarendszerbe vezetik be. A probléma megoldása – ami pénzigényes – az önkormányzatokra és a regionális szolgáltató cégre hárul. Románia több nagyvárosában (Craiova, Szeben, Temesvár, valamint Maros megye) az esővízrendszer karbantartására csapadékvíz-díjat vezettek be, aminek a megállapítását törvény szabályozza. A díjból összegyűlhet annyi pénz, hogy a csapadékvíz-elvezető rendszert megfelelően karban lehessen tartani – vélekedett Zólya László.
Egy vízzel teli régi csatornába esett és meghalt két gyermek kedden délután a Kolozs megyei Bánffyhunyadon.
Az Európai Unió területén közlekedési balesetben elhunytak száma 1,3 százalékkal csökkent 2023-ban az előző évhez képest; lakosságarányosan Romániában és Bulgáriában haltak meg a legtöbben az utakon – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Robbanás történt kedden délután a román hadsereg Ilfov megyei tüzérségi laboratóriumában; a detonációban egy civil alkalmazott életét vesztette.
„Egyedül Crin Antonescu államfőjelölt képes arra, hogy legyőzze a szélsőséges George Simion jelöltet az államelnök-választáson” – húzta alá kampányzáró keddi sajtótájékoztatóján Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere.
Tizenhatezer dokumentum jogszerűségét vizsgálta meg Kovászna Megye Prefektusi Hivatala az elmúlt esztendőben. Ezek közül 272 dokumentumban fedeztek fel kifogásolnivalót a jogászok, 99 esetben pedig a bíróságnak kell döntenie.
A Gheorghe Ionescu-Șișești agrártudományi és erdészeti akadémia (ASAS) kedden közölte, hogy elhunyt az intézmény elnöke, Valeriu Tabără volt mezőgazdasági miniszter.
A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, az önkormányzat határozata alapján 2023-ban kezdte meg a közterülten gazdátlanul hagyott járművek elszállítását. Tavaly összesen 26 gépkocsi jutott erre a sorsra, idén folytatják az akciót, már négynél tartanak.
Év eleje óta 1,06 milliárd italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRo vállalat pedig 83 ezer tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
A pénzügyminisztérium május 9-én újabb kötvényeket bocsát ki a Fidelis program keretében, amelyben a véradók kedvezményes feltételek mellett juthatnak hozzá az államkötvényekhez – jelentette be kedden a tárca.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezték azt a 19 éves lányt, aki elvitt a bákói megyei kórház szülészeti osztályáról egy újszülöttet – közölte kedden Gabriel Dumitrache, a Bákó megyei rendőrség szóvivője.
szóljon hozzá!