
Mezei János. Arra kéri az önkormányzati vezetőket, hogy új helyre tűzzék ki a levont zászlókat
Fotó: Gergely Imre
Minden jogi eszközt használjanak ki, minden lehetséges módon igyekezzenek megvédeni a kitűzött székely zászlókat, de ha mégis muszáj levenni, akkor se egy szekrénybe zárják el, hanem máshol újra tűzzék ki – szól a székelyföldi önkormányzati vezetők felé Mezei János, az Erdélyi Magyar Szövetség társelnökének felhívása.
2021. január 12., 17:242021. január 12., 17:24
2021. január 12., 18:552021. január 12., 18:55
A vasárnapi gyergyóremetei kényszerű zászlólevonás kapcsán tartott sajtótájékoztatót kedden Mezei János, az Erdélyi Magyar Szövetség társelnöke. Kifejtette: az tapasztalható, hogy számos székelyföldi önkormányzati vezető Dan Tanasă – krónikus feljelentő – első felszólítására leveszi a a székely lobogót a közintézmény homlokzatáról, még csak meg sem próbálja bíróságon megvédeni azt. Ez szerinte elfogadhatatlan.
– fogalmazott Mezei. Hozzátette: „sajnálattal látom, hogy fogynak a jelképeink, a zászlók, a magyar feliratok, amelyeket jogosan tettünk ki korábban, mert ezek is jelzik, hogy Székelyföldön nem jövevények vagyunk, ez számunkra örökölt föld, itt szeretnénk élni és ezt szimbólumainkkal is ki akarjuk fejezni”.

A gyergyóremetei községháza előtt öt oszlopon öt zászló lobogott tizenöt éven át. Vasárnap déltől három oszlop azonban üresen maradt: a magyar és a székely zászló, valamint a község lobogójának levételére végleges bírósági ítélet kötelezte az önkormányzatot.
Mezei János rámutatott, számos olyan per van már, amit sikerült megnyerni, megvédeni a székely jelképet, magyar feliratot. Így a gyergyószentmiklósi Városháza felirat is megmaradhat. A per során pedig az is bebizonyosodott, hogy Dan Tanasă-nak és szervezetének jogosultsága sincs pereket indítani a jelképek ellen – hívta fel az érintettek figyelmét.
Az EMSZ társelnöke egy másik felhívást is megfogalmazott: ha a mindent megtettek, de bíróságon nem is sikerült érvényt szerezni az igazuknak, akkor is újabb kiállás szükséges a szimbólumok érdeklében. Ha a polgármesteri hivatalról le is kell venni a zászlót, nem szabad azt szekrénybe zárni. Keresni kell egy másik helyet a zászlónak, és újra kitűzni, hogy mindenki láthassa.

Zászlólevonásra hívta a közösséget Gyergyóremete önkormányzata vasárnap délre. A bukaresti ítélőtábla végleges és visszavonhatatlan ítélete ugyanis kimondta, hogy a község főterén a községháza megépülése óta ott lobogó öt zászló közül hármat el kell távolítani.
– jelentette ki Mezei. Az RMDSZ-től is határozottabb kiállást vár el az EMSZ vezetője. Közölte, a tárgyalást kezdeményez Kelemen Hunorral, a két párt közti megállapodás egyik fontos pontjának kivitelezésére:
Ugyanakkor a nemrégiben elfogadott cigányellenességet tiltó törvény mintájára a magyarság nyugodt életét szavatoló törvény elfogadtatását szorgalmazza az EMSZ társelnöke.
Mint ismert, a bukaresti ítélőtábla végleges és visszavonhatatlan ítélete kimondta, hogy Gyergyóremete főterén a községháza megépülése óta ott lobogó öt zászló közül hármat – a magyar, a székely a községzászlót – el kell távolítani, ez vasárnap meg is történt.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
2 hozzászólás