
Mezei János. Arra kéri az önkormányzati vezetőket, hogy új helyre tűzzék ki a levont zászlókat
Fotó: Gergely Imre
Minden jogi eszközt használjanak ki, minden lehetséges módon igyekezzenek megvédeni a kitűzött székely zászlókat, de ha mégis muszáj levenni, akkor se egy szekrénybe zárják el, hanem máshol újra tűzzék ki – szól a székelyföldi önkormányzati vezetők felé Mezei János, az Erdélyi Magyar Szövetség társelnökének felhívása.
2021. január 12., 17:242021. január 12., 17:24
2021. január 12., 18:552021. január 12., 18:55
A vasárnapi gyergyóremetei kényszerű zászlólevonás kapcsán tartott sajtótájékoztatót kedden Mezei János, az Erdélyi Magyar Szövetség társelnöke. Kifejtette: az tapasztalható, hogy számos székelyföldi önkormányzati vezető Dan Tanasă – krónikus feljelentő – első felszólítására leveszi a a székely lobogót a közintézmény homlokzatáról, még csak meg sem próbálja bíróságon megvédeni azt. Ez szerinte elfogadhatatlan.
– fogalmazott Mezei. Hozzátette: „sajnálattal látom, hogy fogynak a jelképeink, a zászlók, a magyar feliratok, amelyeket jogosan tettünk ki korábban, mert ezek is jelzik, hogy Székelyföldön nem jövevények vagyunk, ez számunkra örökölt föld, itt szeretnénk élni és ezt szimbólumainkkal is ki akarjuk fejezni”.

A gyergyóremetei községháza előtt öt oszlopon öt zászló lobogott tizenöt éven át. Vasárnap déltől három oszlop azonban üresen maradt: a magyar és a székely zászló, valamint a község lobogójának levételére végleges bírósági ítélet kötelezte az önkormányzatot.
Mezei János rámutatott, számos olyan per van már, amit sikerült megnyerni, megvédeni a székely jelképet, magyar feliratot. Így a gyergyószentmiklósi Városháza felirat is megmaradhat. A per során pedig az is bebizonyosodott, hogy Dan Tanasă-nak és szervezetének jogosultsága sincs pereket indítani a jelképek ellen – hívta fel az érintettek figyelmét.
Az EMSZ társelnöke egy másik felhívást is megfogalmazott: ha a mindent megtettek, de bíróságon nem is sikerült érvényt szerezni az igazuknak, akkor is újabb kiállás szükséges a szimbólumok érdeklében. Ha a polgármesteri hivatalról le is kell venni a zászlót, nem szabad azt szekrénybe zárni. Keresni kell egy másik helyet a zászlónak, és újra kitűzni, hogy mindenki láthassa.

Zászlólevonásra hívta a közösséget Gyergyóremete önkormányzata vasárnap délre. A bukaresti ítélőtábla végleges és visszavonhatatlan ítélete ugyanis kimondta, hogy a község főterén a községháza megépülése óta ott lobogó öt zászló közül hármat el kell távolítani.
– jelentette ki Mezei. Az RMDSZ-től is határozottabb kiállást vár el az EMSZ vezetője. Közölte, a tárgyalást kezdeményez Kelemen Hunorral, a két párt közti megállapodás egyik fontos pontjának kivitelezésére:
Ugyanakkor a nemrégiben elfogadott cigányellenességet tiltó törvény mintájára a magyarság nyugodt életét szavatoló törvény elfogadtatását szorgalmazza az EMSZ társelnöke.
Mint ismert, a bukaresti ítélőtábla végleges és visszavonhatatlan ítélete kimondta, hogy Gyergyóremete főterén a községháza megépülése óta ott lobogó öt zászló közül hármat – a magyar, a székely a községzászlót – el kell távolítani, ez vasárnap meg is történt.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
2 hozzászólás