
Mezei János. Arra kéri az önkormányzati vezetőket, hogy új helyre tűzzék ki a levont zászlókat
Fotó: Gergely Imre
Minden jogi eszközt használjanak ki, minden lehetséges módon igyekezzenek megvédeni a kitűzött székely zászlókat, de ha mégis muszáj levenni, akkor se egy szekrénybe zárják el, hanem máshol újra tűzzék ki – szól a székelyföldi önkormányzati vezetők felé Mezei János, az Erdélyi Magyar Szövetség társelnökének felhívása.
2021. január 12., 17:242021. január 12., 17:24
2021. január 12., 18:552021. január 12., 18:55
A vasárnapi gyergyóremetei kényszerű zászlólevonás kapcsán tartott sajtótájékoztatót kedden Mezei János, az Erdélyi Magyar Szövetség társelnöke. Kifejtette: az tapasztalható, hogy számos székelyföldi önkormányzati vezető Dan Tanasă – krónikus feljelentő – első felszólítására leveszi a a székely lobogót a közintézmény homlokzatáról, még csak meg sem próbálja bíróságon megvédeni azt. Ez szerinte elfogadhatatlan.
– fogalmazott Mezei. Hozzátette: „sajnálattal látom, hogy fogynak a jelképeink, a zászlók, a magyar feliratok, amelyeket jogosan tettünk ki korábban, mert ezek is jelzik, hogy Székelyföldön nem jövevények vagyunk, ez számunkra örökölt föld, itt szeretnénk élni és ezt szimbólumainkkal is ki akarjuk fejezni”.

A gyergyóremetei községháza előtt öt oszlopon öt zászló lobogott tizenöt éven át. Vasárnap déltől három oszlop azonban üresen maradt: a magyar és a székely zászló, valamint a község lobogójának levételére végleges bírósági ítélet kötelezte az önkormányzatot.
Mezei János rámutatott, számos olyan per van már, amit sikerült megnyerni, megvédeni a székely jelképet, magyar feliratot. Így a gyergyószentmiklósi Városháza felirat is megmaradhat. A per során pedig az is bebizonyosodott, hogy Dan Tanasă-nak és szervezetének jogosultsága sincs pereket indítani a jelképek ellen – hívta fel az érintettek figyelmét.
Az EMSZ társelnöke egy másik felhívást is megfogalmazott: ha a mindent megtettek, de bíróságon nem is sikerült érvényt szerezni az igazuknak, akkor is újabb kiállás szükséges a szimbólumok érdeklében. Ha a polgármesteri hivatalról le is kell venni a zászlót, nem szabad azt szekrénybe zárni. Keresni kell egy másik helyet a zászlónak, és újra kitűzni, hogy mindenki láthassa.

Zászlólevonásra hívta a közösséget Gyergyóremete önkormányzata vasárnap délre. A bukaresti ítélőtábla végleges és visszavonhatatlan ítélete ugyanis kimondta, hogy a község főterén a községháza megépülése óta ott lobogó öt zászló közül hármat el kell távolítani.
– jelentette ki Mezei. Az RMDSZ-től is határozottabb kiállást vár el az EMSZ vezetője. Közölte, a tárgyalást kezdeményez Kelemen Hunorral, a két párt közti megállapodás egyik fontos pontjának kivitelezésére:
Ugyanakkor a nemrégiben elfogadott cigányellenességet tiltó törvény mintájára a magyarság nyugodt életét szavatoló törvény elfogadtatását szorgalmazza az EMSZ társelnöke.
Mint ismert, a bukaresti ítélőtábla végleges és visszavonhatatlan ítélete kimondta, hogy Gyergyóremete főterén a községháza megépülése óta ott lobogó öt zászló közül hármat – a magyar, a székely a községzászlót – el kell távolítani, ez vasárnap meg is történt.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
2 hozzászólás