Az első vonalban tevékenykednek járvány idején, mégsem támogatták őket

Az első vonalban tevékenykednek járvány idején, mégsem támogatták őket

Hiánypótló berendezés. Mentőautók fertőtlenítésére alkalmas kaput helyeztek üzembe a csíkszeredai központban

Fotó: Pinti Attila

Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy a Hargita Megyei Mentőszolgálat nem egy kórház, hanem az egészségügyi minisztérium alárendeltségébe tartozik, és különálló intézményként működik. Ez a félreértés gyakran megnehezíti a sürgősségi betegellátást nyújtók mindennapjait, ami a jelenlegi járványhelyzetben is megmutatkozott: a mentőszolgálat kimaradt a támogatottak közül.

Iszlai Katalin

2020. május 13., 15:102020. május 13., 15:10

Amíg nem kért, semmilyen segítséget nem kapott a járványhelyzetben a Hargita Megyei Mentőszolgálat, amelynek munkatársai a frontvonalban harcolnak a koronavírus-járvány ellen, és minden riasztás alkalmával ki vannak téve a fertőzés veszélyének. Ez azért történhetett meg, mivel a lakosság nagy része nincs tisztában azzal, hogy a mentőszolgálat nem a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház alegységeként, hanem különálló intézményként működik.

Kérniük kellett

Régóta fennálló állapotnak nevezte Péter Szilárd, a Hargita Megyei Mentőszolgálat vezérigazgatója, hogy az emberek összemossák a kórház és a mentőszolgálat szerepét, gondolván, hogy utóbbi az előbbi részeként folytatja tevékenységét. Ennek oka, hogy

régebben valóban így volt, 1995 óta azonban a mentőszolgálat már „nem a kórház kinyújtott karja”, hanem az egészségügyi minisztérium alárendeltségébe tartozó, különálló intézményként működik.

A fogalomzavar sok esetben nehézségeket okoz a mentőszolgálat számára, ez a koronavírus-járvány alatt is megmutatkozott.

Mint ismert, a kórház a járvány kezdete óta több millió lej értékben részesült támogatásban, a mentőszolgálat viszont kezdetben semmit sem kapott, mivel sok adományozó azt gondolta, hogy a kórháznak tett felajánlásával a mentőszolgálatot is segíti. Ezért egy idő után úgy döntöttek, segítséget kérnek, és az Erdélyi Mentőcsoport, illetve munkatársaik segítségével felvették a kapcsolatot cégekkel, önkormányzatokkal, közbirtokosságokkal és magánszemélyekkel, akik, miután megértették, hogy különálló intézményként eddig semmilyen támogatást nem kaptak, azonnal felajánlották segítségüket.

Azóta már közel száz adományozó támogatta pénzzel és különböző termékekkel a mentőszolgálatot. Péter Szilárd példaértékűnek tartja ezt az összefogást, amelynek köszönhetően egyebek mellett minden mentőállomásukat mosó- és szárítógéppel tudták felszerelni, a csíkszeredai székhelyükön egy mentőautók fertőtlenítésére alkalmas kaput helyezhettek üzembe, illetve rengeteg egyéb eszközt és védőfelszerelést is kaptak vagy vásároltak a felajánlott összegekből. Jelenleg az informatikai rendszerük korszerűsítésén dolgoznak, ehhez lenne szükségük további adományokra, hogy gördülékenyebbé tegyék az adatátvitelt a központ és az állomások között.

Galéria

 

Fotó: Pinti Attila

A védőfelszerelés fontossága

Péter Szilárd elmondása szerint azért döntöttek úgy, hogy segítséget kérnek, mivel számos nehézségbe ütköztek a járvány kezdetén. Meglátása szerint a legnehezebb hónap a március volt, amikor hatalmas hiány alakult ki védőfelszerelésekből az országban, és az árak is jelentősen megemelkedtek.

Egy maszk például 0,20 baniról több mint 7 lejre drágult, a védőruhák 9-10 lejről 200-400 lejre, az FFP2-típusú maszkok pedig 2 lejről több mint 30 lejre.

Ráadásul számos cég csak akkor kezdte el a védőfelszerelések gyártását, ha előre kifizették az ezekért kért összeget, a mentőszolgálatnak viszont a törvényi előírások miatt erre nem volt lehetősége. Márpedig védőfelszerelésekre nagy szükségük volt, hiszen

a mentőszolgálat munkatársai az első vonalban tevékenykednek, ők érnek ki elsőként a helyszínre, arról nem is beszélve, hogy ismeretlen körülmények várják őket, és csak az utolsó pillanatban tudják meg, mivel is van dolguk.

Ezért történhetett meg az is, hogy amikor Etédre kivonult egy egység, nem voltak tisztában azzal, hogy koronavírus-fertőzötthöz mennek, így nem is voltak ennek megfelelően beöltözve, a védőfelszerelések közül csak a minden riasztásnál viselt kesztyűt és maszkot viselték. Ezáltal

csak a szerencsén múlt, hogy nem fertőződtek meg,

érdemes viszont megjegyezni, hogy a statisztikák szerint országos szinten több mentős fertőződött meg a vírussal, mint kórházi alkalmazott. Péter Szilárd továbbá nehezményezi, hogy jelenleg a telefonbetyárok is nehezítik a munkájukat, ami az etédi esetnek pontosan az ellentétét eredményezi. Általában a telefonáló arról számol be, hogy lázas, köhög, nehezen kap levegőt, és bemond egy címet és egy nevet, ami megfelel a valóságnak. Amikor azonban a mentősök tetőtől-talpig beöltözve a helyszínre érnek, kiderül, hogy az illető nem is kért segítséget, hanem valaki más riasztotta őket szórakozásból a helyszínre.

Kockázatos tevékenység

A mentőszolgálat szerepe tehát a sürgősségi betegellátás és a betegek szállítása. Amikor a 112-es egységes segélyhívószámon befut egy riasztás, egy egység a helyszínre vonul, ellátja a beteget, majd beszállítja a kórházba további kivizsgálásra. Az esetek többségében itt véget is ér a két intézmény együttműködése, de vannak kivételek is. Ha egy betegnek például annyira súlyos az állapota, hogy más megyébe kell továbbszállítani, a mentőszolgálat segít ebben, illetve ők szállítják haza a kórházból azokat a betegeket is, akik ágyhoz kötöttek.

A járvány idején emellett a mentőszolgálat feladatköre tovább bővült, és a betegek terepen való ellátása mellett például az is rájuk hárult, hogy amennyiben egy karanténban vagy házi elkülönítésben lévő személynek koronavírus-fertőzésre utaló tünetei lesznek, akkor mintát vegyenek tőle a teszteléshez. A vezérigazgató azt is elárulta, hogy

a magas kockázatú bevetések miatt olyan munkatársuk is van, aki különköltözött a családjától annak érdekében, hogy el tudja látni a munkáját, de a szeretteit emiatt ne tegye ki egy esetleges fertőzésnek.

Hargita megyében egyébként 16 mentőállomás található, ami országos szinten is kiemelkedőnek számít. Összehasonlításképpen a hatszor magasabb lakosságszámú Bukarestben 20 mentőállomás működik. Ez azért fontos a vezérigazgató szerint, mert így lehetőségük van az esetek túlnyomó többségében legtöbb 15 perc alatt a helyszínre érkezni.

Zárásként arra is kitért, hogy a szükségállapot feloldása után is folyamatosan oda kell figyelni az óvintézkedések betartására, hiszen egy világjárvány a tapasztalatok szerint nem ér véget néhány hónap alatt, ezért számítani lehet idén egy második hullámra is, valószínűleg ősszel, a hőmérséklet tartós csökkenése után.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 08., hétfő

Módosítás: ha 72 órán belül nem készül el a laborvizsgálat eredménye, a sofőr visszakapja a jogosítványát

Ha a pozitív eredményt produkáló drogteszt elvégzésétől számított 72 órán belül nem kapják kézhez a hatóságok a vérmintán végzett laborvizsgálat eredményét, a sofőr visszakapja a bevont jogosítványát.

Módosítás: ha 72 órán belül nem készül el a laborvizsgálat eredménye, a sofőr visszakapja a jogosítványát
2024. július 08., hétfő

Pincéket és udvarokat árasztott el a víz Maroshévízen

Jelentős károkat okozott a hétfő esti vihar Maroshévízen, hiszen udvarokat és pincéket árasztott el az esővíz – közli a Hargita megyei tűzoltóság.

Pincéket és udvarokat árasztott el a víz Maroshévízen
2024. július 08., hétfő

A tavalyihoz képest valamivel gyengébb eredmények születtek a gyergyószéki iskolákban

Nem igazán változott a sikeresen érettségizők aránya a gyergyószéki magyar, vagy részben magyar nyelvű középiskolákban a 2023-as évhez viszonyítva. Idén is a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnáziumban teljesítettek a legjobban a diákok.

A tavalyihoz képest valamivel gyengébb eredmények születtek a gyergyószéki iskolákban
2024. július 08., hétfő

Új szolgáltatások az egészségbiztosítási rendszerben

Főleg az egészségbiztosítással nem rendelkezők számára hoz újdonságokat az egészségügyi keretszerződés júliustól érvénybe lépett melléklete: bizonyos körülmények között ők ugyanolyan, állami pénzből finanszírozott ellátást kaphatnak, mint a biztosítottak.

Új szolgáltatások az egészségbiztosítási rendszerben
2024. július 08., hétfő

Ilyen volt a 2024-es Vibe a fesztiválozók szemével

Mintegy 113 ezer embert látott vendégül idén a marosszentgyörgyi Vibe Fesztivál. Videós beszámolónkban fesztiválozókkal beszélgettünk, és megörökítettük a Vibe legérdekesebb mozzanatait.

Ilyen volt a 2024-es Vibe a fesztiválozók szemével
2024. július 08., hétfő

Villám csapott egy lakóházba Maroshévízen

Lakóházba csapott a villám hétfőn este Maroshévízen, a tűzoltók a helyszínre siettek – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Villám csapott egy lakóházba Maroshévízen
2024. július 08., hétfő

Viharra figyelmeztetnek Hargita megye északi részén

Villámlásra, jégesőre és heves széllökésekre figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem – elsősorban a megye északi része érintett, a narancssárga jelzésű riasztás este fél kilencig van érvényben.

Viharra figyelmeztetnek Hargita megye északi részén
2024. július 08., hétfő

Nagyot csalódtak a magyar érettségi eredményeiben a háromszéki diákok

Noha országosan az elmúlt 15 év legnagyobb átmenési arányát sikerült elérni, Kovászna megyében a tavalyinál egy százalékkal kevesebb végzősnek sikerült átmennie. Többen érzik úgy, hogy a magyar nyelv és irodalom írásbelin szerzett jegy rontott az átlagon.

Nagyot csalódtak a magyar érettségi eredményeiben a háromszéki diákok
2024. július 08., hétfő

Rejtett kincseket hoznak felszínre a pedagógusok

A szovátai Teleki Oktatási Központban nyitották meg hétfőn délután a Kárpát-medencei magyar pedagógusok egyik legnagyobb fórumát, a Bolyai Nyári Akadémiát, amely a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének szervezésében július 1–26. között zajlik.

Rejtett kincseket hoznak felszínre a pedagógusok
2024. július 08., hétfő

Szünetel az ivóvízszolgáltatás két csíkszeredai utcában

Javítási munkálatokra készülnek, így szerdán reggel kilenc és délután két óra között szünetelni fog az ivóvízszolgáltatás két csíkszeredai utcában – közli a Harvíz Rt. szolgáltató.

Szünetel az ivóvízszolgáltatás két csíkszeredai utcában
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!