A kommunizmus éveiben jogtalanul elkobzott családi ékszereknek, értéktárgyaknak egyelőre csak töredéke jutott vissza tulajdonosaihoz, vagy azok örököseihez. Akárcsak az ingatlanok esetében, nagyon sok esetben csupán kártérítést fizetett az állam ezekért azoknak, akiket vagyontárgyaik elkobzása mellett még emberi méltóságukban is megaláztak a régi rendszer kiszolgálói.
2010. február 11., 21:452010. február 11., 21:45
2010. február 15., 14:242010. február 15., 14:24
1969. május 7-én Székelyudvarhelyen, a szombatfalvi Demjén családnál házkutatást tartott két helyi milicista két tanú jelenlétében. Mint a fennmaradt jegyzőkönyvben megjegyzik, a házigazdát felszólították arra, hogy adja át az Ausztriából származó bankjegyeket és pénzérméket, illetve más, külföldről hozott tárgyait. Mivel a házigazda (a később, 1979 júliusában elhunyt Demjén Sándor) ezt megtagadta, a házkutatást megtartották.
Az egyik ruhásszekrényben találtak egy piros színű táskát, amiben több családi ékszer volt. A jegyzőkönyv szerint ezek között egy „sárga színű pénzérme” volt, egyik felén a EMPIRE FRANCAIS – 20 FR. 1861 felirattal, illetve a másikon a NAPOLEON III. EMPEREUR felirattal Az érmét elkobozták, azóta ismeretlen helyen van – ha még egyáltalán megvan.
A teljes cikket elolvashatja itt!
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
Elkezdi a régi aszfalt felmarását a kivitelező kedden délben a Tamási Áron utcában, a művelődési ház és a körforgalom közötti szakaszon – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tagjai hétfői ülésükön a parajdi sóbánya jövőjének két lehetséges forgatókönyvét vizsgálták meg – számolt be az elnöki hivatal.
A tervezettnél lassabban haladnak a Korond-patak ideiglenes eltereléséhez szükséges csövek összehegesztésével és felszerelésével a parajdi sóbányánál, így tíz-tizennégy napos késéssel kell számolni a munkálatok július 1-jére ígért befejezéséhez képest.
A sport nem mindig a versenyekről, az éremtáblákról és a reflektorfényről szól. Van, amikor a mozdulatok mögött sokkal több rejlik: egy belső világ, amely csendes, de eltökélt, érzékeny, de erős. Veress Erna Down-szindrómás úszó története pont ilyen.
Elkészült a Tompa László utca aszfaltozásával a kivitelező Székelyudvarhelyen, ezzel egy fontos közlekedési alternatíva szabadult fel a gépjárművezetők előtt.
szóljon hozzá!