A varrásokkal, hegekkel teli székelykáli medvével küzdő Máté József
Fotó: Bakó Zoltán
Medve támadt egy székelykáli lakosra június 9-én. Felkerestük az áldozatot, hogy állapotáról tájékoztassunk, s végre legpontosabb forrásból, tőle magától tudjuk meg, miként történt a medvetámadás és hogyan alakult a sorsa azóta.
2017. július 03., 12:552017. július 03., 12:55
2017. július 03., 15:172017. július 03., 15:17
Pénteken – pontosan három héttel a támadás után – otthonában kerestük fel Máté Józsefet, a székelykáli Bordás utca 51. szám alatti lakásban. Nem sokkal korábban érkezett haza a vásárhelyi kórházból, ahol kötözésen volt. Arra a kérdésre, hogy mint szolgál az egészsége, nem túl lelkesen válaszolta:
Emberre támadt egy medve Székelykálban, a Maros megyei Nagyernye községhez tartozó faluban. Az eset pénteken történt, szombaton a faluba látogattunk, az áldozat édesanyjával beszélgettünk.
Egy heti kórházi bennfekvés után saját felelősségére kérte, hogy engedjék haza. „Előbb nem akart elengedni az orvos, aztán belátta, hogy jobb környezet lehet nekem az itthoni, saját felelősségemre kiengedett, azzal, hogy visszajárok kötözésre, kezelésre, felülvizsgálatra” – mondta el Máté. Van mit felülvizsgálni.
Fotó: Bakó Zoltán
A támadás megtörténte után még aznap elözönlötték az utcát a hivatalosságok autói, tele volt az egész Bordás utca velük – ezt az áldozat édesanyja mondta el – aztán kimentek „medve-nézni”.
– mutat a fején levő sapkára József. Az édesanyja mondja el, hogy amikor a „szemléről” visszajöttek a hivatalosságok, elmondták, hogy
Arra a kérdésre, hogy a kórházban, vagy hazaérkezése után a hivatalosságok közül felkereste-e valaki, hogy a hogylétéről érdeklődjön, vagy valamiféle kárpótlást, fájdalomdíjat, költségtérítést felajánljanak, megdöbbentő természetességgel válaszolt – az égvilágon senki. A kórházzal járó költségek, a Marosvásárhelyre való beutazások, a gyógyszerek, az, hogy hat hónapig nem szabad semmilyen fizikai munkát végeznie – most, amikor a munka dandárja van falun – mind (az édesanyjából és belőle álló) család költségvetését terhelik. Még szerencse, hogy vannak barátok, akik a mezei munkában segítenek – mondja.
– meséli tovább. A miheztartás végett: Máté József a saját erdejébe ment két szekérhez való rúdért, nem tűzifáért. Ilyen alapon azt is megkérdezhetnék, mit keres a saját lakásában!
Hogy végre tisztázódjon a támadás hogyanja, hogy voltak-e bocsok, hogy látta-e a medvét korábban, megkértem, mesélje el a történetet.
– kezdi a történetet, de közbeszúrok egy kérdést: tudott-e arról hogy a közeli esztenán előtte való éjszaka a medve három birkát tépett szét? „Nem hallottam. Ha hallottam volna, nem megyek fáért, az biztos. Az ember nem keresi készakarva a bajt. Szóval:
– mondja a támadás kezdetéről.
Fotó: Bakó Zoltán
Mint mondja, bocsokat nem látott, bár nem is figyelt semmire, igyekezett védeni magát. Természetes, hogy megijedt – aki hasonló helyzetben azt állítja, hogy nem, az hazudik – azon igyekezett, hogy a fejszét ki ne ejtse a kezéből. A szerencse az volt, mint mondja, hogy elég sűrű az erdőrész, a medvének nem volt lehetősége nekifutni, ráugrani, csak kapkodott, csapdosott (ennek az csapdosásnak az eredményei jól látszanak az áldozat testén). Amolyan életért folytatott adok-kapok volt ez a harc.
– zárja rövidre a történetet. Útközben megállt vízért egy falu végi házban, onnan hívni akarták a mentőt, amikor meglátták, hogy tetőtől talpig merő vér, de tiltakozott – előbb hazamegy átöltözni.
A támadás napjának délutánján rendőrök, csendőrök, természetvédelmiek, erdészek, vadászok fésülték át a támadás helyszínét – felfegyverkezve. Egyikükkel sikerült beszélgetnem.
Senki sem kockáztatja a börtönt még egy ilyen vérmedvéért sem. Tény, hogy oda jutottunk, hogy a nagyvad értékesebb, mint egy emberélet. Én csak a magam nevében beszélek – ez a medve ma is ott van a Kál és Vadad közötti erdőben. És nem is fog elmenni onnan. Mert a medve olyan – ahol könnyen jut táplálékhoz, vízhez, ott megmarad. És itt mindkettőhöz könnyen hozzájut, birka van bőven és forrás is. És azóta szinte naponta látom – ott leselkedik a juhok körül.
– mondta el az állami alkalmazott szemtanú.
Fotó: Bakó Zoltán
A környező falvakban hasonló a helyzet. Az emberek már nem mernek egyedül a határba menni. Egy székelytompai személy mesélte szombaton. A családi birtokán egy romos épület bozótos udvarára nemrégiben beköltözött egy medvecsalád. Megpróbálták kutyákkal, zajkeltéssel, kiabálással elzavarni őket onnan. Nem sikerült. Akkor petárdákkal, Molotov-koktélokkal támadtak rájuk. Így sikerült megszabadulni a kényszer-kvártélyosoktól.
Az a medve, amelyik háziállatokat ölt, emberre támadt nem fog javító-nevelő munkával megváltozni, ha eltávolítják, akkor sem. Az ilyen vadállatot – tetszik vagy nem a természetvédőknek, etológusoknak, állatvédőknek – ki kell lőni, állítják a téma szakavatott ismerői. Különben igazuk lesz azoknak a pesszimistáknak, akik úgy teszik fel a kérdést: hány embert kell még megöljenek, megnyomorítsanak, tönkretegyenek a medvék, hogy a törvényhozás végre normális intézkedést hozzon?
Keresési és mentési akció zajlik Maroshévízen, a Maros folyónál, ahol egy férfi eltűnését jelentették.
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
szóljon hozzá!