Átvinni Gyergyószentmiklóst a 21. századba

•  Fotó: Tamás Attila

Fotó: Tamás Attila

Egy évszázadot felölelő kérdéseket feszegettünk Csergő Tibor Andrással, Gyergyószentmiklós polgármesterével: például azt, hogy milyen esélyei voltak a gyergyószéki városnak a 20. században, illetve milyen elodázott feladatokat kell nagyon gyorsan elvégeznie, hogy megérkezzen végre az immáron húsz esztendeje tartó 21. századba.

Kozán István

2021. május 29., 14:022021. május 29., 14:02

2021. május 29., 20:272021. május 29., 20:27

– A kultúra területéről érkezett a közigazgatásba. Utóbbinál is lehet annyira szabadon alkotni?

– Nemcsak a kultúra, hanem a tanügy területéről is érkeztem, ám olyan nagy különbségek azért nincsenek. Az alkotást úgy is értelmezhetjük, hogy a múzsák hol jelennek meg. Vallom, hogy

Idézet
bárhol is dolgozzon az ember, a legfontosabb, hogy a földön járjon, az álmodozás ugyanis nem valóság.

A problémák megoldásához a pragmatizmus mellett még jó lenne az operativitás és egyfajta elköteleződés: tehát a problémákat mindenképp meg kell oldani, vagy legalább kezelni. Mert tudni kell, hogy olyan gondok is vannak, amit csak kezelni lehet. A polgármester mindig is a közigazgatásért felel, mindazért, ami működőképessé teszi egy közösség életvitelét, működését, és ezáltal lehetőség is van a fejlesztésre, gyarapodásra. Ezt a szerepet egyfajta szolgálatként tekintem.

– Értsük úgy, hogy új irányt szabna a polgármesteri megbízatásnak?

– Az utóbbi években az önkormányzatnak és az önkormányzatiságnak volt egyféle életvitele, ezen azonban változtatni szükséges, hiszen

Idézet
el kell fogadni, hogy a polgármester nem az epicentrum, nem egyedül oldja meg a város problémáit.

A munkaközösségnek és a lakosságnak is fel kell zárkóznia melléje. Azt is vallom, hogy nem minden esetben kell a polgármesternek szerepelnie:

Idézet
időnként célravezetőbb, ha hozzáértő osztályvezetők, szakemberek tájékoztatják a közösséget a munkájukról, annak eredményességéről, akár nehézségeiről.

Volt Gyergyószentmiklóson egy régi szokásjog, ami szerint mindent a funkcióban lévő polgármester köré összpontosítottak, és hét, mondhatni, a tavalyi helyhatósági választások bebizonyították, hogy az mennyire volt egészséges.

•  Fotó: Tamás Attila Galéria

Fotó: Tamás Attila

– Szavaiból olybá tűnik, hogy gond volt az előző városvezetéssel.

Nézze, mi úgy vettük át a polgármesteri hivatalt, hogy a hivatali apparátus eléggé le volt rongyolódva, többek között óriási létszámhiánnyal küszködött az intézmény. Most, hat hónap alatt, jutottunk el odáig, hogy új emberekkel és hozzájuk rendelt új feladatokkal lassan elkezdődött a munka.

Idézet
Nem titok, hogy rengeteg problémával küszködünk, nekem is rengeteg tanulnivalóm van, hiszen nagyon sok olyan információ még el sem ért hozzám, amelyek a város életében fontosak.

Azt azonban látom, hogy a hivatalon belül már van egy nyitottság, a hozzánk újonnan bekerült fiataloknak eléggé inspiráló ez a munkahely. Meg vagyok győződve, hogy egy-két éven belül olyan fokú minőségi munkát tud a helyi közigazgatás felmutatni, hogy megye- és országszinten is már nemcsak a negatívumokról fognak Gyergyószentmiklós esetében beszélni.

•  Fotó: Tamás Attila Galéria

Fotó: Tamás Attila

– Eddig tehát csak rosszat hallottam Öntől az előző városvezetésről. Ehhez képest azonban mi mást látunk: épül az uszoda, hamarosan elkezdik a jégpálya felújítását, zajlik a terelőútjuk javítása. Annyira mégsem dolgozhatott rosszul a volt polgármester, hiszen a 2021-es költségvetésben is rengeteg pénz van elkülönítve beruházásokra.

– Valóban nagyon szépek az idei költségvetési mutatóink, főleg a beruházásokra szánt összeg aránya a működési költségekhez képest (kétharmad az egyharmadhoz), egyfajta álomvilágot sejtet, ám az év végén, a zárszámadásokkor mutatják meg az igazi arcukat a büdzsék. Mi is úgy vagyunk a pénzzel, mint Románia: rengeteg pénz áll rendelkezésre, de nem tudja azt elkölteni.

Idézet
Gyergyószentmiklós rendre lemaradt a lehetőségekről az elmúlt évtizedben; mindössze az utolsó négy évben sikerült megkapaszkodni, hogy egyes uniós és állami forrásokhoz hozzáférjen a város.

Ez így nagyon szép, egy dolgot azonban tudni kell: egy beruházás akkor lesz valóság, amikor elkészül és átadják a lakóközösségnek használatra. Ilyen azonban az utóbbi években nem történt. És épp az a legnagyobb probléma, hogy az elmúlt évtízed során elkezdtek több beruházást, azok viszont elakadtak, így azok terhét a mai napig nyögjük. Ezekre ugyanis az önkormányzat hiteleket vett fel, hogy így biztosíthassa a szükséges önrészét. Én tehát nem feltétlenül rosszat beszélek, hanem a tényeket említem, kritikusan szemlélem, hiszen

Idézet
ezeknek a felelőtlen döntéseknek a terhét cipeljük mindannyian.
•  Fotó: Tamás Attila Galéria

Fotó: Tamás Attila

– Akkor kérem is, hogy soroljon fel néhányat.

– Ilyen például a város ivóvíz- és csatornahálózatának a lefektetése – nemcsak Gyergyószentmiklóson, hanem a Gyilkostónál is. Ott az igazi gond az volt, hogy annak a beruházásnak nem volt gazdája: magyarán, az önkormányzat nem követte a munkálatokat. És mind a mai napig azt látom, hogy a folyamatban lévő beruházásainknál sincs ott az önkormányzat szeme, akarata és kritikus vizsgálata. Emiatt a kivitelezők azt csinálnak, amit akarnak. Ebből a szempontból változtatnunk kell ezen a szemléleten:

Idézet
tehát ne a vállalkozóra legyen bízva az önkormányzat beruházása és pénze, hanem az önkormányzat szabja meg a feltételeket.

Visszakanyarodok a költségvetésünkre: hiába vannak óriási összegeink befektetésekre, ha azokat nem tudjuk hasznosan elkölteni. Az uszoda esetében is a következő a gond: hiába készült el az épület, azért nem tudjuk felavatni, mert nincs megoldva a létesítmény szennyvízcsatlakozása, amit az önkormányzat két évvel ezelőtt felvállalt – most kínlódunk azzal, hogy ezt a gondot valahogy megoldjuk.

– Mondhatni, olyan rendszerbe csöppent bele, amire nem nagyon volt rálátása.

– Saját rálátásom vagy inkább a lakosság nem volt kellőképpen informálva? A gond abban rejlik, hogy az elődjeim mindig csak az érem egyik oldalát mutatták meg, azt, hogy milyen lehetőségei vannak a városnak, a helyi lakó azonban csak azt tapasztalta, hogy neki nem válnak jobbá az életkörülményei. Mi a földön szeretnénk járni, és olyan beruházásokról beszélni, amelyek tényleg fejlesztések lesznek, nem pedig hasznavehetetlen befektetések. Őszintén mondom: hivatalba lépésem óta, tehát fél év alatt nem találkoztam olyan beruházással, aminek a kivitelezési idejét ne kellett volna meghosszabbítani.

•  Fotó: Tamás Attila Galéria

Fotó: Tamás Attila

– Segítsen jobban megértenünk: a beruházási tervek rosszak vagy a liciten nyertes cégek hanyagok?

– Egy picit gatyába kell rázni a kivitelezőket. Íme két konkrét példa: a PNDL-ből (Országos Vidékfejlesztési Programból) finanszírozott ivóvízhálózat, valamit a szennyvízhálózat bővítése. Mindkettő kivitelezése elkezdődött 2019-ben, de olyan minimális munkát végeztek tavaly, hogy egyik esetében sem tartunk a munka 20 százalékánál, miközben jövőben be kellene fejezni azokat.

Idézet
Azt látjuk, hogy kivitelezők nagyon ráérősen dolgoznak.

A csatornázási projekthez tavaly nyolcszázezer lejnyi munkát fizetett ki az önkormányzat, idén azonban tízszer nagyobb összegű munkát kellene elvégezniük, ami ennyi géppel és emberrel lehetetlen. És most is ráérősen tevékenykednek. A másik projektnél, az ivóvízhálózatos befektetésnél még arra sem volt képes a cég, hogy legalább egy éves munkatervet eljuttasson hozzánk. Ott azt kérjük tőle, hogy a tavaly feltört útburkolatokat állítsa vissza eredeti állapotába. Szokás volt ugyanis a városban, hogy úgy fejlesztünk, hogy magunk mögött nem takarítunk, azt gondolva, majd csak megoldják egy másik beruházással.

– Hasznos volt mindezekről beszélni. Most azonban hagyjuk el egy kicsit a várost, térjünk át a térségre. Szoktak a gyergyószéki községek polgármestereivel összeülni, és együtt tervezni, „agyalni” a jelenről és a jövőről?

– Mostanában Székelyföldön is a metropoliszövezetek létrehozásának divatját éljük. Ennek nagy hagyománya van a világon: a nagyobb városok a környékükön elhelyezkedő kisebb településeket gyakorlatilag alvóvárosokká alakítják. Igen ám, de nálunk nincsenek olyan erős városok, amelyek magukhoz kötik a környékbeli falvakat, községeket. Ráadásul Gyergyószentmiklós még Csíkszeredánál, Sepsiszentgyörgynél és Székelyudvarhelynél is sokkal kisebb település, kevesebb erőforrásokkal és gyengébb urbánus maggal rendelkezik. Székelyudvarhely és Csíkszereda esetében már a 20. században megjelentek az úgynevezett metropolisz effektusok, tehát magukhoz kötötték a környékbeli falvakot.

•  Fotó: Tamás Attila Galéria

Fotó: Tamás Attila

Idézet
Gyergyószentmiklós esetében azonban pontosan ellenkező a fejlődési irány: nálunk a 20. században Gyergyószentmiklós az erőteljes iparosítással jobban megerősödött, mint a környékbeli falvak. 1990 után azonban gyorsan leépült – a még be sem fejezett – ipara, a műszaki értelmiségi réteg pedig gyorsan eltűnt.

Ilyen körülmények között kellett volna feltalálnia magát a városnak, ezt azonban csak abban az esetben tudja, ha kap egy új küldetést. Ha ez nem történik meg, akkor megmarad a vegetatív állapot és mindössze annyira futja, hogy versenyezni fog a szomszédos településekkel. A térség sajátossága ugyanis, hogy a környékbeli községek nagyon erősek és nagy a lakosságszámuk.

Idézet
Ha tehát metropoliszövezetekről beszélünk, akkor el kell mondanom, hogy egyfajta pólust látok kialakulni Ditró és Remete közvetlen vonzáskörzetében, ami Gyergyószentmiklós konkurenciája lehet.

Egyértelmű, hogy esetükben van igazi szimbiózis.

– Ilyen megközelítésben vissza is kanyarodok az eredeti kérdéshez: Gyergyószentmiklósnak milyen a viszonya a környékbeli nagyközségekkel?

– A diplomatikus tiszteletadáson túl nem volt nagyobb közeledés régebb, én legalábbis így érzékeltem hivatalba lépésem után. Egyrészt azért, mert más-más pártszínekben politizáltak a térségbeli önkormányzatok (a községek nagy része RMDSZ-es többségű, a város viszont MPP-s vezetésű volt – szerk. megj.), másrészt

Idézet
Gyergyószentmiklós túl gyenge volt ahhoz – és még mindig gyenge –, hogy összefogja, nemhogy alágyűrje, ezt a térséget.

A metropoliszövezet azért nem életképes számomra pillanatnyilag, mert elbillen a mérleg: nem a községek fognak csatlakozni Gyergyószentmiklós urbánus képességeihez, hanem a város fog felzárkózni a modern vidéki igényekhez;

Idézet
mi ugyanis azt a hátrányt próbáljuk behozni, amit a községek már megléptek.

Igen ám, de az urbánus életvitelhez sok mindent ki kell építeni, amit a szomszédos közösségek nem biztos, hogy felvállalnak.

•  Fotó: Tamás Attila Galéria

Fotó: Tamás Attila

– Ezt fejtsük ki, hiszen itt már valóban egyfajta jövőképet sejtet.

– Egy vezető szerepekkel rendelkező településnek szüksége van színházra, múzeumra, egészségügyi intézményekre, iskolákra, főiskolákra – és sorolhatnánk. A mi esetünkben ilyen téren a városnak meg kellene osztania bizonyos hatásköröket, ám látni kell, hogy ezekből a vidéki önkormányzatok mit is vállalnának fel. Ha fantáziálni kell, akkor

Idézet
például Gyergyószárhegyen lehetne egy térségi múzeum, amit a szárhegyi költségvetésből lehetne működtetni; Remete vagy akár Alfalu újonnan épülő, kiválóan felszerelt művelődési házában kaphatna helyet a Figura színház.

A város pedig a felszabadult energiákat a kórház fejlesztésére fordíthatná. De mindezek az elképzelések nem a közeljövőben eldöntendő kérdések.

– Ha már eljutottunk idáig, engedje meg, hogy lépjünk feljebb még egy szinttel. Gyergyószentmiklós valóban kisváros, mégis – mondhatni erején felül – színházat, múzeumot, kórházat működtet, jelentősen megterhelve a helyi költségvetést. Darázsfészekbe nyúlok, mégis megteszem: nem lenne-e jobb Székelyföld tekintetében egy-egy színházat (nem négyet-ötöt), táncegyüttest (a jelenlegi három helyett), bábszínházat fenntartani, ami ráadásul igazi és erős székelyföldi kulturális intézmény lehetne.

– A mi sajátosságunk, hogy kisebbségben élünk, a kisebbségi kultúrát pedig teljesen másként kell súlyozni, mint egy ország többségi kultúráját; ezek az intézmények a kisebbségi létünk kapaszkodói. Az, hogy Székelyföldön ilyen sok kulturális intézmény működik, gazdagságot és értéket mutat. Azt azonban valóban érdemes lenne a politikumnak felmérnie, hogy mennyibe is kerül a mi kisebbségi kultúránk. Ez nyilván nem azt kell jelentse, hogy abból faragjunk, mindössze azt, hogy lássuk: merre tartunk és mik a tendenciák? Helyi szinten úgy gondolom, hogy ha egy önkormányzat azt látja, hogy megvan az erőforrása – anyagi és humán – és az igényessége, hogy szükség van a magaskultúrára, akkor fenn is kell tartani ezeket a műhelyeket. A megyének ezért fontos több kulturális intézményt fenntartania, hiszen nálunk azért nyilvánvalóan erősebb a széki öntudat, mi is a „gyergyóiságunkat” jobban felvállaljuk, mint a „hargitamegyeiségünket”.

•  Fotó: Tamás Attila Galéria

Fotó: Tamás Attila

– Utolsó kérdésként térjünk ki a térségi nagyberuházásra, a remetei repülőtér-építésre. Meglátásunk szerint ez látványos folyamatokat indíthat el. Ön is ennyire derűlátó?

– Jó példa a remetei magánberuházás, és remélhetőleg ez másokat is inspirálni fog. A beruházás tükrében Gyergyószentmiklósnak az úthálózatán kell fejlesztenie, hiszen a jövőbe kell tekinteni:

Idézet
a szomszédságunkban autópálya fog épülni, nekünk pedig arra kell felkészülnünk, hogy az autópálya elkészülte után a város hogyan fog tudni élni ezzel a lehetőséggel.

Én egyébként azt figyeltem meg, hogy a reptérépítéssel párhuzamosan nálunk is elindult valami mozgolódás: az érdeklődések középpontjába kerültek a lakóparkok ügye, valamint a turisztikai beruházások is, mondhatni, virágkorukat élik. Ahogy készülnek a zonális rendezési tervek (PUZ), egyre nagyobb az érdeklődés a vállalkozók, befektetők részéről, hogy a város környezetében lakóparkokat építsenek.

Idézet
Nekünk arra kell felkészülnünk, hogy itt is 21. századi körülmények között lehessen jövőt építeni.

Habár már a század harmadik évtizedébe léptünk, de még mindig a 20. századi infrastrukturális viszonyokkal vagyunk. Az én feladatom, hogy a várost tudjuk áthozni a 21. századba.

4 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. március 17., hétfő

Egy férfi meghalt, három ember pedig megsérült, miután felborult egy autó

Egy 57 éves férfi meghalt, három személy pedig kórházba került hétfőn reggel, miután személygépkocsival árokba csapódtak és felborultak Vadu Stanchii külterületén – jelentette a Dâmbovița Megyei Rendőrfelügyelőség.

Egy férfi meghalt, három ember pedig megsérült, miután felborult egy autó
2025. március 17., hétfő

Több ezer Hargita megyei diák kóstolhat bele a kertészkedés örömeibe

Hargita megyében több mint tíz éve zajlik a Kiskertész program, amelyet a Vidékfejlesztési Egyesület szervez. A kezdeményezés célja, hogy a gyerekek megtapasztalják a saját termesztésű zöldségek értékét, és megismerkednek a kertészkedéssel.

Több ezer Hargita megyei diák kóstolhat bele a kertészkedés örömeibe
2025. március 17., hétfő

Ekkor kezdődik a tavaszi lombtalanítás Székelyudvarhelyen

A melegebb időjárás beköszöntével március végén elszállítja a hulladékgazdálkodási vállalat a zöldhulladékot a székelyudvarhelyi háztartásokból.

Ekkor kezdődik a tavaszi lombtalanítás Székelyudvarhelyen
2025. március 16., vasárnap

Két nő meghalt két személyautó és egy kamion ütközésekor a szomszéd megyében – videóval

Két nő életét vesztette vasárnap kora este egy Brassó megyei balesetben, miután két személyautó és egy teherautó ütközött össze az 1-es országúton Persány és Vledény között.

Két nő meghalt két személyautó és egy kamion ütközésekor a szomszéd megyében – videóval
2025. március 16., vasárnap

Jogosítványbevonó szombat

Szombaton a rendőrök összesen 656 járművezetőnek vonták be a jogosítványát, 74-nek alkohol, 12-nek drog hatása alatt történő vezetés miatt – számolt be vasárnap a belügyminisztérium.

Jogosítványbevonó szombat
Jogosítványbevonó szombat
2025. március 16., vasárnap

Jogosítványbevonó szombat

2025. március 16., vasárnap

Mit jelent a szabadság? Az együtt ünneplést Székelyföld szívében

Ezek az idők nem könnyűek, és ezek a nem könnyű idők tették újra aktuálissá az 1848-as üzeneteket – hangzik el március 15-én Székelyudvarhelyen készült videónkban.

Mit jelent a szabadság? Az együtt ünneplést Székelyföld szívében
2025. március 16., vasárnap

Röviden: jön a hó

Hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat az ország magashegyi térségeire.

Röviden: jön a hó
Röviden: jön a hó
2025. március 16., vasárnap

Röviden: jön a hó

2025. március 16., vasárnap

Mozdonyt akart megjavítani, amikor halálos áramütés érte

Halálos áramütés ért egy 41 éves férfit a székelyföldvári vonatállomáson, miközben felszállt a mozdonyra azzal a céllal, hogy megjavítsa.

Mozdonyt akart megjavítani, amikor halálos áramütés érte
2025. március 16., vasárnap

A szombatinál erősebb földrengés volt vasárnap hajnalban

A Richter-skálán 3,1-es erősségű földrengés volt vasárnap 4 óra 32 perckor Galac megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

A szombatinál erősebb földrengés volt vasárnap hajnalban
2025. március 16., vasárnap

Hajszálon múlt, hogy nem csapta el a gyalogosokat a kisodródó autó – videó

Noha még a vásárnap jó része hátra van, nehéz lenne a héten ennél kiélezettebb helyzetű videót találni, sőt, talán a hónapban is.

Hajszálon múlt, hogy nem csapta el a gyalogosokat a kisodródó autó – videó