A balánbányai polgármesteri hivatal kiadási tételeinek és szerződéseinek az átadását kérte hétfőn Borboly Csaba megyei tanácselnök, aki meggyőződését fejezte ki, hogy a város költségvetésében vannak tartalékok a helyi tanintézmények gáztartozásainak kifizetésére. Mihai Mereş polgármester szerint ez a város pénzügyi gondnokság alá helyezését jelenti. Hétfőn az is kiderült, az óvoda és az egyik iskola tartozása már a héten rendeződhet.
2011. október 24., 18:062011. október 24., 18:06
2011. október 25., 10:282011. október 25., 10:28
Felnőttek fagyoskodtak hétfőn a baláni óvodában. Körvonalazódik egy megoldás
Két hősugárzót állítottak be hétfőn délelőtt a balánbányai Havasi Gyopár óvoda és napközi egyik termébe, és forró teát is kínáltak, azonban mindez kevés volt a falakból, padlóból áradó hideg elkendőzésére. A szépen felújított, de a többi balánbányai tanintézményhez hasonlóan a gázszolgáltató felé felhalmozott adósságok miatt tavasz óta fűtés nélkül lévő óvodában tartották azt a megbeszélést, amelyen Borboly Csaba Hargita megyei tanácselnök, Mihai Mereş, Balánbánya polgármestere, a tanintézmények igazgatói, helyi tanácsosok, szülők és újságírók vettek részt. A gázszolgáltató felé felgyűlt adósság miatt fűtés nélkül maradt négy balánbányai tanintézmény helyzetének a megoldását keresték. A három iskola és az óvoda össesen 309.680 lejjel tartozik a gázszolgáltatónak, és két tanintézményben felfüggesztették a hideg miatt az oktatást.
Két tanintézmény tartozását rendezni lehet
Borboly Csaba megyei tanácselnök megoldást javasolt két tanintézmény adósságának a kifizetésére. Mint a hétfői megbeszélésen bejelentette, a megyei tanács tartalékalapjából elnöki rendelettel 40.000 lejt utal ki az 1-es számú általános iskola adósságának a rendezésére. Azért az 1-es iskolának, mert ennek van a legkisebb összegű tartozása. A megyei tanács elnöke ugyanakkor arra kérte Mihai Mereşt, hogy polgármesteri rendelettel utalja át az óvoda számára azt a 40.000 lejt, amit múlt héten a kormánytól kapott a város, és amelyről pénteken a helyi tanács úgy döntött, hogy elosztják egyenlő mértékben a tanintézmények adósságaiba. Ezt a pénzt Kelemen Hunor parlamenti képviselő jóvoltából utalta a kormány Balánbányának – szögezte le Borboly Csaba. Kérdésünkre válaszolva elmondta, bár a kormányhatározat szövegében ez nem szerepelt, az RMDSZ előzetes egyeztetései szerint az óvoda gáztartozásának a csökkentésére szánta a pénzt az RMDSZ elnöke.
Mihai Mereş hétfőn eleget tett a kérésnek, át is irányította a pénzt az óvoda számára, Borboly Csaba pedig közölte, hogy Elekes Zoltán igazgatóval való tárgyalásai szerint a Hargita Megyei Gyermekvédelmi és Szociális Igazgatóság beszáll 33.000 lejjel a balánbányai óvodában a három év alatti gyerekek számára működő nappali központ támogatásába, így össze fog gyűlni a pénz az óvoda több mint 70.000 lejes adósságának törlesztésére. A megyei tanács elnöke szerint az óvodában és az 1-es számú általános iskolában így rendezni lehet a gáztartozást, és rövid időn belül, esetleg már jövő hétfőn újraindulhat a fűtés.
Borboly Csaba szerint vannak tartalékai a baláni költségvetésnek. Mihai Mereş szerint ez pénzügyi gondnokság, de hajlandók rá
Szerződéseket, kiadási tételeket néznek át
A két másik tanintézmény, a Geo Bogza Általános Iskola és a Liviu Rebreanu Iskolaközpont gáztartozásának törlesztésére Borboly Csaba szerint a helyi költségvetésből kell forrást találni. A megyei tanács elnöke szerint a bányaváros költségvetésében vannak tartalékok. Ezek azonosítása érdekében egy, hétfőn délben személyesen átadott levélben arra kérte Mihai Mereş polgármestert Borboly Csaba, hogy adja át a megyei tanács szakembereinek a polgármesteri hivatal szerződéseit, kiadásai tételeit.
– Ha erre az igénylésre szerdáig határozott választ kapunk, akkor segíteni tudunk a tartozások rendezésében és a jövőben is, annak érdekében, hogy megalapozottak legyenek a költségvetésben a fűtésre előirányzott összegek – mondta Borboly Csaba. A megyei tanács elnöke bejelentette, a pénzügyi igazgatóság figyelmét is felhívta a balánbányai problémára, a pénzügy és a prefektusi hivatal ugyanis közbeléphet, ha egy településen nem tudnak egyes szolgáltatásokat biztosítani. Borboly Csaba szerint Balánbányán nem mindig oda költötték a pénzt, ahová kellett volna, vagy pedig el sem költötték azt. Erre példaként a megyei tanács által tavaly az óvoda hőszigetelésére kiutalt 150.000 lejt említette, amelynek 82 százaléka megérkezett a baláni kasszába, és amelyet véleménye szerint vagy másra használtak fel, vagy pedig el sem költöttek.
„Pénzügyileg halott város”
Akár holnap is csődöt jelenthetünk, pénzügyi szempontból egy halott város Balánbánya – mondta a hétfői megbeszélésen Mihai Mereş polgármester. Kiemelte, minden lejt a helyi tanács döntése szerint költöttek el, a helyi tanácsnak pedig minden döntése megalapozott volt. A polgármester azt mondta, egy város nemcsak iskolát, hanem vizet, közvilágítást is jelent, ezekre is oda kellett figyeljenek, maholnap például víz nélkül marad a város, ez is egy égető probléma. Négy éve a szépen felújított iskolák még pozitív példaként szerepeltek mindenhol – mondta Mereş, aki kijelentette, vállalja a felelősséget mindenért. A polgármester szerint Borboly Csaba igénylése azt jelenti, hogy egyfajta pénzügyi gondokság alá helyezik a várost, a megyei tanács helyettesíteni akarja a helyi tanácsot, azonban ezt is elfogadják, ha az eredmény a tartozások rendezése lesz. A polgármester keddre rendkívüli tanácsülést hívott össze a helyzet megvitatására.
Összevonnák az iskolák tevékenységét
Egyetlen iskolába vonnák össze a három iskola és az óvoda tevékenységét a balánbányai tanintézmények. Amint a hétfői megbeszélésen az iskolaigazgatók bemutatták, az egyenlő bánásmód érdekében azt szeretnék, ha az egyik iskolában, a legnagyobb felületű Liviu Rebreanu Iskolaközpontban beindulhatna a fűtés és oda vonnák össze ideiglenesen, a helyzet rendeződéséig a másik két általános iskola és az óvoda tevékenységét is. Javaslatuk nem talált meghallgatásra, többek között azt hozták fel ellene, hogy az iskolaközpontnak van a legnagyobb adóssága a gázszolgálató felé, így ezt nem tudnák rendezni. Borboly Csaba azt mondta, legalább abban a két tanintézményben induljon el az oktatás, ahol rendezni tudják az adósságot, így az óvodában és az 1-es iskolában, és aztán a másik két tanintézmény számára is megoldást keresnek. A megyei tanácselnök szerint, ha szerdán kedvező választ kapnak a polgármestertől, akkor rövid időn belül meglehet ez a megoldás. Addig is az az ötlet merült fel, hogy ha rendezik az adósságot és beindul a fűtés az 1-es iskolában, akkor oda mehessenek tanulni az iskolaközpont és a Geo Bogza Általános Iskola végzősei is.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
szóljon hozzá!