
A Romániába hazatértek, illetve azok kontaktjai okozták a hazai fertőzések csaknem felét április 5-éig. Képünk illusztráció
Fotó: Szigetváry Zsolt/MTI
Elemzést készített a Stratégiai Kommunikációs Csoport a romániai koronavírus-járványról. Számok, összesítések, kimutatások az első igazolt hazai fertőzés, tehát február 26. óta.
2020. április 10., 19:052020. április 10., 19:05
2020. április 10., 19:152020. április 10., 19:15
Elemzést tett közzé a romániai koronavírus-járvány február 26. és április 5. közötti időszakáról az országos Stratégiai Kommunikációs Csoport. Mint emlékeztetnek,
az első hazai esetet február 26-án jelentették, és az azt követő két hétben csak szórványosan jelent meg a vírus, napi egy-két esetet jegyeztek. Március 10-től kezdett folyamatosan növekedni a napi fertőzések száma, március 16–22. között napi átlagban 55-tel, 23–29. között naponta átlagban 200-zal, majd április 5-ig elérve a napi 300-as átlagot.
Az országos fertőzöttségi arány április 5-ig százezer lakosra nézve 18,24 eset, régiók szerint pedig Suceava megyében a legmagasabb a fertőzöttség. Suceava megyében több mint 40 eset jutott százezer lakosra, Arad, Temes, Hunyad, Brassó, Kovászna, Neamţ, Ilfov és Ialomiţa megyében, illetve Bukarestben 20 és 39 közé volt tehető a százezer lakosra jutó megbetegedések száma.
Nemek szerint a női fertőzöttek kissé többségben vannak, a felnőtt fertőzöttek 56 százaléka nő.
A fertőzöttek többsége felnőtt, a romániai koronavírusosok 78 százaléka 30 és 69 év közötti. Április 5-ig ugyanakkor 127 esetet jegyeztek a 80 év felettiek körében. A hazai fertőzöttek átlagéletkora 47,6 év.
181 halálesetet jegyeztek április 5-ig, amelyek összefüggésbe hozhatók a koronavírus-fertőzéssel. Az elhunytak átlagéletkora 66,6 év. E téren megjegyzik, hogy az elhalálozásokkal kapcsolatos átlagéletkor jóval magasabb, mint a fertőzöttségi átlagéletkor, illetve az elhalálozásokkal a fertőzésen kívül más krónikus betegségek megléte is kapcsolatba hozható. A 70 év fölötti, krónikus betegségekben is szenvedő fertőzöttek halálozási aránya a más országokban jegyzetthez hasonlóan magas. Ezeknek a haláleseteknek a nagy része általában kórházi kezelés, dialíziskezelés alatt állt vagy öregotthonokban lévő személyeknél következett be, ezért ezekben az intézményekben további megelőző intézkedésekre van szükség.
A legfiatalabb áldozat 27 éves volt, a legidősebb pedig 94.
A halálesetek nemek szerinti eloszlásában a férfiak vezetnek, az elhunytak 63,5 százaléka férfi.
Ami az országon belüli fertőzéseket illeti, az igazolt koronavírusosok 41,1 százaléka közvetlen kontaktja Romániába hazatérő fertőzöttnek, vagy kontaktszeméllyel került kapcsolatba. Magyarán, a hazatértek, illetve azok kontaktjai okozták a hazai fertőzések csaknem felét.
Az április 5-ig nyilván tartott 4051 fertőzött közül 471-en külföldről tértek haza. A legtöbb koronavírusos Olaszországból jött, aztán Spanyolország, Nagy-Britannia, Franciaország és Németország következik. Jelen pillanatig az összes fertőzöttet nézve folyamatosan csökken azoknak a fertőzötteknek az aránya, akik külföldről tértek haza.
Az igazolt esetek 16,3 százaléka egészségügyi személyzethez köthető. Az első ilyen esetek a március 9–15. közötti héten jelentek meg.
Az április 5-ét megelőző két hétben az elvégzett koronavírustesztek 13 százaléka lett pozitív. A pozitív minták alacsony aránya azt bizonyítja, hogy egyelőre a helyi szintű, közösségi terjedés szakaszában tart a járvány, nem terjed még széles körűen.
Az elemzésben fontosnak tartják kiemelni, hogy a fertőzés csoportos terjedésére való tekintettel az elkövetkező időszakban rendkívül fontos a társadalmi távolságtartásra vonatkozó intézkedések betartása.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
1 hozzászólás