A városi tömegközlekedés elavult járműparkját újítanék fel, korszerűsítenék a szolgáltatást
Fotó: Pinti Attila
Alaposan átalakítanák a csíkszeredai tömegközlekedést a nemrég közzétett tanulmányokban megfogalmazott javaslatok szerint. Többek között a meglévő főbb útvonalakból összesen négyet alakítanának ki, ugyanakkor csúcsidőben növelnék a járatsűrűséget oly módon, hogy ne kelljen 10-20 percnél többet várni egy autóbuszra. Mindezen célokat többek között 17 új, sűrített földgázzal működő autóbusz megvásárlásával valósítanák meg.
2018. június 26., 09:162018. június 26., 09:16
A csíkszeredai tömegközlekedésre vonatkozó forgalmi tanulmányban megfogalmazott javaslatokat májusi ülésén fogadta el az önkormányzati képviselő-testület, az ehhez kapcsolódó, részletesebb célszerűségi tanulmányt pedig júniusi ülésükön tűznék napirendre. A dokumentumot közzétették a városházán. Mint korábban Dósa Eszter, a csíkszeredai polgármesteri hivatal Európai Integrációs és Projektmenedzsment Irodájának vezetője elmondta,
Fotó: Gecse Noémi
Veres Sz. János, az önkormányzat saját cégeként működő Csíki Trans Kft. igazgatója kifejtette a forgalmi tanulmányban többek között azt fogalmazták meg, hogy milyen buszjáratok, útvonalak szolgálnák ki a legjobban a csíkszeredaiakat, a célszerűségi tanulmány pedig ezt bővebben taglalja, és emellett elemzi, hogy a tömegközlekedés javításához milyen busztípus lenne Csíkszeredában a legmegfelelőbb. Hozzátette, az önkormányzatokat jogszabály kötelezi, hogy amennyiben autóbuszokat vásárolnak, akkor azoknak legalább 30 százalékban ökobuszoknak kell lenniük.
Ökobusznak számítanak például az elektromos, a biogázzal működő buszok, a hibridek, vagy akár az üzemanyagként sűrített földgázt (CNG) használók is.
A forgalmi tanulmányra alapozva a tömegközlekedés korszerűsítése érdekében, a jelenleg működő 10 illetve 20 éves autóbuszokat lecserélendő 17 új busz vásárlására lenne szükség.
„Tekintettel arra, hogy még nincs megfelelő szervizelési lehetőség, ezért a jótállási időt 5 évben állapították meg, hogy már a közbeszerzésben is ez a feltétel szerepeljen az autóbuszok vásárlásakor” – tette hozzá az igazgató. Ugyanakkor
Fontosnak tartották azt is kiemelni, hogy alacsonypadlójú járműveket vásárolnának, hogy a mozgássérültek is tudják használni ezeket, és akár babakocsival is könnyebb legyen a felszállás.
Fotó: Gecse Noémi
A tanulmányokban megfogalmazott elképzelések szerint
Ugyanakkor az útvonalak kialakításában az is szerepet játszott, hogy hol helyezkednek el az iskolák, a nagyobb kereskedelmi egységek, vállalatok, illetve a járatok órarendjét igyekeztek a tanintézmények, nagyobb vállalatok programjához igazítani.
– magyarázta a cégvezető. Hozzáfűzte, a tanulmány javaslata szerint 4 főútvonalat kellene kialakítani, ugyanakkor a hargitafürdői járatot külön kezelték, lévén, hogy szociális okokból szükség van arra, hogy a diákokat beszállítsa a városba.
„Ezért lenne szükség a 17 új autóbuszra, hogy ezt a cél meg lehessen valósítani. 14 autóbusz a négy fővonalon működne, 3 pedig tartalékban lenne” – sorolta Veress János.
Fotó: Veres Nándor
Bár eléggé le van födve a város, azonban a mostani menetrenddel és járatsűrűséggel a városszélekről nem lehet 40 perc alatt bejutni a városközpontba. A tanulmányban foglaltak szerint ez azért van, mert jelenleg mindössze egy autóbusz szolgál ki egy útvonalat. Érdekesség, hogy a tanulmányokban azt is javasolták a tömegközlekedés hatékonyságának növelése érdekében, hogy a Kossuth Lajos utcában, a Hargita utcai kereszteződéstől a Márton Áron utcáig tartó, egyébként nagyon zsúfolt útszakaszon
Fotó: Veres Nándor
Az új útvonalak alakulása
A javaslatok szerint a következően módosulnának a főbb útvonalak. Az 1-es számú, a zsögödi Natúr lakóparkot ellátó járatot beolvasztanák a 3-as számú járatba. A 2-es számú (sárga) járatot négy autóbusz szolgálná ki, és ennek útvonalát dél irányába hosszabbítanák meg. Útvonala: Brassói út (vasútállomás melletti közlekedési csomópont) – Kossuth Lajos utca – Piac utca – Mihail Sadoveanu utca – Temesvári sugárút – Szász Endre utca – Zsögödi Nagy Imre utca –Zsögödfürdő. Visszaút: Zsögödfürdő – Zsögödi Nagy Imre utca – Szász Endre utca – Nicolae Bălcescu utca – Mihail Sadoveanu utca – Temesvári sugárút – str. Mihai Eminescu utca – Kossuth Lajos utca – Márton Áron utca – Nagyrét utca – Brassói út (vasútállomás mellett). A 3-as számú (zöld) járatot szintén négy autóbusz szolgálná ki, az útvonal: Csobotfalva – Kájoni János utca – Nagymező utca – Rét utca – Forrás utca –Taploca utca – Nagyrét utca –Temesvári sugárút – Kossuth Lajos utca – Márton Áron utca – Hunyadi János utca – Testvériség sugárút –Tudor Vladimirescu utca – Dr. Dénes László utca – Puskaporos utca – Zsögödi Nagy Imre utca – Zsögöd utca – Zsögödi Natúr lakópark. Visszaút: Zsögödi Natúr lakópark– Zsögöd utca – Zsögödi Nagy Imre utca – Puskaporos utca – Dr. Dénes László utca –Tudor Vladimirescu utca – Testvériség sugárút – Hunyadi János utca – Márton Áron utca – Kossuth Lajos utca – Temesvári sugárút – Nagyrét utca –Taploca utca – Nagymező utca– Kájoni János utca – Csobotfalva. A 4-es számú (lila) járathoz 3 autóbuszt rendelnének. Az útvonal: Csobotfalva – Kájoni János utca – Szék útja – Márton Áron utca – Kossuth Lajos utca – Hargita utca – Fűzfa utca – Hajnal utca – Fürdő utca – Szeredai fürdő. Visszaút: Szeredai fürdő – Fürdő utca – Hajnal utca – Fűzfa utca – Hargita utca – Villanytelep utca – Brassói út (multimodális központ) – Kossuth Lajos utca – Márton Áron utca – Szék útja – Kájoni János utca – Csobotfalva. Az 5-ös számú (barna) járatot összevonnák a 6-os számú járattal, ezt az útvonalat 3 autóbusz szolgálná ki. Az útvonal: Csiba – Hargita utca – Villanytelep utca – Brassói út (multimodális központ) – Kossuth Lajos utca – Piac utca – Mihail Sadoveanu utca – Temesvári sugárút – Testvériség sugárút – Szentlélek utca – Fitód. Visszaút: Fitód – Szentlélek utca – Testvériség sugárút – Nicolae Bălcescu utca – Mihail Sadoveanu utca –Piac utca –Kossuth Lajos utca – Temesvári sugárút – Nagyrét utca – Hargita utca – Csiba. A 7-es számú járat Hargitafürdő fele közlekedik, erre az útvonalra nem tér ki részletesen a tanulmány.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
1 hozzászólás