
Árus Zsolt nem bízik abban, hogy a Maros megyei prefektus végrehajtja a bíróság ítéletét
Két, a Székely Figyelő Alapítvány által kezdeményezett perben is döntést hozott múlt héten a Marosvásárhelyi Táblabíróság. Az egyik keresetet elutasították, a másikat megalapozottnak találták, az alapítvány ezzel együtt mindkét ítéletet kedvező döntésnek tartja.
2019. szeptember 30., 21:262019. szeptember 30., 21:26
Sajtótájékoztatón számolt be Árus Zsolt gyergyószentmiklósi civil jogvédő, a kisebbségi jogsértések elleni bírósági fellépéseket folytató Székely Figyelő Alapítvány képviselője arról, hogy két általuk kezdeményezett peres ügyben is döntés született a Marosvásárhelyi Táblabíróságon.
„Első látásra furcsa lehet az, hogy jó hírként tekintünk egy elvesztett perre, de ez tökéletesen mutatja a romániai helyzet fonákságát. Ugyanis ez egy – nevezzük így – taktikai per, amiben azt kértük a bíróságtól, hogy mondja ki, törvénytelen az, hogy a személyi igazolványokon a román mellett vannak más nyelvű szövegek is, és kötelezze a belügyminisztériumot arra, hogy cserélje le az igazolványokat olyanokra, amelyeken az idegen nyelvű szöveg a román alatt van.
S lám, ez be is következett, elértük célunkat, és ezt az ítéletet majd használni tudjuk más perek esetében” – fejtette ki Árus Zsolt. (A bíróság szóban forgó döntését más ügyekben nehezen lehet felhasználni, a román ítélethozatali gyakorlat ugyanis nem támaszkodik a precendesekre – szerk. megj.)
A kettős mérce bizonyítható, hiszen például a gyergyószentmiklósi színház homlokzatán lévő felirat ügye folyamatban van, és Dan Tanasă éppen azt kifogásolja, hogy ott egymás mellett van a román és a magyar szöveg, ami pedig a friss – egyelőre alapfokú – ítélet szerint a személyi igazolványon törvényes. A másik perben már jogerős ítélet született, a bíróság azt mondta ki, hogy Maros megye prefektusának kötelessége betartani az 1995. évi 35-ös és a 2007. évi 282-es törvény, valamint a 2001. évi 1206-os kormányhatározat valamennyi előírását, azaz a nyelvhasználatra vonatkozókat is. Ennek értelmében köteles beosztottai révén rendszeresen ellenőrizni, hogy a közintézmények betartják-e ezeket az előírásokat, és meg kell bírságolnia azon hivatalok vezetőit, amelyek ezt nem teszik meg. Ez kifejezetten jó hírnek számít, hiszen a kereset célja az volt, hogy Maros megyében minden közintézmény esetében érvényesüljenek a kisebbségi nyelvhasználatra vonatkozó előírások, ugyanakkor Árus mégis szkeptikus.
Mint elmondta,
„Tehette ezt bátran, mert se a törvényszék nem volt hajlandó megbüntetni az ítélet végrehajtásának elmulasztása miatt (bezzeg a magyar polgármestereket…), se az ügyészség nem hajlandó eljárást indítani ellene hivatali visszaélés miatt” – fogalmazott Árus Zsolt.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
1 hozzászólás