
Árus Zsolt nem bízik abban, hogy a Maros megyei prefektus végrehajtja a bíróság ítéletét
Két, a Székely Figyelő Alapítvány által kezdeményezett perben is döntést hozott múlt héten a Marosvásárhelyi Táblabíróság. Az egyik keresetet elutasították, a másikat megalapozottnak találták, az alapítvány ezzel együtt mindkét ítéletet kedvező döntésnek tartja.
2019. szeptember 30., 21:262019. szeptember 30., 21:26
Sajtótájékoztatón számolt be Árus Zsolt gyergyószentmiklósi civil jogvédő, a kisebbségi jogsértések elleni bírósági fellépéseket folytató Székely Figyelő Alapítvány képviselője arról, hogy két általuk kezdeményezett peres ügyben is döntés született a Marosvásárhelyi Táblabíróságon.
„Első látásra furcsa lehet az, hogy jó hírként tekintünk egy elvesztett perre, de ez tökéletesen mutatja a romániai helyzet fonákságát. Ugyanis ez egy – nevezzük így – taktikai per, amiben azt kértük a bíróságtól, hogy mondja ki, törvénytelen az, hogy a személyi igazolványokon a román mellett vannak más nyelvű szövegek is, és kötelezze a belügyminisztériumot arra, hogy cserélje le az igazolványokat olyanokra, amelyeken az idegen nyelvű szöveg a román alatt van.
S lám, ez be is következett, elértük célunkat, és ezt az ítéletet majd használni tudjuk más perek esetében” – fejtette ki Árus Zsolt. (A bíróság szóban forgó döntését más ügyekben nehezen lehet felhasználni, a román ítélethozatali gyakorlat ugyanis nem támaszkodik a precendesekre – szerk. megj.)
A kettős mérce bizonyítható, hiszen például a gyergyószentmiklósi színház homlokzatán lévő felirat ügye folyamatban van, és Dan Tanasă éppen azt kifogásolja, hogy ott egymás mellett van a román és a magyar szöveg, ami pedig a friss – egyelőre alapfokú – ítélet szerint a személyi igazolványon törvényes. A másik perben már jogerős ítélet született, a bíróság azt mondta ki, hogy Maros megye prefektusának kötelessége betartani az 1995. évi 35-ös és a 2007. évi 282-es törvény, valamint a 2001. évi 1206-os kormányhatározat valamennyi előírását, azaz a nyelvhasználatra vonatkozókat is. Ennek értelmében köteles beosztottai révén rendszeresen ellenőrizni, hogy a közintézmények betartják-e ezeket az előírásokat, és meg kell bírságolnia azon hivatalok vezetőit, amelyek ezt nem teszik meg. Ez kifejezetten jó hírnek számít, hiszen a kereset célja az volt, hogy Maros megyében minden közintézmény esetében érvényesüljenek a kisebbségi nyelvhasználatra vonatkozó előírások, ugyanakkor Árus mégis szkeptikus.
Mint elmondta,
„Tehette ezt bátran, mert se a törvényszék nem volt hajlandó megbüntetni az ítélet végrehajtásának elmulasztása miatt (bezzeg a magyar polgármestereket…), se az ügyészség nem hajlandó eljárást indítani ellene hivatali visszaélés miatt” – fogalmazott Árus Zsolt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
1 hozzászólás