
Képünk illusztráció
Fotó: Pál Árpád
A legújabb halasztás értelmében csak áprilistól lesz lehetőségük a betegeknek az ország bármely megyéjében kiváltani az ártámogatott gyógyszerrecepteket. Az intézkedés bevezetésének késlekedése technikai okokkal magyarázható.
2019. január 21., 11:182019. január 21., 11:18
2019. január 21., 11:192019. január 21., 11:19
Noha múlt év júliusában érvénybe lépett a vonatkozó szabályozás, előbb idén január 1-jére, majd a határidő előtt néhány nappal 2019. április 1-jére halasztották annak az intézkedésnek a bevezetését, amely lehetőséget ad a betegeknek arra, hogy az országban bárhol kiválthassák az egészségbiztosítási rendszerben számukra felírt recepteket. Ez leginkább azoknak lenne hasznos, akik más megyékben kapnak kezelést, illetve más megyékbe kell járniuk szakorvosi konzultációra, továbbá azoknak, akik hosszabb időre elutaznak, de krónikus betegségük miatt rendszeresen ki kell váltaniuk gyógyszereiket.
A halasztás azonban várhatóan nem okoz majd gyakori problémát, ugyanis a betegek nem mennek más megyékbe a gyógyszereikért. Tapasztalatai szerint azok a betegek, akik más megyékben kapnak kezelést, illetve egyetemi központok klinikáira vannak beutalva, hazatérésük előtt már ott kiváltják gyógyszereiket – tájékoztatott érdeklődésünkre Melles Melinda, a Hargita Megyei Gyógyszerészkamara elnöke.
„Amikor egy betegnek el kell mennie egy egyetemi központba, hogy például egy új kezelést állítsanak be – amit Hargita megyében nem tudnak –, a felírt gyógyszereket ott ki is kell váltania. Ezekre a helyzetekre nem érvényes, eddig sem volt érvényes. Amit egy kolozsvári egyetemi központban írnak fel, azt ott kell kiváltania a betegnek” – vázolt egy olyan helyzetet Duda Tihamér, amikor nem lesz érvényes a megyék közti átjárhatóság a gyógyszerkiváltás esetében.
A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója megerősítette, hogy az egyszerű ártámogatott gyógyszerreceptek más megyében történő érvényesítését csak áprilistól vezetik be országszerte. Mint mondta, ennek
Duda Tihamér ugyanakkor arról is tájékoztatott, hogy az ártámogatott gyógyszerek más megyékben való kiváltási lehetőségével párhuzamosan két másik elhalasztott intézkedés is bevezetésre kerül. Az egyik a paraklinikai egészségügyi szolgáltatásokra – röntgen, CT-, MRI-, illetve laborvizsgálatok stb. – vonatkozik: ezeket is el lehet majd végeztetni más megyékben.
Lehetőség lesz ugyanakkor arra, hogy azok a szakorvosok is kiállítsanak ártámogatott gyógyszerrecepteket és az egészségbiztosítási rendszerben elszámoltatható egészségügyi szolgáltatásokra feljogosító küldőpapírt, akik olyan magánrendelőkben dolgoznak, amelyek nem állnak szerződéses viszonyban az egészségbiztosítási pénztárral.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
szóljon hozzá!