
Képünk illusztráció
Fotó: Pál Árpád
A legújabb halasztás értelmében csak áprilistól lesz lehetőségük a betegeknek az ország bármely megyéjében kiváltani az ártámogatott gyógyszerrecepteket. Az intézkedés bevezetésének késlekedése technikai okokkal magyarázható.
2019. január 21., 11:182019. január 21., 11:18
2019. január 21., 11:192019. január 21., 11:19
Noha múlt év júliusában érvénybe lépett a vonatkozó szabályozás, előbb idén január 1-jére, majd a határidő előtt néhány nappal 2019. április 1-jére halasztották annak az intézkedésnek a bevezetését, amely lehetőséget ad a betegeknek arra, hogy az országban bárhol kiválthassák az egészségbiztosítási rendszerben számukra felírt recepteket. Ez leginkább azoknak lenne hasznos, akik más megyékben kapnak kezelést, illetve más megyékbe kell járniuk szakorvosi konzultációra, továbbá azoknak, akik hosszabb időre elutaznak, de krónikus betegségük miatt rendszeresen ki kell váltaniuk gyógyszereiket.
A halasztás azonban várhatóan nem okoz majd gyakori problémát, ugyanis a betegek nem mennek más megyékbe a gyógyszereikért. Tapasztalatai szerint azok a betegek, akik más megyékben kapnak kezelést, illetve egyetemi központok klinikáira vannak beutalva, hazatérésük előtt már ott kiváltják gyógyszereiket – tájékoztatott érdeklődésünkre Melles Melinda, a Hargita Megyei Gyógyszerészkamara elnöke.
„Amikor egy betegnek el kell mennie egy egyetemi központba, hogy például egy új kezelést állítsanak be – amit Hargita megyében nem tudnak –, a felírt gyógyszereket ott ki is kell váltania. Ezekre a helyzetekre nem érvényes, eddig sem volt érvényes. Amit egy kolozsvári egyetemi központban írnak fel, azt ott kell kiváltania a betegnek” – vázolt egy olyan helyzetet Duda Tihamér, amikor nem lesz érvényes a megyék közti átjárhatóság a gyógyszerkiváltás esetében.
A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója megerősítette, hogy az egyszerű ártámogatott gyógyszerreceptek más megyében történő érvényesítését csak áprilistól vezetik be országszerte. Mint mondta, ennek
Duda Tihamér ugyanakkor arról is tájékoztatott, hogy az ártámogatott gyógyszerek más megyékben való kiváltási lehetőségével párhuzamosan két másik elhalasztott intézkedés is bevezetésre kerül. Az egyik a paraklinikai egészségügyi szolgáltatásokra – röntgen, CT-, MRI-, illetve laborvizsgálatok stb. – vonatkozik: ezeket is el lehet majd végeztetni más megyékben.
Lehetőség lesz ugyanakkor arra, hogy azok a szakorvosok is kiállítsanak ártámogatott gyógyszerrecepteket és az egészségbiztosítási rendszerben elszámoltatható egészségügyi szolgáltatásokra feljogosító küldőpapírt, akik olyan magánrendelőkben dolgoznak, amelyek nem állnak szerződéses viszonyban az egészségbiztosítási pénztárral.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!