Fotó: Boda L. Gergely
Utcára kerülni nem is olyan nehéz. Elég hozzá egy betegség, válás, vagy munkanélküliség. A marosvásárhelyi 120 férőhelyes Rozmaring utcai hajléktalanszálló is erről tanúskodik. Jelenleg mintegy száz "lakója" van a menedékhelynek.
2010. október 13., 16:242010. október 13., 16:24
2010. október 13., 16:592010. október 13., 16:59
Fotó: Boda L. Gergely
Csak marosvásárhelyieket fogadnak be hosszú távra a polgármesteri hivatal szociális osztálya által működtetett hajléktalanszállóra, azonban sürgősségi esetben bárkit elszállásolnak egy éjszakára. A 120 férőhelyes Rozmaring utcai menedékhely jelenleg mintegy 100 hajléktalannak biztosít átmeneti szállást, bár a fagyos téli esték még csak ezután következnek.
„Akárcsak a tavaly, idén is minden hozzánk fordulót el tudtunk szállásolni” – mondta Székely István, az intézmény vezetője. Nem csak romák igényelnek itt szállást, hozzávetőleg fele-fele arányban román és magyar nemzetiségű „lakói” is vannak a menedékhelynek.
Sokan maradnak lakás nélkül
Zömében egyedülálló férfiak kerülnek ide, de van olyan is, aki családostól, gyerekekkel költözik be. „Átlagban hat hónapra biztosítunk szállást olyan személyek, családok számára, akik otthon nélkül maradtak, vagy még nem kapták meg az igényelt szociális lakást” – tudtuk meg a hajléktalanszálló vezetőjétől. Akadnak olyanok is, akik csupán egy-két éjszakára térnek be. „A cél az, hogy senki ne kerüljön az utcára, valamilyen szinten próbáljuk orvosolni a rászorulók lakásgondjait” – mondta Székely István.
Szigorú házirendnek kell eleget tenni
A polgármesteri hivatal szociális osztályán adhatják le az igényléseket a rászorulók. A menedékhely kapacitását az elmúlt évben bővítette ki a hivatal, kormánytámogatással egy manzárdrésszel toldották meg az épületet. A szálló szigorú működési szabályzata szerint tilos az alkoholfogyasztás, a csendháborítás. A ház „lakóinak” együtt kell működniük a szociális gondozóval, aki segít nekik újra beilleszkedni a társadalomba. Családorvosi ellátást biztosítanak a rászorulóknak, a személyazonossági igazolvány megszerzésében, a munkakeresésben is segítenek nekik, illetve felvilágosítják őket a törvénykezéssel, hivatali intézkedésekkel kapcsolatban is.
Biztonságban érzik magukat?
Jelenleg százan alszanak éjszakánként a házban, de mivel emeletes ágyakkal van felszerelve a szálló, így akár kétszer ennyi személyt is el tudnak szállásolni szükség esetén. „Még nem volt arra példa, hogy bárkit is elküldtünk volna helyhiány miatt, főleg a téli éjszakákon telnek fel a helyek” – mondta Székely István, aki szerint a hajléktalanok biztonságban érzik magukat a szállón, annak ellenére, hogy itt is vannak konfliktusok a lakók között. A nagyvárosi – például budapesti – hajléktalanszállók ezzel szemben nyitottabb jellegűek, ott főleg egy-két éjszakára kapnak menedéket a rászorulók, ha igénylik, de sokan inkább az utca „millió csillagos szállodáját” választják, annyira félnek attól, hogy kirabolják a menedékhelyen. „Nálunk csak marosvásárhelyieket szállásolnak el hosszútávon” – mondta Székely István.
Öt házkutatást hajtottak végre és 10 személyt őrizetbe vettek a rendőrök pénteken Mezőrücsön. Az illetőket testi sértéssel, valamint a közrend és köznyugalom megzavarásával gyanúsítják.
Bárki tehet bejelentést, ha kétségei vannak azzal kapcsolatban, hogy egy nyilvános hely tűzvédelmi intézkedései rendben vannak – jelezte a Maros megyei tűzoltóság, amely több mint egymillió lej értékben szabott ki bírságot három hónap alatt.
Fennáll a szélsőségesség veszélye egész Európában, ezért nagy a tét a májusi választáson – fejtette ki Crin Antonescu elnökjelölt Marosvásárhelyen, ahol előbb a megyei könyvtárba látogatott, majd a sajtónak is nyilatkozott szerda este.
Az utcaseprésért, a háztartási hulladék elszállításáért, de az utcai szemeteskukák kiürítéséért is többet kell majd fizetni Marosvásárhelyen. Az áremelésről és annak mértékéről áprilisi ülésén, csütörtökön dönt a helyi képviselő-testület.
Erős felhőszakadásra, villámlásra és jégesőre figyelmeztetnek a meteorológusok Maros megye területén. Segesváron már le is szakított egy tetőrészt a szél kedden délután.
Csigérszőllősről eltűnt fiatalkorú lányt keres a Maros megyei rendőrség.
Miközben egyre csak épülnek Marosvásárhelyen a tömbházak, az évek során vidékre költözött családok közül többen azon morfondíroznak, hogy talán jó lenne visszaköltözni a városba. Mert nem éri meg naponta többször autóval bejönniük a gyerekekkel iskolába.
Hiába hívtak mentőhelikoptert is, már nem tudták megmenteni annak az embernek az életét, aki egy traktor és egy fa közé szorult hétfőn délután Erdőszentgyörgy környékén – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Húsvét szombatján a falu magyar legényei friss fenyőágakkal díszítik fel a lányos házak kapuit, hogy a hajadon tudja, hány locsolóra számíthat. A városról falura költözöttek is megélik ezt a hagyományt, és ilyenkor érzik: a közösség befogadta őket.
Negyvenhárom utcában terveznek kisebb-nagyobb felújításokat és munkálatokat végezni idén Marosvásárhelyen. Van, ahol már megjelentek a munkagépek és van, ahol csak később fognak, vagy egyáltalán nem.