Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Az egész országra kiterjedő hőségriadót adtak ki a meteorológusok, és ilyen helyzetekre számos előírás érvényes. Az egyik például a pásztorokat is érinti.
2024. július 12., 20:092024. július 12., 20:09
2024. július 12., 20:302024. július 12., 20:30
A hetek óta tartó hőség a hétvégén fog tombolni igazán: a narancssárga jelzésű megyékben a nappali csúcsértékek a 35–40 fokot is elérhetik, a hőmérséklet este sem csökken 20 fok alá. A városokban párakapukkal, ivókutakkal enyhítik a hőségérzetet, de a megyei prefektúra a csütörtöki országos eligazítás nyomán különleges intézkedésekkel készül a kánikulára, illetve olyan egészségügyi javaslatok is megfogalmazódtak, amelyeket érdemes figyelembe vennie a lakosságnak.
A Kovászna Megyei Katasztrófavédelmi Bizottság négyes számú határozatának melléklete, a nyári szezonra kidolgozott akcióterv tartalmazza a vészhelyzetekre vonatkozó előírásokat, a prefektúrán való érdeklődésünkre pedig elmondták, jelen esetben is ezek az intézkedések lesznek alkalmazva. Ez többek között lehetővé teszi a megyei mentőszolgálat számára, hogy
A határozatban szerepel továbbá az egészségügyi ellátás ellenőrzése minden egységben, illetve a sürgősségi gyógyszerkészletek, kiváltképpen a hőséggel összefüggő megbetegedésekre szolgáló orvososságok biztosítása.
További előírás, hogy a száraz időszakokban a fakitermelő cégeket, a vadásztársaságokat és pásztorokat írásban kell figyelmeztetni, hogy
A megyei erdészeti igazgatóság feladata továbbá azoknak a tevékenységi ágazatoknak a nyomon követése, ahol a magas hőmérséklet és a csapadékhiány jellemző körülményei mellett megnő a tűzveszély.
A Kovászna Megyei Katasztrófavédelmi Bizottság figyelmeztet, hogy ezeken a területeken az önkormányzatoknak, gazdasági szereplőknek és egyéb intézményvezetőknek kötelességük speciális megelőzési intézkedéseket hozni, például a gyúlékony eszközöket védeni a napfénytől, korlátozni azokat a munkálatokat, amelyek kedvező feltételeket teremtenek a tűz kialakulásához.
Ágoston László, a Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezérigazgatója kérdésünkre elmondta: a hétvégi hőségriadóra tekintettel összeállítottak egy javaslati listát, amellyel megelőzhető a szélsőséges időjárás miatti rosszullét.
A lakosságnak szánt ajánlások között szerepel, hogy lehetőség szerint kerüljék a 11 és 18 óra közötti napsugárzást, és igyekezzenek légkondicionált térben minél több időt tölteni. A hőségben viseljenek kényelmes, világos színű ruházatot, továbbá kalapot és napszemüveget, fogyasszanak kellő mennyiségű folyadékot, legalább másfél litert anélkül, hogy megvárnák a szomjúság érzetét.
Figyeljenek a megfelelő mértékű zöldség- és gyümölcsfogyasztásra (magas víztartalmú a dinnye, szilva, uborka, paradicsom), ugyanakkor kerüljék a koffeintartalmú italokat, a magas zsírtartalmú élelmiszereket, alkoholt.
Kiemelten gondoskodjanak az idősekről, gyerekekről, szomszédokról és rokonokról, kiváltképpen a betegekre és mozgáskorlátozottakra tekintettel. Az igazgatóság kiemeli, hogy a krónikus betegségekben szenvedők az orvos utasításai szerint folytassák a kezelést. Hasznos, ha ezekben az időszakokban krónikus, szív- és érrendszeri, máj-, vese-, tüdő-, keringési, mentális vagy magas vérnyomásos betegségekben szenvedők konzultálnak a kezelőorvossal, hogy a terápiás sémát a fennálló állapotokhoz igazítsák.
A közegészségügyi igazgatóság javasolja, hogy huzattól, túlzott páratartalomtól és légáramoktól mentes környezet próbáljanak kialakítani a kicsik számára. A csecsemők esetében nem ajánlott ilyenkor az új élelmiszerek bevezetése, esetükben nagyon fontos megfelelő hidratációt biztosítani, az anya olyan gyakran szoptasson, ahányszor a csecsemő kéri.
Akárcsak a felnőtteket, a gyerekeket is könnyed ruházatba kell öltöztetni, és lehetőleg minél több vizet, nagyon gyengén édesített teát, friss és nagyon jól megmosott gyümölcsöt adjanak nekik. A gyermeket naponta legalább egyszer, és szükségszerűen este, lefekvés előtt kell fürdetni, szobahőmérsékletű vízzel.
A munkakörülmények javítása érdekében az igazgatóság javasolja, hogy a munkaadók csökkentsék a fizikai tevékenységek intenzitását és ütemét, biztosítsanak megfelelő szellőztetést a munkahelyeken. Lehetőség szerint oldják meg, hogy a dinamikus és statikus erőfeszítés váltakozó legyen, akárcsak a munkaidőszakok megszervezése, pihenőkkel árnyékos, légáramlatos helyeken. Az alkalmazottaknak biztosítsanak szükséges ivóvizet, egyéni védőfelszerelést és zuhanyzót.
Általános ajánlások a vörös kódú helyzetekre
Csökkentse az utazásokat a lényegesekre, ne utazzon 11 – 17 óra között;
fogyasszon napi 2–4 liter folyadékot;
ne fogyasszon alkoholt;
ha krónikus betegsége van, rendszeresen, sok vízzel vegye be gyógyszereit;
kerülje a nehéz és nagy étkezéseket;
csak indokolt esetben vegye igénybe a kórházi vagy sürgősségi orvosi szolgáltatásokat, aktuális egészségügyi problémáival forduljon háziorvosához.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!