Ami nem ment, azt nem erőltették tovább

Ami nem ment, azt nem erőltették tovább

Csíkszentkirály Polgármesteri Hivatalának épülete. Több mint két évtizeddel ezelőtt ide jártak ügyet intézni a csíkszentlélekiek is

Fotó: Gábos Albin

Napra pontosan húsz esztendővel ezelőtt – 2003. február 23-án – zajlott az a népszavazás, amelyen eldőlt: a mamutközség Csíkszentkirály három önálló közigazgatási egységre bomlik. Egy 1968-as „kényszerházasság” 35 év után válással végződött.

Kozán István

2023. február 23., 11:032023. február 23., 11:03

2023. február 23., 11:092023. február 23., 11:09

Ami ma természetesnek tűnik, arról évtizedekkel ezelőtt háromszor is népszavazást kellett tartani – no nem azért, mert háromlépcsős volt a referendum, hanem, mert az első kettőn kevesen járultak az urnákhoz.

Ma már nyilvánvaló, hogy a mindszentieknek nem kell húsz kilométert megtenniük a községházáig (csak hármat-négyet), akárcsak az, hogy a szentimreiek is saját településükön intézhetik az adminisztratív ügyeiket.

Csíkszentkirályon 2003. február 23-án tartottak érvényes népszavazást arról, hogy két új községet hoznak létre: Csíkszentimrét és Csíkszentléleket, miközben az addigi Csíkszentkirály számára is megmarad a községi besorolás. Pál Péter közgazdásszal, közigazgatási szakemberrel, Csíkszentkirály 2000 és 2004 közötti alpolgármesterével idéztük fel a múltat.

Tizenhárom évig „készültek”

„Az emberek egy részében már a rendszerváltás pillanatában megfogalmazódott az óhaj, hogy vissza kellene állítani az 1968 előtti közigazgatási állapotokat: azaz ismét önálló községnek kellene lennie Csíkszentkirálynak, Csíkszentimrének és Csíkszentléleknek.

Idézet
Az igény érthető volt, hiszen tudjuk, hogy amit erőszakkal raknak össze, az előbb-utóbb széthullhat”

– ugrottunk vissza az időben Pál Péterrel.

Ha ekkora volt az igény, akkor miért kellett minderre tizenhárom esztendőt várni? – kérdeztük.

„Azért, mert nem volt mindenki számára égetően fontos a szétválás. A községközpont, Szentkirály lakói számára nem volt sürgős a szétválás, nekik ugyanis közel volt a községháza, így

Idézet
a napi ügyintézésben nem kellett huszonkét kilométert utazniuk, áthaladva a forgalmas megyeszékhelyen, mint a mindszentieknek.

A szentimreiek pedig jogosan aggódtak azért, hogy a leválás után milyen forrásokból fogják működtetni a saját közigazgatásukat – ráadásul azt is szem előtt tartották, hogy a jól adózó ásványvíz-palackozó Szentkirályon maradna.

Idézet
Mindezek mellett alá kell húznunk: a szétválást leginkább a szentlélekiek, mindszentiek és a fitódiak akarták, nekik – nekünk – ugyanis nagyon távol volt a községháza.

És ha már itt tartunk, ejtsünk szót arról is, hogy ma természetes, hogy a helyi közigazgatások sok milliós nagyságrendű költségvetések felett döntenek (főleg, ha kihasználják az európai uniós és a kormányzati forrásokat), a kilencvenes években és a kétezres évek első felében azonban nem így volt. Csíkszentkirály abból a kevés pénzből, ami fölött dönthetett, a saját településének a problémáit próbálta megoldani – korántsem elítélendő módon –, így azonban már nem sok jutott a végeken lévő többi falunak, például Mindszentnek.”

A megyésítéskor egy nagy települést alkottak, a 2000-es évek elején referendummal szétváltak

Ugorjunk vissza 1968-ba

Készülve a referendumra, az akkori alpolgármester kikérte a levéltárból annak az 1968-as gyűlésnek a jegyzőkönyvét, amelyen a leendő mamutközségről döntöttek.

Idézet
Gyakorlatilag az embereket kész tény elé állították: azt kérdezte a Román Kommunista Párttól kirendelt illető, hogy Csíkszentgyörgyhöz vagy Csíkszentkirályhoz akarnak csatlakozni a mindszentiek, fitódiak és szentlélekiek. A gyűlés jegyzőkönyve szerint egy helybéli – nem tudni, hogy saját akaratából, vagy a párt előzetes nyomására – felállt és azt mondta: »legyen Szentkirály«.

Akkor még azt is megígérték, hogy utat fognak építeni Szentlélek és Szentkirály közé, ami légvonalban mindössze három kilométerre fekszik egymástól. Ebből az ígéretből azonban jól tudjuk, nem lett semmi. Létrejött viszont a hét települést – Csíkszentkirályt, Csíkszentimrét, Büdösfürdőt, Csíkszentléleket, Mindszentet, Fitódot és Husszúaszót – magába foglaló mamutközség.”

Három a magyar igazság

Elsőre (2001-ben), de még másodjára sem jött össze a kellő részvételi arány, ezért 2003. február 23-ra írták ki a harmadik népszavazást. „Ez lesz a harmadik és feltehetően az utolsó próbálkozás, az első két alkalommal az egyenesen nem érintett települések távolmaradása miatt fulladt kudarcba a próbálkozás.

Idézet
Három a magyar igazság, vagy harmadik az Isten igaza – két mondás is reményt adhat a falujuk leválásában bizakodóknak”

– írta Szondy Zoltán újságíró a Hargita Népe napilapban 2003. február 21-én. Azért fogalmazott így Szondy, mert tisztában volt azzal, hogy

a vonatkozó jogszabály értelmében minden érintett település szavazatra jogosult lakosságának legalább fele plusz egy személynek részt kell vennie a referendumon.

„Itt említem meg érdekességként: a harmadik népszavazás napján órákon át kerestük Hosszúaszó egyetlen állandó lakóját (aki egy személyben jelentette a tanyavilág százszázalékos lakosságát), hogy megfeleljünk a törvényes előírásnak.

Idézet
Két kérdés szerepelt a szavazólapon, az egyik Csíkszentimre, a másik Csíkszentlélek újraalakítására vonatkozott”

– magyarázta Pál Péter, aki kérésünkre előkereste a korabeli beszámolókat.

„A szavazás napján Rédai Attilának, a Krónika napilap újságírójának a következőt nyilatkoztam: »magas a részvételi arány, ezért harmadszorra sikerrel járhat a referendum. Az előző két próbálkozásra nem gyűlt össze a referendum érvényességéhez szükséges részvételi arány.

Idézet
Ezúttal minden bizonnyal nem lesz gond, ugyanis délután öt órakor, az urnazárás előtt három órával a részleges összesítés szerint már minden szavazókörzetben többen mentek el szavazni, mint a szükséges ötven százalék plusz egy; az egész községszintjén már megközelítette a hatvan százalékot.

Egyébként a rendszerváltozás óta nem történt még ekkora megmozdulás az érintett falvakban. Ezúttal komolyan vették a polgárok a kiírást«.”

Galéria

Csíkszentlélek Polgármesteri Hivatalának épülete. Húsz éve a nulláról kellett kezdeniük

Fotó: Veres Nándor

Törvény egy esztendő múlva

A referendum tehát sikeres lett, az új közigazgatási egységekről azonban csak egy év múlva, 2004-ben született jogszabály. 2004 áprilisában jelent meg a 84-es számú törvény a Hivatalos Közlönyben, onnantól a következő helyhatósági választásig – mindössze néhány hónapig – a három új községnek egy-egy megbízott polgármestere volt, őket Mircea Dușa akkori prefektus nevezte ki, még áprilisban.

Idézet
Én Csíkszentléleket képviseltem megbízott polgármesterként, Csíkszentimrét Kencse Előd, Csíkszentkirálynak pedig maradt Balló István”

– emlékezett vissza Pál Péter.

Az új községekben az ügyintézés két – prefektusi rendelettel kinevezett – küldöttre hárult, az egyiknek polgármesteri hatásköre volt, a másiknak pedig alpolgármesteri. Keresztes Balázst Csíkszentlélek alpolgármesterévé, Fülöp Kingát Csíkszentimre alpolgármesterévé nevezték ki.

Galéria

Csíkszentimre madártávlatból. Csíkszentkirály nélkül is tudott fejlődni a település

Fotó: Pinti Attila

Nehéz időszak, de megérte

Nem kérdés, hogy a szétválás után Csíkszentléleknek jutott a legnehezebb feladat.

„Épületeink nem voltak, a jelenlegi községházában, amely szövetkezeti tulajdonban volt, akkortájt kocsma működött. Közigazgatásban jártas szakembereket is nehéz volt toborozni.

Idézet
Az elején nagyon kevés pénzből kellett gazdálkodnunk, alkalmazottaink minimálbéren voltak. Első lépésként az épületet kellett községházává alakítanunk. Húsz év távlatából visszatekintve azonban azt mondhatom, jó döntés volt a szétválás.

Szentimre például rohamosan kezdett fejlődni önálló egységként. Ma természetesnek vesszük a felújított útjainkat, arra azonban emlékeztetnünk kell legalább saját magunkat, hogy a kilencvenes években az érintett falvak infrastruktúrája olyan lerobbant állapotban volt, mintha az 1970-es években lettünk volna.

Idézet
Egyes megyei utakon például a buszjárat egyszerűen nem tudott közlekedni, csak úgynevezett traktorbuszok jártak. A telefonszolgáltatásokkal is gondok voltak. Ezt a hátrányt kellett valahogy behozni.

Mégis a legfontosabb az volt, hogy a helybélieknek ne kelljen húsz kilométert utazniuk azért, hogy az ő közigazgatásuk kiszolgálja őket. Jól emlékszem, hogy amíg Szentkirályhoz tartozott Mindszent, délutánonként fogadóórát tartottam otthon, mert a helybéliek hozzám hozták a különböző papírokat, amelyeket másnap a szentkirályi hivatalba szállítottam. Ez azonban egyik napról a másikra megváltozott.”

Zárásként Pál Péter fontosnak tartotta megjegyezni: „Ha visszatekintettünk húsz évet, akkor itt az alkalom, hogy előre is nézzünk. Azt látom, hogy a következő évek ismét a társulásokról szólnak, igaz más formában. Ma már metropoliszövezetekben érdemes gondolkodni, mert a következő húsz év remélhetőleg az ilyen típusú összefogások formájában hoz nagyobb fejlődést a térségnek.”

Nemcsak Csíkszentkirályról volt szó

A 2004-ből származó 84-es számú törvénnyel országszerte több megyében hoztak létre községeket, mi csak a hargitaiakat említjük. Ennek a jogszabálynak a következtében jött létre Fenyéd község mellett Máréfalva község, Bögöz község mellett Galambfalva község (utóbbi magába foglalta Kisgalambfalvát és Nagygalambfalvát). Ugyancsak a 84-es törvény szabályozta Madéfalva átszervezését is, így Madéfalva mellett létrejött Csíkrákos (utóbbihoz került Göröcsfalva), valamint Csicsó község (Csaracsóval együtt). Ez a törvény egyúttal arról is rendelkezett, hogy Betfalvát Bögöz községtől Székelykeresztúrhoz csatolják.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 27., szerda

Kiszorultak a hölgyek a megyei tanácsosi listáról

Az eddigi három hölgy helyett csak egy fogja képviselni a közösségét és a szebbik nemet Maros Megye Tanácsában ősztől. A megyei RMDSZ-es önkormányzati jelöltek sorrendjét kedden délután fogadták el.

Kiszorultak a hölgyek a megyei tanácsosi listáról
2024. március 27., szerda

Egy kicsit elromlik az idő nagyhét második felére

Esőre és megélénkülő szélre lehet számítani az ország nagy részén péntek estig – figyelmeztetnek az Országos Meteorológiai Szolgálattól.

Egy kicsit elromlik az idő nagyhét második felére
2024. március 27., szerda

A Kárpátok sétány lakóival is találkozót szervez Soós Zoltán

A Kárpátok sétány lakóit is beszélgetésre invitálja Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester, a találkozón a jelenlegi és jövőbeli projektekről értekeznek szerdán délután – tájékoztatják a lakosságot a városháza Facebook-oldalán.

A Kárpátok sétány lakóival is találkozót szervez Soós Zoltán
2024. március 27., szerda

Visszatér a gyergyói húsvéti határkerülés

Régi hagyomány Gyergyószéken a húsvéti határkerülés, amely a kommunizmus időszakáig élt, majd 1990 után ismét rendszeresen megszervezik. Járványidőben, majd tavaly a felázott földek miatt erre nem kerülhetett, de idén újra elindulnak a lovasok.

Visszatér a gyergyói húsvéti határkerülés
2024. március 27., szerda

Tehetetlenek a hatóságok az illegális virágárusokkal szemben

Kempingasztalokon, kartondobozokon kínálják eladásra virágaikat a forgalmasabb csíkszeredai közterületeken a román vidékekről érkező virágárusok. Ez tisztességtelen konkurenciát jelent, de nem lehet hatékonyan fellépni ellene.

Tehetetlenek a hatóságok az illegális virágárusokkal szemben
2024. március 27., szerda

Napirenden az RCA-árbefagyasztás meghosszabbítása, meg is van az új határidő

A pénzügyminisztérium javasolja, hogy hosszabbítsák meg június 30-ig a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (RCA) árának befagyasztását; az erről szóló tervezetet már közvitára bocsátották – jelentette be Marcel Boloş tárcavezető.

Napirenden az RCA-árbefagyasztás meghosszabbítása, meg is van az új határidő
2024. március 27., szerda

Töretlen sikernek örvend a Vitamix biobolthálózat

Megállíthatatlan ütemben fejlődik a Vitamix biobolt-hálózat. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy a családi vállalkozásként indult cég éppen a 65. üzletét nyitotta meg Székelyudvarhelyen. Ennek apropóján beszélgettünk Benedek Zsuzsa társtulajdonossal.

Töretlen sikernek örvend a Vitamix biobolthálózat
2024. március 27., szerda

Van-e B tervünk elbukott érettségi és/vagy felvételi esetére?

Már évek óta ismétlődő tendencia az erdélyi magyar diákság körében, hogy a középiskolát elvégző tanulók közel fele az oktatási rendszer peremére szorul, és időszakosan, vagy akár végzetesen megreked a képességfelmérők megdönthetetlennek vélt kapui előtt.

Van-e B tervünk elbukott érettségi és/vagy felvételi esetére?
2024. március 27., szerda

Bod Péter Ákos tart előadást Székelyudvarhelyen

Bod Péter Ákos közgazdász, politikus, egyetemi tanár tart előadást Székelyudvarhelyen a Romániai Magyar Közgazdász Társaság meghívására március 28-án, csütörtökön.

Bod Péter Ákos tart előadást Székelyudvarhelyen
2024. március 27., szerda

Szerdán is vízszünetre kell számítani Székelyudvarhely több utcájában

Vízszünetre hívják fel a székelyudvarhelyi Templom, Ugron Gábor és Orbán Balázs utcák lakóinak figyelmét, amelyet előreláthatóan délután öt órakor oldanak fel.

Szerdán is vízszünetre kell számítani Székelyudvarhely több utcájában
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!