
Sokan az utolsó napokra hagyják a karácsonyfa vásárlását, főleg azért, mert nincs ahol tárolják
Fotó: Erdély Bálint Előd
Vágott nordmann-fenyőkkel árasztották el a karácsonyfa-piacokat Székelyföld-szerte, a lucfenyő és ezüstfenyő egyre inkább veszít népszerűségéből, jóval kevesebb példányt kínálnak eladásra, mint évekkel ezelőtt. Az árakat tekintve a tavalyiakhoz hasonló árban kínálják a fákat, a kisebbeket 40-60 lej között, a 2-3 méteres fenyőkért 150-400 lej közötti összeget kell fizetni, az ennél magasabb és szép példányoknak azonban ennél jóval borsosabb az ára.
2022. december 16., 09:022022. december 16., 09:02
2022. december 16., 13:182022. december 16., 13:18
Csíkszeredában több helyszínen is lehet vágott fenyőfákat vásárolni karácsonyra, azonban vannak a városban és környékén csemetekertek, ahol a vásárló saját maga választhatja ki, melyik fát vágassa ki, kérésre pedig házhoz is szállítják a fákat. A promenád közelében ideiglenes jelleggel működő karácsonyfa-piacon a hét eleje óta kínálják a kaukázusi jegenyefenyőt vagy más nevén a nordmann-fenyőt. Az eladó elmondása szerint
A legkisebbeket 60 lejért, a nagyobbakat 150 lejért adja. Szintén nordmann-fenyőket árulnak a megyei könyvtár közelében lévő parkolóban is. Biró Zoltán gyergyóalfalvi eladó érdeklődésünkre elmondta, hogy a múlt hét eleje óta kínálják eladásra Csíkszeredában a karácsonyfának valót, amelyeket Magyarországról hoztak, és ahogy telnek a napok, úgy növekszik a vevők száma. Ő is egyetértett azzal, hogy
Tőle tudjuk, hogy a fákat 50-400 lej közötti áron kínálják, mérettől és formától függően, adott esetben 10-20 lejjel alkudható az áruk. „Adtunk már el egy 5 méteres fenyőt 700 lejért is” – példálózott. Néhány ezüstfenyőt szintén eladásra hoztak, amelyeket olcsóbban, azaz 60-80-100 lej körüli áron adják méretüktől függően. Földlabdás fenyőik is vannak 150-180 lejes áron. Érdeklődésünkre elmondta,
A Haladás utcai ezüstfenyő faiskola és csemetekertesek is megerősítették, hogy ugyanannyiért adják idén is a fenyőket, mint tavaly, azaz a 1,5-3 méteres ezüstfenyőkért 150 lejt, a 3-4 méteresekért 200 lejt kérnek el.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az egyik csíkszeredai nagyáruházban a földlabdás 100-150 centiméteres ezüstfenyőket 85 lejért lehet megvásárolni. A közeli barkácsáruházban pedig a legolcsóbban lehet fát vásárolni,
A fa törzsének meghegyezéséért 5 lejt, a csomagolásért 4 lejt kérnek. Ugyanakkor a vágott és földlabdás fák mellett műfenyők széles választékából is lehet válogatni. A ledes izzókkal ellátott darabok közül a legdrágább 1560 lejbe került, de
Marosvásárhelyen is bő választék van a karácsonyfákból. A Cuza Voda utcai nagypiacon több kereskedő is kínálja a hagyományos lucfenyőket. A kisebbek 50 lejtől kezdődnek, a terebélyesebbek ára 200 lejig is elér. Alkudni is lehet, sőt kell is. A leveleit gyorsan elhullató lucfenyő mellett egyre inkább teret hódit itt is a dúsabb nordmann-fenyő. Ebből is bő választék van a nagy piacon, az ára magasabb, de
A nagyáruházakban többségében is naponta több száz ilyen típusú fenyőt értékesítenek. Itt a mérettől függ az ára, a kisebbek 80, a nagyobbak 120 lejbe kerülnek. Ezüstfenyőt nagyon ritkán lehet látni, pedig az is keresett. A cserepes fenyők 55 lejtől kezdődnek, ezek általában kisebbek, mint egy méteresek.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Székelyudvarhelyen ugyancsak a nordmann-fenyők uralják a piacot, ezeket több helyszínen is meg lehet vásárolni magán és bérelt területeken. A kereskedők általában 65-70 lejért kínálják a kisebb, nagyjából egyméteres fenyőket, a három méteresekért vagy nagyobbakért pedig 220-300 lejt is elkérnek. Zörgő Noémi, Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának szóvivője lapunknak elmondta, hogy idén sem árusítanak fenyőfákat közterületen. Hozzátette, az árusok engedélyeit a helyi rendőrség munkatársai ellenőrzik.
Gyergyószentmiklóson egy kereskedőnél 90 lej és 390 lej között változik a nordmann-fenyőket ára.
Egy korábbi cikkünkben részletesen ismertettük a fenyőfajtákat, akkor azt írtuk, hogy a klasszikus karácsonyfa a közönséges lucfenyő (Picea abies). Ez a fa szokott a legolcsóbb lenni, mégis egyre jobban veszít népszerűségéből. Ennek oka, hogy
De ennek a fának az illata nagyon kellemes és erős. A fiatal kaukázusi jegenyefenyő vagy más nevén nordmann fenyő (Abies nordmanniana) sokkal tömöttebb, mint a hasonló korú lucfenyő, a fának eleve szabályos kúpszerűre alakul a koronája. Leveleit alig vagy egyáltalán nem hullatja el. Jellegzetes fenyőillata kevés vagy alig van, inkább csak a levelek megdörzsölésekor szabadul fel. Az ezüstfenyő vagy szúrós luc (Picea pungens) szintén tömött, természetes körülmények között is szép, szabályos koronát nevelő növény. Karácsonyfaként érdekessége a kékes, ezüstös színe, hátrányát már neve is mutatja, ugyanis ebből lesz a legszúrósabb karácsonyfa.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A 2026-os költségvetést el fogja fogadni a parlament, és a kormánykoalíció Ilie Bolojan miniszterelnök vezetésével folytatja a munkát a 2027-re tervezett kormányfőcseréig – jelentette ki szerdán Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Tizenhárom középület tetejére szerelnek fel napelemeket Farkaslaka községben egy pályázat részeként, ami jelentős spórlást jelent majd a villanyszámlákon. A hosszú távú cél az, hogy teljes egészében megtermeljék az elfogyasztott áramot.
Százharminckét millió eurós beruházás zajlik a marosvásárhelyi orvosi egyetemen, ahol több mint tízezer diák tanul – derült ki Leonard Azamfirei rektor beszámolójából, aki a Marosvásárhelyen megvásárolt épületek sorsáról is beszélt.
Az Eurostat szerdán közzétett adatai szerint februárban 2,1 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban az előző havi 2 százalékról. A tagállamok közül továbbra is Romániában volt a legmagasabb az infláció, 8,3 százalék.
A jövő héten esedékes próbaérettségi bojkottálására biztatják a tanárokat az oktatási szakszervezetek.
Elfogadta szerdán a szenátus első házként azt a törvénytervezetet, amely szerint 2026-ban országos szinten 859 barnamedve megelőző célú kilövését engedélyezik a populáció szabályozása érdekében.
Ittas sofőr okozott anyagi kárral járó balesetet Csíkszeredában kedden, de Gyergyószentmiklóson és Székelyudvarhelyen is alkoholos befolyásoltság alatt vezető sofőröket szűrtek ki a rendőrök – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Többször látták Székelyszenterzsébeten a kifejlett medvét, amely kedden egy szürkemarhát is megölt, jelentős kárt okozva a gazdának. Később ismét visszatért a helyszínre a nagyvad, így kénytelenek voltak kilőni azt.
Több okból is takarékosságra kényszerülnek a Szent György Napok szervezői, de a vízzel félig telt pohár tele felét nézik: az erdélyi és helyi fellépőkkel az egymásra figyelés, a találkozások öröme jobban megélhető.
Lezárták a csíksomlyói borvízforrás környékét egy szalaggal miután a laborvizsgálatok Coliform baktériumok jelenlétét mutatták ki vízben. Feltehetően a forrás magától kitisztul és napokon belül újra iható lesz a vize.
szóljon hozzá!