Több csíki településen megkapták már a helyi önkormányzatok által leszerződött almát a diákok, Csíkszeredában pedig folyamatban van a közbeszerzési eljárás. A megyei tanács ugyanakkor a finanszírozási szabályok módosítását szeretné elérni.
2011. december 13., 16:292011. december 13., 16:29
2011. december 13., 17:362011. december 13., 17:36
Nem egész tanévben, de egy bizonyos időszakra a kifli és tej mellé almát is biztosíthatnak az önkormányzatok az iskolásoknak. Antal Attila alpolgármester elmondása szerint Csíkszeredában most van folyamatban a közbeszerzési eljárás és januártól kaphatnak 39 napig almát a csíkszeredai diákok, mintegy 3500 gyerek. Az alpolgármester szerint 41.000 lej értékű a közbeszerzés, és azért 39 napra szerződik le a gyümölcsöt, mert ennyi napra téríti meg az önkormányzatnak az alma árát a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség.
A vidéki településeknek tavaly a megyei önkormányzat biztosította a gyümölcsöt, idén pedig a települések egyenként kötöttek szerződést a beszállítókkal. Borboly Csaba, a megyei tanács elnöke elmondta, fontosnak tartanák a gyümölcs biztosítását a gyerekeknek, azonban erre máshonnan kellene elvegyék a pénzt, mert bár megtérítik számukra ezt a költséget, amikor megérkezik, tovább is kell utalniuk azt a központi költségvetésbe. A megyei tanács elnöke szerint ez a szabály nem megfelelő, ezért javaslatot tettek le a finanszírozási mód megváltoztatására.
A csíki községek többségében már megkapták, vagy most van folyamatban az alma kiadása a gyerekeknek. Csíkdánfalván, ahonnan egy olvasónk nemrég reklamálta, hogy az ottani gyerekek almája még nem érkezett meg, Gáll Attila megbízott polgármester elmondta, megkötötték a szerződést egy céggel, amely erre a hónapra, az e havi 16 tanítási nap idejére szállít almát a gyerekeknek.
Csíkszentdomokoson a tanévkezdéstől az év végéig szóló időszakra szállít almát az önkormányzattal kötött szerződés szerint az ezzel megbízott cég – tudtuk meg Ferencz Alajos polgármestertől. Közölte, ha a cég tud almát szerezni, akkor szeretnék jövőben is folytatni a programot.
Csíkszentmártonban is decemberre szerződött almát a diákoknak az önkormányzat, amint Gergely András polgármester közölte, úgy szállítja majd ki a cég a gyümölcsöt, ahogy azt az iskolával megegyezik.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!