Vihar után Balánbányán. A víz rengeteg káros anyagot mosott le a bányaúti városrészre
Fotó: Balánbánya Facebook-oldala
Folyamatos veszélyforrást jelent az egykori balánbányai rézbánya bezárása után végzett tájrendezési munkálatok hiányos kivitelezése, a városban folyamatosan tartanak a nagy mennyiségű steril anyag esetleges környezetkárosító hatásaitól. A múlt heti vihar következtében a nagy mennyiségű víz rengeteg káros anyagot mosott le a bányaúti városrészre.
2018. augusztus 29., 15:092018. augusztus 29., 15:09
A Minvest Deva központhoz tartozó bányaegység balánbányai kirendeltségénél 1802 és 2006 között végeztek széleskörű kitermelési tevékenységet, igaz, ebben az időszakban több alkalommal is felfüggesztették a bányászatot, a bányát azonban csak 2006-ban zárták be véglegesen. Ezt követően a gazdasági minisztérium által finanszírozott bányabezárási program által az ökológiai terveknek megfelelően a zagytározók stabilizálása, ezek termőfölddel történő befödése többnyire megtörtént, ám a munkálatokat később felfüggesztették, így
Az egykori bánya legsúlyosabb rizikófaktora az egész felcsíki térségre veszélyt jelentő várbükki ülepítő volt, ennek ökológiai katasztrófához közeli helyzetére 2012-ben hívták fel a figyelmet. Mint ismert, a zagytározó helyén tó volt, és a víz olyan kőzetőrleményt tartalmazott, amely soha nem áll össze. Így egy nagyobb vízmennyiség bármikor elmozdíthatta volna, és akkor 11 millió köbméter zagy zúdult volna a felcsíki falvakra. A zagytározót végül 2016-ban egy 83 millió lejes beruházásnak köszönhetően felszámolták, ám
Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a múlt pénteki vihar után Balánbányán kialakult vészhelyzet, amely során
– tudtuk meg Demeter Attilától, a balánbányai önkormányzat illetékesétől.
Mint mondta, rengetegszer jelezték már a meddőhányó hordozta veszélyeket az illetékes szerveknek, főként a megyei prefektusi hivatalnak, de a problémát senki sem vette komolyan. A Carol meddőhányóval szemben állnak továbbá a bányapataki felszíni fejtés maradványai, ahol semmilyen „ökologizálás” (például faültetés) nem történt. Bár utóbbinál régen erős támfalakat építettek, ezek ma már teljesen alá vannak mosva, több részen beomlottak, így az ott található törmeléket és steril anyagot szintén mossa lefelé az ár.
– nehezményezte Demeter.
Hozzátette, a bányabezárási projektbe bele volt foglalva, hogy meg kellett volna történnie a tájrendezésnek a meddőhányó területén, például be kellett volna fásítani.
Balánbányán továbbra sem oldódott meg végérvényesen a bányaszennyezés
Fotó: Balánbánya Facebook-oldala
„Valamilyen szinten végeztek tájrendezési munkálatokat, ágakból kosarakat fontak, és másfél méterenként kihelyezték ezeket, de alig öt év alatt tönkrementek, és azóta csórén áll. A jelenlegi helyzet szinte ugyanolyan súlyos, mint a várbükki ülepítő esetében volt, hiszen nagy mennyiségű steril anyagról van szó, és az első négy ház van a legnagyobb veszélyben, hiszen az ott lakók még az otthonaikat sem tudják elhagyni, ha az utat is elárasztja a törmelék. Most is két-három napig folyamatosan azon dolgoztunk, hogy járhatóvá tegyük az utat, de sürgősen segítségre lenne szükségünk, hiszen megfelelő felszereléseink sincsenek, és egyre rosszabb a helyzet” – hangsúlyozta Demeter.
Zárásként arra is kitért: leginkább arra lenne szükség, hogy egy minisztériumi szakbizottság – amelynek éppen levelet készülnek küldeni – megvizsgálja a helyzetet, és szakemberek állapítsák meg, mi lenne a legjobb megoldás.
Pro Urbe-díjra és Díszpolgári címre javasolhatnak a közösségért és a városért önzetlenül munkálkodó személyeket a gyergyószentmiklósiak, november 18-ig.
Szinte egyik pillanatról a másikra maradhat pedagógusok nélkül a közoktatási rendszer tíz–tizen-egynéhány éven belül, és egyes szakemberek szerint már most késő ezt megelőzni. A pedagógushiány már tapasztalható, de ez még a jelenség enyhébb formája.
Bonyolult diagramm szerint működik Marosvásárhely okosjelzőlámpás rendszere: a gyalogosok a gomb megnyomása után 10 és 138 másodperc közötti időközönként kapnak szabad utat a „zöld hullámra” tervezett közlekedés miatt.
Erdély Bálint Előd: Földanya, Magyari Hunor: L(égi) fotók és Balázs Attila: Időtlen lelkek című fotókiállítását nyitják meg szerdán délután Székelyudvarhelyen – három különböző helyszínen és időpontban.
Öngyilkosságot követett el a csíkszeredai börtön egyik cellájában egy 20 éves férfi, aki előzetes letartóztatásban volt emberölési kísérlet miatt.
A szenny- és ivóvízhálózatok kiépítése miatt vannak forgalomkorlátozások több helyszínen a 13A jelzésű országút felsősófalvi szakaszán. Idén már nem tudja teljesen befejezni a munkálatokat a kivitelező, hamarosan leállás várható.
Egy férfit kórházba kellett szállítani, valamint két órán át volt lezárva a forgalom a 13A jelzésű országúton, Farkaslaka határában, ahol két jármű ütközött össze – közli a Hargita Megyei rendőr-főkapitányság.
Szerencsére sérülések nélkül megúszta a balesetet az a sofőr, aki autójával egy sáncba sodródott hétvégén Csíkszeredában. Az autóvezető jelentette az esetet a 112-es segélyhívó számon.
Hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
Mit neked, utókor emlékül átadok. Értékőrző barangolás szülőföldemen címmel jelent meg Salamon Ferenc helytörténész, tanár legújabb kötete. November 5-én, kedden 18 órától a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban tárják az olvasók elé.
1 hozzászólás