Fotó: Pinti Attila
Építkezési törmelékeket, gumiabroncsokat, vegyszeres palackokat és még sok más lakossági hulladékot fog befogadni a csíkszeredai hulladékudvar, amelynek kivitelezési szerződését csütörtökön írta alá a városvezetés. Várhatóan jövőben elindítják.
2024. december 05., 15:592024. december 05., 15:59
Hiánypótló lesz majd a digitalizált hulladékgyűjtő központ, amelynek megvalósíthatósági tanulmányát májusban fogadta el a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület, szeptemberben pedig a közbeszerzést indították el a kivitelezésre.
A nyertes céggel, a Hargita megyei Viadukt Kft.-vel csütörtökön írta alá a kivitelezési szerződést a csíkszeredai városvezetés. Korodi Attila polgármester és Bors Béla alpolgármester az Eco-Csík Kft. Hajnal utca 34. szám alatti székhelyén tartottak ez alkalomból sajtótájékoztatót, a leendő hulladékudvar helyszíne ugyanis a székhely közvetlen szomszédságában lesz kialakítva.
– osztotta meg a polgármester.
Fotó: Pinti Attila
Közben a tervrajzot is megmutatta, amelyen látható volt a kamionmérleg kijelölt helye, a zöldövezetek helye, a különböző méretű és típusú konténerek helye.
– mondta Bors Béla alpolgármester. Hozzátette, ez egy országos projekt része, Hargita megye több pontján dolgoznak hasonló hulladékudvar létesítésén. A konténerek beszerzését pedig központosított rendszerben a kormány bonyolítja le.
Fotó: Pinti Attila
Eredetileg idén ősszel kellett volna befejezni a projekteket, de a pályázat kiírója jövő év őszéig hosszabbította meg a megvalósítás határidejét országos szinten.
A hulladékudvarba ingyenes adhatja majd le a lakosság néhány köbméterig az építkezési törmeléket, hűtött konténer lesz továbbá a kisállattetemeknek, a létesítmény fogadja még többek között a gumiabroncsokat, lejárt gyógyszereket, vegyszeres palackokat, síküvegeket, használt bútorokat, valamint elektromos-, műanyag-, papír-, karton-, zöld-, fém-, és textilhulladékokat.
A csíkszeredai létesítmény 2900 négyzetméteren terül majd el az Eco-Csík hulladékgazdákodási vállalat hátsó udvarán. A betonozott platformon 17 konténer kap helyet – köztük egy irodahelyiség, illetve egy hűtött konténer kisállat-tetemek számára –, és a platformot 600 négyzetméternyi zöldfelület övezi.
A konténerekbe 12 hulladéktípust adhat le a lakosság:
1. veszélyes hulladékok (pl. gyógyszerek, vegyszerek, autó akkumulátorok);
2. textil hulladékok;
3. elektromos hulladékok;
4. papír/karton;
5. műanyag;
6. fa/bútor;
7. üveg;
8. gumiabroncs;
9. fém;
10. kerti hulladék;
11. építési és bontási hulladék;
12. kisállattetemek.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő csomag a pénteki kormányülésen való jóváhagyását követően a parlament elé kerül.
Július nagy részében az ilyenkor megszokottnál melegebb és szárazabb idő várható országszerte, valamivel több csapadékra csak jövő héten számíthatunk – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat július 7-től augusztus 4-ig érvényes előrejelzéséből.
Tüntetésre készülnek Parajdon, emiatt forgalomkorlátozás lesz szombaton délelőtt a településen.
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: az államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Munkálatok zajlanak Szentegyházán a Gábor Áron Szakközépiskola bentlakásának közelében, lezárják a közeli parkolót.
szóljon hozzá!