
Fotó: Borbély Fanni
Noha az eredeti elképzelések szerint szeptember végére el kellett volna készülnie a digitalizált hulladékgyűjtő központnak Csíkszeredában, ehhez képest egyelőre még csak a közbeszerzésnél tart a projekt. A városháza szerdáig várja a cégek ajánlatait a hulladékgyűjtő udvar kialakítására, és amennyiben sikeresen zárul a versenytárgyalás, idén hozzáfoghatnak a munkálatokhoz.
2024. október 08., 13:312024. október 08., 13:31
A csíkszeredai önkormányzat az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) támogatásával készült az újrahasznosítható hulladékok átvételére alkalmas digitalizált hulladékudvar létrehozására. Bár a projektet szeptember 30-ig kellett volna befejezni, a pályázat kiírója meghosszabbította a megvalósítás határidejét – tudtuk meg Bors Bélától, Csíkszereda alpolgármesterétől. Mint magyarázta, jelenleg folyik a közbeszerzés a kivitelezésre, október 9-én, azaz szerdán 15 óráig várják a cégek ajánlatait.
„Miután megkötjük a szerződést, azonnal nekifoghat a nyertes cég a munkálatoknak.
Ehhez még az is szükséges, hogy a környezetvédelmi minisztérium leszállítsa a hulladéktároló konténereket, ugyanis azokat országos közbeszerzésen vásárolják meg” – magyarázta az alpolgármester. A kivitelezés becsült értéke 2,6 millió lej áfa nélkül.
Fotó: Borbély Fanni
A hulladékudvart az Eco-Csík Kft. hulladékgazdálkodási vállalat új telephelyén, a Hajnal utca 34. szám alatt tervezik létrehozni. A projekt megvalósíthatósági tanulmányát tavasszal fogadta el a helyi képviselő-testület.

Elfogadta nemrég a megvalósíthatósági tanulmányt a digitalizált hulladékudvar létrehozásához a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület. A beruházás becsült értéke 6,3 millió lej.
Mint korábban írtuk, a tanulmányban foglaltak szerint a közel 2900 négyzetméteres terület nagy részén különböző méretű és típusú konténereket helyeznek el a hulladékok típusától függően. Többek között itt helyet kapna egy konténeriroda, egy hűtőkonténer, egy veszélyes hulladékok tárolására alkalmas konténer, három, préssel felszerelt konténer, továbbá több zárt és nyitott konténer egyéb szelektív hulladékoknak. A betonozott hulladékudvaron ugyanakkor egy kamionmérleg is helyet kapna a járművek súlyának mérése céljából.
Fotó: Borbély Fanni
Az Eco-Csík Kft. Hajnal utcai székhelyén jártunk hétfőn, ugyanis immáron több éve annak, hogy minden hónap első hétfőjén a hulladékgazdálkodó cég ingyenesen fogadja a nagy méretű, lomtalanításból származó hulladékokat. Az udvarról – ahová majd a fentebb említett digitális hulladékudvart hozzák majd létre – éppen egy teli konténert szállított el a cég.
A cég munkatársa a Székelyhonnak elmondta, az emberek megszokták: már 2020 februárja óta van lehetőségük megszabadulni a nagyobb hulladékoktól havonta egyszer.
Fotó: Borbély Fanni
A mennyiségek alkalmanként változnak, van amikor három-négy köbméternyi, máskor húsznál is több köbméternyi lomot adnak le az udvaron.
üvegeket a pincéből, könyveket, kartonokat, régi ruhákat, különböző elromlott elektronikai cikkeket. A leadott hulladékokat nyilvántartásba veszik és típus szerint szétválogatják, például a bútorokat is szétszedik, a fémeket, a fát külön, és ezeket a szelektív hulladékokat továbbítják újrahasznosításra.
A hulladékudvar jelenleg nem fogadja ingyen az építkezési törmeléket és a zöldhulladékot.
Fotó: Borbély Fanni
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
6 hozzászólás