
Fotó: Borbély Fanni
Noha az eredeti elképzelések szerint szeptember végére el kellett volna készülnie a digitalizált hulladékgyűjtő központnak Csíkszeredában, ehhez képest egyelőre még csak a közbeszerzésnél tart a projekt. A városháza szerdáig várja a cégek ajánlatait a hulladékgyűjtő udvar kialakítására, és amennyiben sikeresen zárul a versenytárgyalás, idén hozzáfoghatnak a munkálatokhoz.
2024. október 08., 13:312024. október 08., 13:31
A csíkszeredai önkormányzat az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) támogatásával készült az újrahasznosítható hulladékok átvételére alkalmas digitalizált hulladékudvar létrehozására. Bár a projektet szeptember 30-ig kellett volna befejezni, a pályázat kiírója meghosszabbította a megvalósítás határidejét – tudtuk meg Bors Bélától, Csíkszereda alpolgármesterétől. Mint magyarázta, jelenleg folyik a közbeszerzés a kivitelezésre, október 9-én, azaz szerdán 15 óráig várják a cégek ajánlatait.
„Miután megkötjük a szerződést, azonnal nekifoghat a nyertes cég a munkálatoknak.
Ehhez még az is szükséges, hogy a környezetvédelmi minisztérium leszállítsa a hulladéktároló konténereket, ugyanis azokat országos közbeszerzésen vásárolják meg” – magyarázta az alpolgármester. A kivitelezés becsült értéke 2,6 millió lej áfa nélkül.
Fotó: Borbély Fanni
A hulladékudvart az Eco-Csík Kft. hulladékgazdálkodási vállalat új telephelyén, a Hajnal utca 34. szám alatt tervezik létrehozni. A projekt megvalósíthatósági tanulmányát tavasszal fogadta el a helyi képviselő-testület.

Elfogadta nemrég a megvalósíthatósági tanulmányt a digitalizált hulladékudvar létrehozásához a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület. A beruházás becsült értéke 6,3 millió lej.
Mint korábban írtuk, a tanulmányban foglaltak szerint a közel 2900 négyzetméteres terület nagy részén különböző méretű és típusú konténereket helyeznek el a hulladékok típusától függően. Többek között itt helyet kapna egy konténeriroda, egy hűtőkonténer, egy veszélyes hulladékok tárolására alkalmas konténer, három, préssel felszerelt konténer, továbbá több zárt és nyitott konténer egyéb szelektív hulladékoknak. A betonozott hulladékudvaron ugyanakkor egy kamionmérleg is helyet kapna a járművek súlyának mérése céljából.
Fotó: Borbély Fanni
Az Eco-Csík Kft. Hajnal utcai székhelyén jártunk hétfőn, ugyanis immáron több éve annak, hogy minden hónap első hétfőjén a hulladékgazdálkodó cég ingyenesen fogadja a nagy méretű, lomtalanításból származó hulladékokat. Az udvarról – ahová majd a fentebb említett digitális hulladékudvart hozzák majd létre – éppen egy teli konténert szállított el a cég.
A cég munkatársa a Székelyhonnak elmondta, az emberek megszokták: már 2020 februárja óta van lehetőségük megszabadulni a nagyobb hulladékoktól havonta egyszer.
Fotó: Borbély Fanni
A mennyiségek alkalmanként változnak, van amikor három-négy köbméternyi, máskor húsznál is több köbméternyi lomot adnak le az udvaron.
üvegeket a pincéből, könyveket, kartonokat, régi ruhákat, különböző elromlott elektronikai cikkeket. A leadott hulladékokat nyilvántartásba veszik és típus szerint szétválogatják, például a bútorokat is szétszedik, a fémeket, a fát külön, és ezeket a szelektív hulladékokat továbbítják újrahasznosításra.
A hulladékudvar jelenleg nem fogadja ingyen az építkezési törmeléket és a zöldhulladékot.
Fotó: Borbély Fanni
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
6 hozzászólás