
Fotó: Borbély Fanni
Noha az eredeti elképzelések szerint szeptember végére el kellett volna készülnie a digitalizált hulladékgyűjtő központnak Csíkszeredában, ehhez képest egyelőre még csak a közbeszerzésnél tart a projekt. A városháza szerdáig várja a cégek ajánlatait a hulladékgyűjtő udvar kialakítására, és amennyiben sikeresen zárul a versenytárgyalás, idén hozzáfoghatnak a munkálatokhoz.
2024. október 08., 13:312024. október 08., 13:31
A csíkszeredai önkormányzat az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) támogatásával készült az újrahasznosítható hulladékok átvételére alkalmas digitalizált hulladékudvar létrehozására. Bár a projektet szeptember 30-ig kellett volna befejezni, a pályázat kiírója meghosszabbította a megvalósítás határidejét – tudtuk meg Bors Bélától, Csíkszereda alpolgármesterétől. Mint magyarázta, jelenleg folyik a közbeszerzés a kivitelezésre, október 9-én, azaz szerdán 15 óráig várják a cégek ajánlatait.
„Miután megkötjük a szerződést, azonnal nekifoghat a nyertes cég a munkálatoknak.
Ehhez még az is szükséges, hogy a környezetvédelmi minisztérium leszállítsa a hulladéktároló konténereket, ugyanis azokat országos közbeszerzésen vásárolják meg” – magyarázta az alpolgármester. A kivitelezés becsült értéke 2,6 millió lej áfa nélkül.
Fotó: Borbély Fanni
A hulladékudvart az Eco-Csík Kft. hulladékgazdálkodási vállalat új telephelyén, a Hajnal utca 34. szám alatt tervezik létrehozni. A projekt megvalósíthatósági tanulmányát tavasszal fogadta el a helyi képviselő-testület.

Elfogadta nemrég a megvalósíthatósági tanulmányt a digitalizált hulladékudvar létrehozásához a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület. A beruházás becsült értéke 6,3 millió lej.
Mint korábban írtuk, a tanulmányban foglaltak szerint a közel 2900 négyzetméteres terület nagy részén különböző méretű és típusú konténereket helyeznek el a hulladékok típusától függően. Többek között itt helyet kapna egy konténeriroda, egy hűtőkonténer, egy veszélyes hulladékok tárolására alkalmas konténer, három, préssel felszerelt konténer, továbbá több zárt és nyitott konténer egyéb szelektív hulladékoknak. A betonozott hulladékudvaron ugyanakkor egy kamionmérleg is helyet kapna a járművek súlyának mérése céljából.
Fotó: Borbély Fanni
Az Eco-Csík Kft. Hajnal utcai székhelyén jártunk hétfőn, ugyanis immáron több éve annak, hogy minden hónap első hétfőjén a hulladékgazdálkodó cég ingyenesen fogadja a nagy méretű, lomtalanításból származó hulladékokat. Az udvarról – ahová majd a fentebb említett digitális hulladékudvart hozzák majd létre – éppen egy teli konténert szállított el a cég.
A cég munkatársa a Székelyhonnak elmondta, az emberek megszokták: már 2020 februárja óta van lehetőségük megszabadulni a nagyobb hulladékoktól havonta egyszer.
Fotó: Borbély Fanni
A mennyiségek alkalmanként változnak, van amikor három-négy köbméternyi, máskor húsznál is több köbméternyi lomot adnak le az udvaron.
üvegeket a pincéből, könyveket, kartonokat, régi ruhákat, különböző elromlott elektronikai cikkeket. A leadott hulladékokat nyilvántartásba veszik és típus szerint szétválogatják, például a bútorokat is szétszedik, a fémeket, a fát külön, és ezeket a szelektív hulladékokat továbbítják újrahasznosításra.
A hulladékudvar jelenleg nem fogadja ingyen az építkezési törmeléket és a zöldhulladékot.
Fotó: Borbély Fanni
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
6 hozzászólás