Fotó: Kristó Róbert
Öt csíkszéki község polgármestere írt alá szerződést a Környezetvédelmi Alap képviselőjével csatornahálózat és vízellátó rendszer kiépítésére. Az aláírt szerződés kivitelezésének értéke közel 30 millió lej.
2011. december 27., 16:312011. december 27., 16:31
2011. december 27., 19:382011. december 27., 19:38
Az elöljárók csatornahálózat és vízellátó rendszer kiépítésére írtak alá szerződést
A csíkszeredai megyeházán kedden öt Hargita megyei község – Csíkkozmás, Csíkszentmihály, Kászonaltíz, Tusnád és Csíkszentimre – polgármestere, Borboly Csaba megyei tanácselnök és Lőrincz Csilla, a Környezetvédelmi Alap Ügyvezetőségének alelnöke jelenlétében írták alá azt a szerződést, amely az említett községek csatornahálózatának és vízellátó rendszerének kiépítéséről szól. Utóbbira egyedül Csíkszentimre elöljárója írt alá szerződést, a többi településen a csatornahálózat megvalósításának van prioritása.
Kencse Előd Csíkszentimre, Kósa Péter Csíkszentmihály, Bodó Dávid Csíkkozmás, András Zoltán Kászonaltíz és Rafain Endre Tusnád község polgármestere a kivitelezések fontosságára hívták fel a figyelmet. Megjegyezték, hogy a víz- és csatornahálózatok kiépítése hatalmas előrelépés a települések életében, ugyanakkor a megye fejlődésében is fontos szerepet játszik. Kozmás esetében az időzítés is kiváló, hisz a csövek lefektetését az utak aszfaltozása előtt sikerül megvalósítani.
A szerződés aláírását követően Lőrincz Csilla számolt be az intézmény idei tevékenységéről. A többi között kiemelte a víz-csatorna, a zöld ház, a roncsautó- és a bicikliút-programokat. „Az első három már sikeres visszatérőnek számít, míg az utóbbi az idén debütált. A legnagyobb költségvetésű a víz-csatorna program, amelyre országszinten több mint 900 pályázat érkezett, és 250-et jóváhagytak 1,5 milliárd lej értékben. Megtudtuk, hogy a legújabb bicikliút-programra önkormányzatok nyújthatták be pályázatukat, melynek költségvetése 50 millió lej. A benyújtott 121 projektből, csak 28-at tudnak támogatni a keretösszegből, viszont ennek a számnak csaknem felét (tizenkettőt) magyar települések teszik ki.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!