
Beszűkült kilátás. Az aláírásgyűjtők álláspontját képviselők a befogadás ellen hoztak fel érveket. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Több mint ezerhatszáz aláírás gyűlt össze Baróton, hogy ne építsék meg a városban a két családi típusú házat, ahová a felszámolás alatt lévő oltszemi gyermekotthon kiskorúi költöznének. Van, aki betelepítést említett, de olyan is, aki pozitív példával nyugtatott. Szavaztak a projektről.
2019. március 12., 09:162019. március 12., 09:16
A közösségi oldalon aláírható elektronikus ívről Benedek Erika, az Erdélyi Magyar Néppárt Kovászna megyei önkormányzati képviselője tájékoztatott a képviselő-testület hétfői rendkívüli ülésén. Hétfőn szavaztak ugyanis arról, hogy a megyei gyerekvédelmi igazgatóság a bukaresti SERA Alapítvánnyal 1,3 millió eurós uniós támogatásra pályáz, amiből másfél évig a két baróti, illetve az egy bodzafordulói családi otthon alkalmazottainak költségeit fedezik, ugyanakkor segítenek az intézményekből hazakerülő gyermekeknek a családba való beilleszkedésbe. Benedek Erika rámutatott,
Hangsúlyozta, a baróti iskolában „rettenetes” állapotok uralkodnak, nincsenek felkészülve rá, hogy „más gyerekeket” is befogadjanak.
Tamás Sándor, a Kovászna megyei önkormányzat elnöke válaszában kifejtette, Romániában 2020 végéig minden gyermekotthont be kell zárni, a gyermekeket pedig családi típusú házakban kell elhelyezni. Az oltszemi intézményt is be kell zárni, két és fél éve keresik a megoldást, azóta hét alkalommal szavaztak erről, és akkor Benedek Erika is megszavazta a vonatkozó tanácshatározatokat.
A baróti önkormányzat napirendjén négy alkalommal szerepelt a házak megépítése. A tanácselnök felidézte, találkozott a tiltakozó szülőkkel, érveire azt a választ kapta, hogy
A Kovászna Megyei Gyermekvédelmi Igazgatóság több mint ezerszáz gyermekről gondoskodik, közülük 147-en Barótról, illetve környékéről származnak, és jelenleg a megye valamelyik más településén laknak, tanulnak.
Fazakas Péter néppárti képviselő-testületi tag „betelepítésről” beszélt, és felvetette, hogy népszavazást kellene tartani a hasonló projektek előtt, mert a kis településeken jelentősebb a hatásuk, mint egy nagyobb városban.

A szotyoriak ellenkezése miatt meghiúsult a Kovászna megyei gyermekvédelem terve, hogy családi típusú házat építsenek a faluban, ahol tizenkét állami gondozásban lévő gyerek lelhetett volna otthonra. Falugyűlésen fakadtak ki a helyiek, hogy a közelükbe ilyesmit ne tervezzenek.
Tamás Sándor válaszában kifejtette, Sepsiszentgyörgyön és Kézdivásárhelyen kétszáz-kétszáz állami gondozásban lévő gyermek él, minden háromszéki, nem családban nevelkedő gyermekért felelősséggel tartoznak. „A megyei tanács első számú feladatai között van a gyermekvédelmi és szociális rendszer működtetése. Ez nemcsak törvényes, hanem erkölcsi kötelességünk is” – szögezte le Tamás Sándor, aki szerint a „betelepítés” meggondolatlan elszólás, hiszen ezek a gyermekek mindannyian Kovászna megyében születtek. Hangsúlyozta, záros határidőn belül próbálnak megnyugtató megoldást találni,
Lukács László, az MPP képviselője felszólalásában rámutatott, Nyújtódon is óvatosan fogadták a két lakóház közé beépített gyermekotthont, ám azóta a közösség befogadta. A három néppárti tanácsos végül a projekt ellen szavazott, de huszonhárom jelenlévő másik képviselő voksával elfogadták.
A közösségi oldalon közzétett petíció szerint a baróti általános iskolában nincs elég tanterem, kicsi az udvar, a pedagógusok nincsenek szakmailag felkészülve, hogy az Oltszemről érkező, sajátos nevelési igényű gyermekeket be tudják fogadni.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
5 hozzászólás