
Beszűkült kilátás. Az aláírásgyűjtők álláspontját képviselők a befogadás ellen hoztak fel érveket. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Több mint ezerhatszáz aláírás gyűlt össze Baróton, hogy ne építsék meg a városban a két családi típusú házat, ahová a felszámolás alatt lévő oltszemi gyermekotthon kiskorúi költöznének. Van, aki betelepítést említett, de olyan is, aki pozitív példával nyugtatott. Szavaztak a projektről.
2019. március 12., 09:162019. március 12., 09:16
A közösségi oldalon aláírható elektronikus ívről Benedek Erika, az Erdélyi Magyar Néppárt Kovászna megyei önkormányzati képviselője tájékoztatott a képviselő-testület hétfői rendkívüli ülésén. Hétfőn szavaztak ugyanis arról, hogy a megyei gyerekvédelmi igazgatóság a bukaresti SERA Alapítvánnyal 1,3 millió eurós uniós támogatásra pályáz, amiből másfél évig a két baróti, illetve az egy bodzafordulói családi otthon alkalmazottainak költségeit fedezik, ugyanakkor segítenek az intézményekből hazakerülő gyermekeknek a családba való beilleszkedésbe. Benedek Erika rámutatott,
Hangsúlyozta, a baróti iskolában „rettenetes” állapotok uralkodnak, nincsenek felkészülve rá, hogy „más gyerekeket” is befogadjanak.
Tamás Sándor, a Kovászna megyei önkormányzat elnöke válaszában kifejtette, Romániában 2020 végéig minden gyermekotthont be kell zárni, a gyermekeket pedig családi típusú házakban kell elhelyezni. Az oltszemi intézményt is be kell zárni, két és fél éve keresik a megoldást, azóta hét alkalommal szavaztak erről, és akkor Benedek Erika is megszavazta a vonatkozó tanácshatározatokat.
A baróti önkormányzat napirendjén négy alkalommal szerepelt a házak megépítése. A tanácselnök felidézte, találkozott a tiltakozó szülőkkel, érveire azt a választ kapta, hogy
A Kovászna Megyei Gyermekvédelmi Igazgatóság több mint ezerszáz gyermekről gondoskodik, közülük 147-en Barótról, illetve környékéről származnak, és jelenleg a megye valamelyik más településén laknak, tanulnak.
Fazakas Péter néppárti képviselő-testületi tag „betelepítésről” beszélt, és felvetette, hogy népszavazást kellene tartani a hasonló projektek előtt, mert a kis településeken jelentősebb a hatásuk, mint egy nagyobb városban.

A szotyoriak ellenkezése miatt meghiúsult a Kovászna megyei gyermekvédelem terve, hogy családi típusú házat építsenek a faluban, ahol tizenkét állami gondozásban lévő gyerek lelhetett volna otthonra. Falugyűlésen fakadtak ki a helyiek, hogy a közelükbe ilyesmit ne tervezzenek.
Tamás Sándor válaszában kifejtette, Sepsiszentgyörgyön és Kézdivásárhelyen kétszáz-kétszáz állami gondozásban lévő gyermek él, minden háromszéki, nem családban nevelkedő gyermekért felelősséggel tartoznak. „A megyei tanács első számú feladatai között van a gyermekvédelmi és szociális rendszer működtetése. Ez nemcsak törvényes, hanem erkölcsi kötelességünk is” – szögezte le Tamás Sándor, aki szerint a „betelepítés” meggondolatlan elszólás, hiszen ezek a gyermekek mindannyian Kovászna megyében születtek. Hangsúlyozta, záros határidőn belül próbálnak megnyugtató megoldást találni,
Lukács László, az MPP képviselője felszólalásában rámutatott, Nyújtódon is óvatosan fogadták a két lakóház közé beépített gyermekotthont, ám azóta a közösség befogadta. A három néppárti tanácsos végül a projekt ellen szavazott, de huszonhárom jelenlévő másik képviselő voksával elfogadták.
A közösségi oldalon közzétett petíció szerint a baróti általános iskolában nincs elég tanterem, kicsi az udvar, a pedagógusok nincsenek szakmailag felkészülve, hogy az Oltszemről érkező, sajátos nevelési igényű gyermekeket be tudják fogadni.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
5 hozzászólás