Ahol templom van, ott harang is van. E téren egyetértés mutatkozik
Fotó: Balázs Katalin
Túl hangos, túl sokszor és sokáig szól a Bucsin negyedi templom harangja – erre érkezett panasz szerkesztőségünkbe. A levélben az is állt, hogy összevissza szól, azt sem lehet tudni, miért. Ennek jártunk utána, és kiderült, megoszlanak a vélemények.
2017. augusztus 23., 16:212017. augusztus 23., 16:21
2017. augusztus 23., 17:422017. augusztus 23., 17:42
Olvasónk szerint Gyergyószentmiklóson a Bucsin-negyedi harang miatt a lakók eléggé felháborodottak.
– olvasható a K. Norbert levelében.
A panaszossal igyekeztünk felvenni a kapcsolatot, de találkozásra, telefonos beszélgetésre nem adott alkalmat, így levélváltások sora következett. Ebből derült ki, hogy a fiatalembernek még van panasza: sokat dolgozik, és amikor nyugovóra térne, zavarja a harangszó. Nem érti, miért kell mind a három harangot kongatni, és ezzel általános felháborodást kelteni a legközelebbi, 18-as tömbház lakói körében. Megjegyezte: ennél több kára is származik a szomszédságnak: a tömbházban csökkentek a lakásárak. Ha nem hisszük, járjunk utána, ez a dolgunk. Utánajártunk.
Van, akit zavar, van, akinek ébresztő a harangszó
Fotó: Balázs Katalin
A Bucsin negyedi 18-as tömbház tizenkét családját kerestük fel, véletlenszerűen kopogtatva be az ajtókon. A lakásár-csökkenés valósságát senki nem támasztotta alá, de beszéltek a „zavaró tényezőről”.
„Úgy tudom, nem ide volt tervezve a harang, hanem a plébániához közelebb. Aztán mégis ide tették. Mit mondjak?
– fogalmazott egy tömbházlakó. Hasonló véleményen volt szomszédja is: „Zavar-e? Mit mondjak? Úgysem bontják le. Már meg kezdtük szokni. Eleinte a nyavalya tört ki. Nekifognak délután öt órakor és egész nyolcig minden félórában dergetik. Én nem vagyok nagy vallásos, igaz, nem is káromkodom, de belátom, a templomhoz harang kell. Ennél nagyobb problémák Gyergyóban vannak.”
A többi megkérdezett nem panaszkodott csendháborításra. Előnyeit vették számba, illetve azokról alkottak véleményt, akik erre panaszkodnak. „Engem egyáltalán nem zavar. Van, akit igen? Olyant, gondolom, aki templomba sem jár, s házszenteléskor a keresztet se engedi be. Aki iskolába, munkába megy, annak még ébresztő is lehet a hétórás harangszó. Amikor a templom felépült, mondtam is másoknak, hogy a harang hiányzik innen, s Puskás hangja az orgonától”;
„Nem zavar. Ha harangoznak, keresztet vetek, imádkozok. Nyolcvanöt éves vagyok, kijárni nem tudok, már a temetőbe való vagyok, úgyhogy a harang nem zavar”; „A harangszó jó. Szóljon, amíg szólhat!” – így hangzanak a válaszok, melyeket még ketten egészítettek ki, szinte azonos véleményükkel: „Akinek a harangszó nem tetszik, költözzön el! Annak nem tetszik, aki jövevény, import-ember Gyergyóban. Költözzön haza!”
Megkerestük Keresztes Zoltánt, a Szent István plébánia plébánosát, arról érdeklődve, jutott-e el hozzá olyan információ, hogy embereket zavar a harangszó. „Nem. Amikor ezelőtt három évvel a harangok a helyükre kerültek, és a tornyot felszentelte a püspök, rá egy hétre bejött egy hölgy.
– fejtette ki.
Kiért, miért, mikor és mennyi ideig szólnak a harangok, erre is rákérdeztünk a plébánostól. „A reggeli harangszó, nálunk hét órakor van, aztán a déli, 12 órás a nándorfehérvári győzelem emlékére, amit a pápa rendelt el, és az esti harangszó, napszentületkor.
A Bucsin negyedi 18-as tömbház lakói a legközelebbi szomszédai a harangtoronynak
Fotó: Balázs Katalin
Vasárnap a templomunkban három szentmise van, 9, 11 és 18 órakor, ezekre szól a harang, illetve az átváltoztatáskor.” Elmondta, annak is megvan a rendje, hogy mikor, hányat kondítanak meg, a szentmise előtt egy órával mindig csak egy harang szól, beharangszó hét közben két, vasárnap három haranggal van a nagymise esetén. A nagyharang csak vasárnap és ünnepnapokon szól, ha hétköznapra esik az ünnep, a szentmisekezdő harangszót 11-kor hallhatják.
A megszokott programhoz képest akkor kondul meg még a harang, amikor az egyházközségben halott van. „Azt a déli harangszó után jelezzük, pár másodperces csend után egy percig szól a harang a halottért. Minden halottért egy percet. Ritkán, de volt egyszerre három halott is, akkor három percet harangoztunk. Amikor a temetőben a szertartás kezdődik, akkor is megszólal, pár másodpercre, jelezve: a temetés megkezdődött.”
Arra a kérdésre, hogy ha a panaszosnak mit válaszolna, Keresztes Zoltán elmondta: „Nem tudom, mi a gondja. A 2014-es felszentelés után is sokszor kérdeztem embereket, hogy zavarja-e, s azt mondták, megszokták. Az elején furcsa volt, s ez normális, hiszen lakótelepen van, a tömbházak visszaverik a hangot, de ahol templom van, ott harang is van. Az biztos, hogy mi a harangozást megszüntetni nem fogjuk.”
Balázs Katalin, Costea Andrea
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
A három székelyföldi megye tanácselnökei is az első órákban éltek a szavazati jogukkal. A három település, ahol az államelnök-jelöltekre szavaztak: Ojtoz, Városfalva és Szováta.
Egy 4,1-es és egy 3,5-ös erősségű földrengés volt vasárnap reggel Vrancea szeizmikus térségében – tájékoztatott az országos földfizikai intézet.
Az RMDSZ elnöke, egyúttal államfőjelöltje is leadta voksát vasárnap délelőtt, ezt követően pedig reményeiről beszélt a következő kormányzatot illetően.
1 hozzászólás