Sok a hibás játék. A vevőnek jogában áll kipróbálni az elektronikai termékeket vásárlás előtt. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Románia azon kevés uniós tagországok közé tartozik, ahol a hagyományos bolti vásárlás esetén a törvény nem kötelezi a kereskedőt arra, hogy visszavegye a hibátlan terméket, és a vételárat visszaadja a vevőnek. Karácsony táján azonban sok ajándékról derülhet ki, hogy nem megfelelő vagy nem tetszik, de a boltok csak a hibás termékekért kötelesek jótállást vállalni. A Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség vezetője szerint itthon fogyasztóbarátibb online vásárolni.
2020. december 12., 16:382020. december 12., 16:38
A hatályban lévő törvények értelmében, ha hibás terméket vinne vissza a vevő a boltba, a kereskedőnek egy háromlépcsős rendszert kell figyelembe vennie. Elsősorban arra kell törekednie, hogy a hibás terméket saját szervizükben megjavítsa, legtöbb tizennégy napon belül. Ha ez nem lehetséges, második lépésként kicserélheti egy ugyanolyan termékre, amennyiben van raktáron, és csak harmadik opcióként adhatja vissza a vételárat – részletezte kérdésünkre Laurențiu Moldovan, a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség vezetője. Hozzátette, nem helyes és törvénytelen kereskedői hozzáállás az, ha a vevőt a gyártóhoz vagy a szervizhez irányítja a hibás termékkel.
Mindig a kereskedőhöz kell forduljon a vevő, soha nem szabad a vásárlót a szervizhez küldeni. De a tapasztalat azt mutatja, hogy valóban el szokták küldeni a klienst a szervizbe, hogy ő javíttassa meg a hibás terméket. A törvény azonban kimondja, hogy
– hangsúlyozta a Hargita megyei fogyasztóvédelmi intézmény vezetője. Elektronikai termékek esetén – ide tartoznak például az elemmel működő játékok is – a törvény kimondja, hogy
Sok hibás játékkal kapcsolatos panasz érkezik be a fogyasztóvédelemhez, érdemes tehát élni ezzel a joggal.
Online vásárlás esetén a vevőnek nem kell megindokolnia azt, hogy egy hibátlan terméket miért akar visszaküldeni, és miért akarja visszakérni a vételárat,
– jegyezte meg Laurențiu Moldovan. Személyesen vásárolt termékek esetén nem érvényes ez, ha egyszer kimentünk a boltból a termékkel, akkor az üzlet nem köteles jog szerint visszafizetni a pénzt. Ez azért van, mert a vevőnek nem volt lehetősége online vásárlás esetén, hogy objektíven dönthessen a termék megvásárlását illetően, mert nem látta élőben, nem tudta megfogni. A boltban ezt látjuk, megfoghatjuk, kipróbálhatjuk, ezért lehetőség van objektív döntést hozni a vásárlással kapcsolatban. Ezért a fogyasztóvédők is az online vásárlást szokták ajánlani, hiszen jobban védi a vásárlók érdekeit.
Online vásárlás esetén a hibátlan terméket is visszaküldhetjük és visszakérhetjük a pénzünket. Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Üzletpolitikától függ, hogyan jár el a kereskedő a visszavitt hibátlan termékek esetén. A tapasztalat azt mutatja, a hazai boltok személyes vásárlás esetén ritkán veszik vissza a hibátlan terméket. Ha hibás termékről van szó, akkor is inkább visszacserélik, de ritkán adják vissza a pénzt, hisz erre nem kötelesek, és ezt tudják – világított rá az intézményvezető, aki maga is az online vásárlást részesíti előnyben, és ezt ajánlja másnak is.
A törvény konkrét esetekre tér ki a kereskedők megbírságolásával kapcsolatban, ezért nagyon eltérő lehet a bírság összege. Például a garanciális törvény kimondja, hogy a kereskedőnek meg kell oldania a vevő termékkel kapcsolatos problémáját tizenöt napon belül, ha ezt nem tartja be, 5000 és 30 000 lej közötti bírságra számíthat. De sok mindentől függ a bírság összege, például attól, hogy mi a panasz: nem javítja meg időben a terméket, vagy esetleg elmulasztja a garancialevél átadását. Az utóbbi esetben 1000–5000 lej is lehet a bírság, attól függően, hogy a kereskedő nem adott egyáltalán garanciát igazoló iratot, vagy nem töltötte ki, esetleg nem értesítette arról a klienst, hogy online is elérhető a garancialevél.
Egy új uniós törvény szerint ugyanis nem köteles papíron kiadni a garancialevelet, hanem elég tájékoztatni a vevőt arról, hogy a honlapon is megtalálható az irat, CD-n is lehet adni, e-mailben is lehet küldeni. De ha kéri a fogyasztó a levelet, és nem kap, akkor a kereskedő büntetésre számíthat. Adódhat olyan eset is, amikor egy kereskedő honlapján rajta van a garancialevél, de a fogyasztót nem tájékoztatják erről, ebben az esetben a tájékoztatás elmulasztása miatt bírságol a fogyasztóvédelmi felügyelőség – összegezte Laurențiu Moldovan.
„Az online vásárlást ajánlom jobban, mert jelenleg fogyasztóbarátibb. De reméljük, hogy változik a törvény, mert az Európai Unió legtöbb országában jog szerint vissza lehet cserélni a boltból vett hibátlan terméket is, nálunk még nem. Nagyon kevés az olyan uniós ország, ahol így működik még, mint nálunk – fejtette ki a Hargita megyei fogyasztóvédelmi intézmény vezetője.
A Codex Régizene Együttes A tudós macskája című műsorát tekintheti meg a sepsiszentgyörgyi közönség október 24-én, csütörtökön 19 órától. A koncertre a Székely Nemzeti Múzeum Bartók Béla termében kerül sor.
Ünnepélyes keretek között tette le a hivatali esküt az ötödik mandátumát kezdő Antal Árpád polgármester, valamint a júniusi választások nyomán mandátumot nyert képviselő-testületi tagok a sepsiszentgyörgyi önkormányzat hétfői alakuló ülésén.
Hétfőtől jelentkezhetnek az érettségi vizsga előtt álló diákok a románnyelv-felkészítőre, amelyet idén az új menetrendhez igazítva novemberben indít újra a háromszéki RMDSZ és a Communitas Alapítvány. A tanfolyamok három városban fognak zajlani.
Idényzáró fogathajtó- és rönkhúzóversenyre hívják szombaton Gyergyószentmiklósra a lovas események iránt érdeklődőket. A rendezvényt a múlt héten elhunyt Potápi Árpád János emlékének szentelik.
A betétdíjas visszaváltási rendszerben (SGR) továbbra is több mint 20 probléma vár megoldásra, köztük az, hogy az automaták nem működnek, vagy a zsákokat nem gyűjtik be időben – jelentette ki Bogdan Balanişcu környezetvédelmi államtitkár
I.M.P. Harghita. Ki emlékszik még erre? Én is nehezen, hát még a fiatalabbak. Pedig az idősebbek habozás nélkül rávágják: Azt jelenti friss kenyér, avagy Harmopan.
A Feltöltő Egyesület idén is neves előadókat hív Gyergyószentmiklósra. Az előadások célja olyan témák feldolgozása, amelyek segítenek a mindennapi kihívások kezelésében és az életminőség javításában.
Lerakta a hivatali esküt Szakács-Paál István polgármester és tizenöt képviselő-testületi tag a székelyudvarhelyi önkormányzat hétfői alakulóülésén. Az új városvezető a jó ötletek felkarolását, együttműködést és munkát ígért.
szóljon hozzá!